Turnov připravuje projekt na obnovu hvězdárny se saským partnerem

14.01.2012 18:55:44 | Autor: TK | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnov připravuje projekt na obnovu hvězdárny se saským partnerem

Město Turnov plánuje rekonstrukci Lidové hvězdárny na Vrchhůře, včetně zvýšení o jedno patro a vybavení mobiliářem a technickým zařízením. Vše by mělo sloužit dětem a mládeži při volnočasových přírodovědných aktivitách a též pro zájemce o astronomii.

Hvězdárna na Vrchhůře je ve vlastnictví Města Turnova, spravuje ji SVČDM Turnov. Jedná se o jedinou hvězdárnu v Libereckém kraji.  Stávající objekt hvězdárny byl vybudován na přelomu 60. a 70. let 20. století v akci „Z". V minulosti byl objekt kromě amatérské hvězdářské činnosti využíván i optickou dílnou Akademie věd ČR. V současné době je využíván pouze jednou týdně astronomickým kroužkem turnovského gymnázia pod vedením pana Kafky.

Od poloviny loňského roku probíhají jednání s novým německým partnerem - Ottendorf-Okrilla k přípravě žádosti o dotaci na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007-2013. Nejbližší termín pro podání žádosti je 24. leden 2012.

Součástí záměru, avšak mimo projektovou žádost, je pořídit i výkonný teleskop na pozorování hvězdné oblohy, který by vyrobil Ústav fyziky plazmatu AV ČR, oddělení TOPTEC Akademie věd ČR, který sídlí v Turnově ve Skálově ulici. Tyto náklady, asi 1,5 milionu Kč, by byly hrazeny přímo z rozpočtu města. Půjde totiž o specifickou zakázku na míru. Saský partner připravuje adaptaci několika podlaží jedné budovy v centru Ottendorfu pro volnočasové aktivity dětí a mládeže. Zároveň chce v podkroví vybudovat menší pozorovatelnu oblohy.

Vrchhura vizualizaceInvestiční část projektu budou doprovázet společné aktivity českých a saských dětí a mládeže, zaměřené na rozvíjení znalostí přírodních věd z oblasti mineralogie, astronomie, přírodovědy, fyziky a ekologie.

Partneři se též shodli na akcích, které by přiblížily kulturu, zvyklosti, tradice a kuchyň partnera.  Učitelé se budou moci seznámit s výukou ve školách druhé strany. Projekt bude koncipován na dobu přibližně dvou let tak, aby skončil nejpozději na konci roku 2014 a náklady na české straně se odhadují na 15,5 milionu Kč.

Poslední jednání mezi partnery se odehrálo hned zkraje letošního roku 3. 1. 2012, kdy přijeli ze Saska zástupci města Ottendorf-Okrilla a Ekologického centra v Drážďanech. Během jednání bylo nezbytné především ujasnit si aktivity, zapojení cílových skupin a harmonogram akcí. Následovalo podepsání smlouvy o spolupráci a prohlášení kooperačních partnerů. Nyní čeká obě strany intenzivní práce na přípravě podkladů a dokumentů, které je potřeba společně připravit do žádosti.

Autorka hlavního fota u článku je Eva Krsková, další foto je vizualizace, jak by mohla turnovská hvězdárna vypadat po rekonstrukci.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem
Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Bayovně zahrají tři kapely

Nejčtenější články

11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
11.04.: V Bayovně zahrají tři kapely
10.04.: Liberecký tunel čeká tradiční jarní údržba

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT