Turnov připravuje projekt na obnovu hvězdárny se saským partnerem

14.01.2012 18:55:44 | Autor: TK | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnov připravuje projekt na obnovu hvězdárny se saským partnerem

Město Turnov plánuje rekonstrukci Lidové hvězdárny na Vrchhůře, včetně zvýšení o jedno patro a vybavení mobiliářem a technickým zařízením. Vše by mělo sloužit dětem a mládeži při volnočasových přírodovědných aktivitách a též pro zájemce o astronomii.

Hvězdárna na Vrchhůře je ve vlastnictví Města Turnova, spravuje ji SVČDM Turnov. Jedná se o jedinou hvězdárnu v Libereckém kraji.  Stávající objekt hvězdárny byl vybudován na přelomu 60. a 70. let 20. století v akci „Z". V minulosti byl objekt kromě amatérské hvězdářské činnosti využíván i optickou dílnou Akademie věd ČR. V současné době je využíván pouze jednou týdně astronomickým kroužkem turnovského gymnázia pod vedením pana Kafky.

Od poloviny loňského roku probíhají jednání s novým německým partnerem - Ottendorf-Okrilla k přípravě žádosti o dotaci na podporu přeshraniční spolupráce mezi Českou republikou a Svobodným státem Sasko 2007-2013. Nejbližší termín pro podání žádosti je 24. leden 2012.

Součástí záměru, avšak mimo projektovou žádost, je pořídit i výkonný teleskop na pozorování hvězdné oblohy, který by vyrobil Ústav fyziky plazmatu AV ČR, oddělení TOPTEC Akademie věd ČR, který sídlí v Turnově ve Skálově ulici. Tyto náklady, asi 1,5 milionu Kč, by byly hrazeny přímo z rozpočtu města. Půjde totiž o specifickou zakázku na míru. Saský partner připravuje adaptaci několika podlaží jedné budovy v centru Ottendorfu pro volnočasové aktivity dětí a mládeže. Zároveň chce v podkroví vybudovat menší pozorovatelnu oblohy.

Vrchhura vizualizaceInvestiční část projektu budou doprovázet společné aktivity českých a saských dětí a mládeže, zaměřené na rozvíjení znalostí přírodních věd z oblasti mineralogie, astronomie, přírodovědy, fyziky a ekologie.

Partneři se též shodli na akcích, které by přiblížily kulturu, zvyklosti, tradice a kuchyň partnera.  Učitelé se budou moci seznámit s výukou ve školách druhé strany. Projekt bude koncipován na dobu přibližně dvou let tak, aby skončil nejpozději na konci roku 2014 a náklady na české straně se odhadují na 15,5 milionu Kč.

Poslední jednání mezi partnery se odehrálo hned zkraje letošního roku 3. 1. 2012, kdy přijeli ze Saska zástupci města Ottendorf-Okrilla a Ekologického centra v Drážďanech. Během jednání bylo nezbytné především ujasnit si aktivity, zapojení cílových skupin a harmonogram akcí. Následovalo podepsání smlouvy o spolupráci a prohlášení kooperačních partnerů. Nyní čeká obě strany intenzivní práce na přípravě podkladů a dokumentů, které je potřeba společně připravit do žádosti.

Autorka hlavního fota u článku je Eva Krsková, další foto je vizualizace, jak by mohla turnovská hvězdárna vypadat po rekonstrukci.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Benecko Freeride 2022
Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT