Turnováky čeká velká změna v odpadovém hospodářství

24.03.2021 20:36:47 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnováky čeká velká změna v odpadovém hospodářství

V Turnově chystají změny v odpadovém hospodářství. Velkou novinkou bude rozšíření svozu tříděných odpadů o svoz takzvaně od domu. Nově bude přímo od domu svážen kromě směsného odpadu také papír, plast a bioodpad. Každý, kdo požádá, dostane nádoby na tyto druhy odpadu do bezplatné zápůjčky a bude moci třídit odpady v pohodlí domova, aniž by musel chodit na sběrná hnízda.

Vyšší míra třídění odpadu bude v budoucnu nutností pro každého. Každý občan bude muset kvalitně vytřídit odpad, který produkuje, jako je tomu například v sousedním Rakousku, jinak bude platit. Řešením, aby pro občany bylo třídění odpadu co nejsnazší a nejpohodlnější a zároveň svoz logisticky co nejefektivnější, je právě svoz „od domu" pomocí 240 litrových nádob.

Tento systém již na řadě míst bezproblémově funguje (Mnichovo Hradiště, Boskovicko, Mikulovsko, Židlochovicko). Bohužel stávající sběrná hnízda nejsou schopná pojmout veškerý vytříditelný odpad, který je nyní součástí směsného odpadu, aniž by bylo nutné výrazně navyšovat počet kontejnerů na hnízdech nebo četnost jejich svozu. Pro umístění nových kontejnerů již není místo a častější svoz není možné zajistit, aniž by se neúměrně navýšila cena.

„Od začátku letošního roku platí nový zákon o odpadech. Díky tomuto zákonu se zvyšuje poplatek za ukládání směsného odpadu na skládky tak, aby skládkování přestalo být nejvýhodnějším způsobem nakládání s ním. Náš nový systém svozu má posloužit k tomu, aby se množství směsného odpadu snížilo a množství tříděných odpadů naopak vzrostlo. Město již nyní na své odpadové hospodářství doplácí z rozpočtu nemalou částku a pokud se nepodaří snížit množství směsného odpadu, tak tato částka dále poroste. Pak bude zcela jistě nutné navýšit poplatek za odpady. Obce v okolí již ke zdražování přistupují (například Semily). Pokud se v Turnově podaří snížit produkci směsného odpadu, nebude nutné razantně navyšovat místní poplatek," uvádí ve vysvětlení Odbor životního prostředí MěÚ Turnov.

Papír, plast, sklo i kovy jsou druhy odpadů z nichž lze vyrobit ještě spoustu nových věcí a je škoda je bez užitku zahrnout do země. Zde je dobré připomenout, že ani biologicky rozložitelný odpad do černé popelnice nepatří, a zvláště ten pocházející z kuchyně! Tento odpad se dá velmi snadno zkompostovat a získat kvalitní hnojivo - kompost, který obohatí půdu o tak důležitou organickou hmotu, a zvýší tak její kvalitu bez přídavků chemie.

Možná se ptáte, kdo zaplatí nákup takového množství popelnic? Město Turnov získalo na jejich nákup dotaci z Operačního programu Životní prostředí a má tedy finanční prostředky na popelnice pro každého. Bližší informace o projektu včetně toho, jak nádoby do zápůjčky získat obdržíte prostřednictvím letáku, který bude v dohledné době občanům Turnova doručen do schránek.

„Zapojme se všichni do nového systému! Tříděním recyklovatelných odpadů nejenže pomůžete nezvyšovat náklady na svoz odpadů, ale hlavně životnímu prostředí. Tedy třiďme odpad! Má to smysl, a nejen ekonomický," doplňuje Odbor životního prostředí MěÚ Turnov.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Poznámka: Kdo může za přeplněné kontejnery?
Poplatek za svoz odpadu v Turnově zůstal 660 korun, připravují změny
V Semilech zvýší poplatek za odpady na 800 korun na osobu
Harrachovští rozhodli o poplatku za odpady, rozpočet určí až později
Město Semily druhé v Odpadovém Oskarovi 2020
Zlatá popelnice 2019: nejlíp třídí odpady v Jablonečku a Rokytnici
Město Turnov šetří energii díky tříděnému sběru odpadů
V Turnově přemístili sběrné místo z Koňského trhu do Trávnice
V Turnově dezinfikovali veřejná prostranství
Třídit odpad smí jen zdravé domácnosti
Kompostér na Výšince v Turnově funguje
Turnov má nová místa pro tříděný odpad
V Turnově radí, jak správně používat podzemní kontejnery
Odpadového Oskara 2019 mají Dalešice, Malá Skála a Jablonec
Poplatek za komunální odpad je v roce 2017 v Turnově 660 korun
K vánočním tradicím už asi patří i přeplněné popelnice
Na semilském sídlišti vyrostly přístřešky pro kontejnery a popelnice
Odpadová hnízda v Semilech jsou nyní pod drobnohledem
Výše poplatku za odpady zůstane v Semilech pro rok 2014 stejná

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Festival Karoliny Světlé se koná 28. května ve Světlé pod Ještědem

Šestý ročník Festivalu Karoliny Světlé nabídne imerzivní zážitek, plné ponoření do literárního díla i období života Karoliny Světlé. Kulisou je autentická krajina Podještědí, která spisovatelku zrodila. Festival pořádá v sobotu 28. května 2022 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině. Více podrobností

Linka důvěry Liberec slaví 30 let

Dne 15. března 2022 Linka důvěry Liberec oslavila 30 let od svého založení. Za toto období jejího nepřetržitého fungování přijali pracovníci linky přes 150 tisíc kontaktů, a to telefonicky nebo e-mailem. Průměrný roční počet kontaktů je více než 5 tisíc. Nejvíce kontaktů LD zaznamenala v roce 2016, kdy bylo přes 10 tisíc kontaktů. Po celou dobu své existence funguje linka v nepřetržitém provozu. „Velice mě těší, že již dlouhá léta funguje v České republice tak významná a velice potřebná organizace, kterou Linka bezpečí bezesporu je. Děti i dospělí jsou dnes vystaveni velkému množství nástrah. Pomoc od odborníků v těch nejvypjatějších momentech, kdy se lidská duše potřebuje vyzpovídat ze svých trápení, je nesmírně důležitá," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Harrachov je připravený na léto
Turnovská MŠ 28. října získá novou jedlou zahradu
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Obrazem: Vítání občánků v Libštátě 2022
V jilemnickém muzeu zahájili výstavbu o pohřbech a spiritismu

Nejčtenější články

26.05.: Studenecké míle se letos vydají do lázní
27.05.: Turnov hostí o víkendu popětadvacáté Staročeské řemeslnické trhy
27.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Prodej úsporných zářivek a svítidel. Světla pod kuchyňské linky.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT