Turnováky čeká velká změna v odpadovém hospodářství

24.03.2021 20:36:47 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnováky čeká velká změna v odpadovém hospodářství

V Turnově chystají změny v odpadovém hospodářství. Velkou novinkou bude rozšíření svozu tříděných odpadů o svoz takzvaně od domu. Nově bude přímo od domu svážen kromě směsného odpadu také papír, plast a bioodpad. Každý, kdo požádá, dostane nádoby na tyto druhy odpadu do bezplatné zápůjčky a bude moci třídit odpady v pohodlí domova, aniž by musel chodit na sběrná hnízda.

Vyšší míra třídění odpadu bude v budoucnu nutností pro každého. Každý občan bude muset kvalitně vytřídit odpad, který produkuje, jako je tomu například v sousedním Rakousku, jinak bude platit. Řešením, aby pro občany bylo třídění odpadu co nejsnazší a nejpohodlnější a zároveň svoz logisticky co nejefektivnější, je právě svoz „od domu" pomocí 240 litrových nádob.

Tento systém již na řadě míst bezproblémově funguje (Mnichovo Hradiště, Boskovicko, Mikulovsko, Židlochovicko). Bohužel stávající sběrná hnízda nejsou schopná pojmout veškerý vytříditelný odpad, který je nyní součástí směsného odpadu, aniž by bylo nutné výrazně navyšovat počet kontejnerů na hnízdech nebo četnost jejich svozu. Pro umístění nových kontejnerů již není místo a častější svoz není možné zajistit, aniž by se neúměrně navýšila cena.

„Od začátku letošního roku platí nový zákon o odpadech. Díky tomuto zákonu se zvyšuje poplatek za ukládání směsného odpadu na skládky tak, aby skládkování přestalo být nejvýhodnějším způsobem nakládání s ním. Náš nový systém svozu má posloužit k tomu, aby se množství směsného odpadu snížilo a množství tříděných odpadů naopak vzrostlo. Město již nyní na své odpadové hospodářství doplácí z rozpočtu nemalou částku a pokud se nepodaří snížit množství směsného odpadu, tak tato částka dále poroste. Pak bude zcela jistě nutné navýšit poplatek za odpady. Obce v okolí již ke zdražování přistupují (například Semily). Pokud se v Turnově podaří snížit produkci směsného odpadu, nebude nutné razantně navyšovat místní poplatek," uvádí ve vysvětlení Odbor životního prostředí MěÚ Turnov.

Papír, plast, sklo i kovy jsou druhy odpadů z nichž lze vyrobit ještě spoustu nových věcí a je škoda je bez užitku zahrnout do země. Zde je dobré připomenout, že ani biologicky rozložitelný odpad do černé popelnice nepatří, a zvláště ten pocházející z kuchyně! Tento odpad se dá velmi snadno zkompostovat a získat kvalitní hnojivo - kompost, který obohatí půdu o tak důležitou organickou hmotu, a zvýší tak její kvalitu bez přídavků chemie.

Možná se ptáte, kdo zaplatí nákup takového množství popelnic? Město Turnov získalo na jejich nákup dotaci z Operačního programu Životní prostředí a má tedy finanční prostředky na popelnice pro každého. Bližší informace o projektu včetně toho, jak nádoby do zápůjčky získat obdržíte prostřednictvím letáku, který bude v dohledné době občanům Turnova doručen do schránek.

„Zapojme se všichni do nového systému! Tříděním recyklovatelných odpadů nejenže pomůžete nezvyšovat náklady na svoz odpadů, ale hlavně životnímu prostředí. Tedy třiďme odpad! Má to smysl, a nejen ekonomický," doplňuje Odbor životního prostředí MěÚ Turnov.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Poznámka: Kdo může za přeplněné kontejnery?
Poplatek za svoz odpadu v Turnově zůstal 660 korun, připravují změny
V Semilech zvýší poplatek za odpady na 800 korun na osobu
Harrachovští rozhodli o poplatku za odpady, rozpočet určí až později
Město Semily druhé v Odpadovém Oskarovi 2020
Zlatá popelnice 2019: nejlíp třídí odpady v Jablonečku a Rokytnici
Město Turnov šetří energii díky tříděnému sběru odpadů
V Turnově přemístili sběrné místo z Koňského trhu do Trávnice
V Turnově dezinfikovali veřejná prostranství
Třídit odpad smí jen zdravé domácnosti
Kompostér na Výšince v Turnově funguje
Turnov má nová místa pro tříděný odpad
V Turnově radí, jak správně používat podzemní kontejnery
Odpadového Oskara 2019 mají Dalešice, Malá Skála a Jablonec
Poplatek za komunální odpad je v roce 2017 v Turnově 660 korun
K vánočním tradicím už asi patří i přeplněné popelnice
Na semilském sídlišti vyrostly přístřešky pro kontejnery a popelnice
Odpadová hnízda v Semilech jsou nyní pod drobnohledem
Výše poplatku za odpady zůstane v Semilech pro rok 2014 stejná

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V lomnickém muzeu zahájili cyklus podzimních přednášek

Jako v letech minulých, navázali v lomnickém muzeu opět na úspěšný cyklus takzvaných podzimních přednášek. První ze série se uskutečnila v úterý 20. září, kdy se zde představila Eva Ulrychová z Jičína a pohovořila na téma Nejcennější archeologické nálezy a jejich historická hodnota. Následovat bude o týden později, taktéž v úterý 27. září od 17 hodin, v pořadí druhá historická přednáška PhDr. Evy Ulrychové nazvaná Kronikář Kosmas a jeho Kronika Čechů.

Kraj přispěje Mikroregionu Frýdlantsko na odkup nemovitostí

Celkem 3 400 000 korun poskytne kraj dobrovolnému svazku obcí Mikroregion Frýdlantsko na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty v současné době slouží jako zázemí pro činnost spolku Frýdlantské okresní dráhy a Frýdlantsko je proto bezplatně spolku převede. „Dotace bude využita výhradně na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty poté dostane k bezplatnému užívání Spolek Frýdlantské okresní dráhy, který je má prozatím pouze v pronájmu. Budou sloužit pro provoz železničního muzea, jež má v regionu mnohaletou tradici. Lze si tam prohlédnout několik zajímavých, převážně úzkorozchodných vozidel včetně provozuschopné motorové lokomotivy. Považuji za důležité připomínky historických dopravních a technických zajímavosti zachovávat i pro budoucí generace," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnov veze bod z Benátek nad Jizerou
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Do sezony vstupují turnovští hokejisté. Vede je nový trenér Pavel Hanuš
V Železném Brodě zopakovalo výhru hnutí Za rozvoj města

Nejčtenější články

25.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
25.09.: V Semilech zopakovala vítězství Volba pro Semily, těsně před ANO
23.09.: Okresní přebor: Plný počet bodů má stále Turnov B, druhý Stružinec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT