Turnovská kultura v říjnu

13.10.2021 11:21:15 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Turnovská kultura v říjnu

Aktualizováno: V říjnu 2021 v turnovském KC Střelnice připravili opět novou várku zajímavých kulturních akcí. Z koncertů se můžete těšit na Bodlák, Taranis, Payya Matys & Tribal Force, Dědkové či Šnycl Paradajs. Z besed zaujmou spisovatelka Lenka Elbe, cestovatelka Pavla Bičíková či cestovatelé Kateřina a Miloš Motani.

úterý 12. října

 

iMUZA uvádí: Anna Šteklová a Ladislav Kozderka iMUZA uvádí: Anna Šteklová a Ladislav Kozderka
Zahajovací koncert nového ročníku Turnovských hudebních večerů s podtitulem iMUZA uvádí představí pozounistku Annu Šteklovou a virtuóze Ladislava Kozderku. Členka různých hudebních uskupení Anna Šteklová se začala hudbě věnovat v pěti letech, studovala hru na klavír a na housle. Později se začala věnovat i hře na pozoun, který v současnosti studuje u Štěpána Janouška na Konzervatoři Jaroslava Ježka. Brněnský rodák Ladislav Kozderka (trubka) studoval hru na trubku na konzervatoři v Brně a později na pražské AMU ve třídě prof. Václava Junka. Působil v Pražské komorní filharmonii, v roce 1998 se stal prvním trumpetistou Operního orchestru Národního divadla v Praze a nyní zastává post prvního trumpetisty České filharmonie.
Turnovský hudební večer, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, v předprodeji 140 Kč/ na místě 170 Kč. Samostatná pozvánka

Spisovatelka Lenka Elbe bude hostem pořadu O literatuře v Turnově středa 13. října

 

Lenka Elbe
S cenou Magnesia Litera za debut roku přijíždí do Turnova spisovatelka, novinářka, scénáristka, ale také grafická designérka a fotografka Lenka Elbe. Její prvotina Uranova kombinuje realitu s fikcí a temné kapitoly našich dějin nahlíží z pozice nezaujatého cizince.
Lenka Elbe vystudovala žurnalistiku a masovou komunikaci na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, přičemž se zaměřovala především na studium sémiotiky. Po krátké novinářské praxi se začala živit jako reklamní textařka a příležitostně jako televizní scenáristka.Tématem její tvorby je svoboda v neutuchajícím boji s temnými proudy snažícími se o její likvidaci, v textu ráda propojuje reálný a fantaskní svět. Její debutové dílo Uranova obdrželo cenu Magnesia Litera.
O literatuře, kavárna KUS na Střelnici od 19 hodin, zdarma. Podrobná pozvánka

čtvrtek 14. října

Travesti Revue Techtle Mechtle a Kočky
Oblíbená travesti show přijíždí znovu do našeho města, tentokrát s novým zábavným pořadem nazvaným Nemocnice na pokraji zkázy. Každý si vyzkoušel za život už několikrát roli pacienta na vlastní kůži. Málo kdo ale ví, jak to chodí z té druhé strany. Během tohoto pořadu budete mít možnost nahlédnout pod pokličku do nemocnice, která si žije tak trochu vlastním životem. Zdravotní sestřička Jiřina je sice od rány, pacienti jí často lezou krkem, ale i přesto má svoji práci ráda. Zábavný pořad protkaný vtipnými scénkami z nemocničního
travesti show, Městské divadlo Turnov od 19 hodin, v předprodeji 290 Kč / na místě 310 Kč

pátek 15. října

Bodlák
Country večer v podání oblíbených Turnováků. Písně, které máte rádi, si můžete zazpívat a poslechnout v podání kapelníka, Míry Jíry - kytara, foukací harmonika, zpěv a jeho kolegů Jirky „Dědeka" Palduse - mandolína, zpěv; Jirky „Houby" Václavíka - banjo, kytara, zpěv a Tomáše Preislera - kontrabas, zpěv. O svém hraní říkají: "V našem repertoáru jsou písničky bez vyjímky převzaty od jiných skupin a zpěváků, kteří je zase převzali od někoho jiného. Žánrově nás lze zařadit asi někam na pomezí české country. Skladby si pro svoji hlasovou a instrumentální potřebu náležitě upravujeme, tudíž jsou od originálů k nepoznání a autoři by se divili, co všechno lze s jejich skladbami udělat."
Malá (domácí) scéna, kavárna KUS na Střelnici od 19 hodin, vstupné dobrovolné

O chaloupce z perníku v turnovském divadle sobota 16. října

O chaloupce z perníku
Divadelní cyklus Mámo, táto, pojďte se mnou do divadla! nabídne našim nejmenším divákům klasickou pohádku O chaloupce z perníku.
Jak to všechno začalo víme všichni. „Žily, byly dvě malé děti Jeníček a Mařenka. Jednoho dne se děti vydaly sbírat jahody do lesa a ztratily se. V hlubokém a temném lese narazily na kouzelnou chaloupku, postavenou jenom z perníku. A v té chaloupce bydlela zlá ježibaba!" Jedna z nejznámějších pohádek je i přes svou strašidelnou stránku u dětí velmi oblíbená. Divadlo KAPSA z Andělské hory ji doplnilo o verše a písničky, těšit se tak můžete na klasiku v originálním podání. Pohádka je vhodná pro děti od tří let.
Mámo, táto, pojďte se mnou do divadla!, Městské divadlo Turnov od 10 hodin, vstupné 100 Kč. Samostatná pozvánka

Taranis
Turnovská rock-metalová skvadra představí svou tvorbu.  Zahrají ve složení Jiří Kamion Kopecký - basa, Láďa Brož - kytara, Daniel Pelant - zpěv, Radek Jiroš - Bicí.
Malá (domácí) scéna, kavárna KUS na Střelnici od 19 hodin, vstupné dobrovolné

pondělí 18. října a úterý 19. října

Ve stodole u slepic
Další divadelní hit oblíbeného turnovského souboru Nakafráno. Staňte se svědkem toho, jak jde čas, jak pevná jsou rodinná pouta, a že život není jen procházka růžovou zahradou. Takový příběh se totiž může stát i ve vaší ulici. Hrají: Kateřina Hofhansová, Michaela Kunetková, Alena Tomášová a Romana Zemenová.
volné divadelní představení, Městské divadlo Turnov - obě představení od 19.30, vstupné 220 Kč

Večer s SBV přináší premiéru hry Záblesk pátek 22. října

Večer s SBV - Premiéra hry Záblesk
Společnost bloumající veřejnosti (SBV) vznikla v Turnově v roce 1996 a pořádala ve městě různé koncerty, divadla, festivaly, umělecké happeningy nebo i výstavy a jeho ansámbl se postupem času různě měnil. Nyní je už SBV výhradně divadelním souborem. Na turnovských prknech uvedla od té doby několik her (2007 - Biloxi blues, 2008 - Vařené hlavy, 2010 - O myších a lidech, 2012 - Černá noc, 2014 - Klozet a 2018 - Pokrevní bratři), po delší odmlce tak nastal čas uvést hru další.
V jednoaktové hře Záblesk se vám představí Jan Marek, Jakub Chundela a Alena Tomášová (působící také v souboru Nakafráno). Režie hry se ujal Jan Marek a Romana Zemenová. V hudební části večera vystoupí Martin Hybler, Matěj Hajn, Jan Dekány a členové SBV - Alena Tomášová a Jan Marek.
Divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, v předprodeji 180 Kč / na místě 200 Kč.  V druhé půli večera je pro vás připraveno posezení s hudební produkcí členů SBV. Samostatná pozvánka

sobota 23. října

Payya Matys & Tribal Force
Před nedávnem představila turnovská zpěvačka Payya Matys nový videoklip k písni v Koloběhu, na koncertě ji doprovodí uskupení Tribal Force - Santo Woreal, Dj Sali a Matěj Hajn.
Malá (domácí) scéna, kavárna KUS na Střelnici od 19 hodin, vstupné dobrovolné.

Jak být znovu zvolen americkým prezidentem ukáže hra Listopad pondělí 25. října

Listopad
Jak být znovu zvolen americkým prezidentem, když popularita klesá k nule? Politická fraška jednoho z nejlepších současných amerických autorů nás zavede do Bílého domu, kde se fiktivní americký prezident Charles Smith připravuje na novou prezidentskou volbu, ve které jsou ovšem jeho šance na znovuzvolení „stejně nízké jako Ghándího cholesterol". Nehodlá se však vzdát bez boje a svou chystanou kampaň opře o novou interpretaci oslav Dne díkůvzdání, která by mu měla získat patřičný kapitál od „zainteresovaných" kruhů. Na scénu tak přicházejí krocani, moderní indiánský náčelník a také prezidentova výstřední autorka projevů, která si z Číny přiveze nejen adoptované miminko, ale i ptačí chřipku.
Volné divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, v předprodeji 380 Kč / na místě 420 Kč. Samostatná pozvánka

Pavla Bičíková představí Barmu - zemi úsměvů a zlatých pagod středa 27. října

Pavla Bičíková: Barma - země úsměvů a zlatých pagod
V této ještě donedávna pro cizince uzavřené zemi najdete kromě tisíců pagod, buddhistických chrámů a zlatých soch Buddhy i jezera, vodopády, krápníkové jeskyně, vysoké hory, rýžová pole, pláže, neprostupnou džungli a stále se usmívající bezstarostné místní obyvatele. Během naší měsíční cesty jsme využili snad všechny dostupné dopravní prostředky. Cestovali jsme místními autobusy, vlaky, na lodi, na motorce, stopem i na kole. Vydali jsme se na několik „divokých" treků, kde nebyla nouze o dramatické chvíle. Dostali jsme se do horských vesnic, kde lidé stále žijí tradičním způsobem života. Ti nás zasvětili do tajů nošení vody, svého kuchařského umu, ale i přípravy svatby. Ukázali nám, k čemu se dá použít bambus, jak se vyrábí ruční papír, cigára, klobouky či slunečníky. V údolích u jezer nás uchvátil „vodní svět", kde lidé žijí v domech na kůlech. Zeleninu pěstují na plovoucích zahradách, jejich hlavním dopravním prostředkem je loďka a rybáři pádlují nohama. K nezapomenutelným zážitkům patří naše návštěva vesnic, kde žijí ženy s žirafími krky nebo s potetovanými tvářemi.
Cestovatelský klub, kino Sféra od 18 hodin, vstupné 100 Kč. Samostatná pozvánka

pátek 29. října

Dědkové
Již od roku 2007 hrají písně, které jste dlouho neslyšeli, ale dobře znáte - písně let sedmdesátých až osmdesátých, písně z české legendární tvorby a také spoustu zahraničních perel. Uslyšíte pecky od AC/DC, Iron Maiden, Davida Bowieho, Lynyrd Skynyrd, ZZ Top, KISS a mnoha dalších. To vše v sestavě Honza Bílý (zpěv), Mároš Maťáš (kytara a zpěv), Miloš Marek (basa) a Petr (bicí).
Malá (domácí) scéna, kavárna KUS na Střelnici od 19 hodin, vstupné dobrovolné.

sobota 30. října

Šnycl Paradajs
Říjnovou Malou (domácí) scénu uzavřou turnovští punk-rockeři. Místní punková formace vám naservíruje živý Gastro Metal neboli Pelešanomašovsoftpornometalpunk, právě těmito slovy totiž charakterizuje trojka Čoud, Muf a Harry svůj styl.
Malá (domácí) scéna, kavárna KUS na Střelnici od 19 hodin, vstupné dobrovolné.

středa 3. listopadu

Kateřina a Miloš Motani: Velké Safari a malé surikaty
V Botswaně jsou otevřené kempy, a tak za námi může v noci přijít opravdu cokoliv. Jo a bez auta s náhonem na čtyři kola bychom si v Botswaně ani neškrtli. Plavby lodí a let vrtulníkem nad africkým rájem taky nesmí v žádném případě chybět! Naše dobrodružství se v Zimbabwe stupňuje. Viktoriiny vodopády vypadají ze země i ze vzduchu opravdu úchvatně. Na druhý den se pak projedeme křovinatou buší na sloním hřbetu. Ten můj je pravda menší, ale ten Milošův má určitě ony pověstné čtyři metry. A když jdeme lesem těsně vedle dvou mladých lvů, víme moc dobře, že se může stát cokoli.
Cestovatelský klub, kino Sféra od 18 hodin, vstupné 100 Kč.

Kavárenský kvíz se na podzim vrací do kavárny KUS v Turnově čtvrtek 4. listopadu

Kavárenský kvíz
Atmosféra napjatá jak kšandy vašeho dědy, přehřáté mozkové závity, stopy nehtů na stolech, vytrhané vlasy, nervy drásající okamžiky a unáhlená rozhodnutí, ale také výbuchy smíchu, dojemná obětí při nečekaných setkáních, pocity hrdosti a zadostiučinění. To je náš Kavárenský kvíz.
Pět různých témat, celkem 55 otázek, upravená pravidla a bodování, nová hlasovací aplikace. A v neposlední řadě atraktivní výhry v ceně mnoha set korun a sleva na útratu během večera.
Pro účast potřebujete svůj tým (tvořený 2-4 lidmi), ten s předstihem nahlásíte e-mailem na romana.holubova@kcturnov.cz. Vždy vyčkejte na zpětné potvrzení o registraci. K přihlášení je potřeba uvést: jméno týmu, počet členů, kontakt (e-mail nebo telefonní číslo). Týmy musí dorazit minimálně 20 minut před začátkem kvízu, nahlásit se u organizátora a usadit se ke stolu se jmenovkou svého týmu. Minimálně jeden člen týmu musí mít plně nabitý chytrý telefon.
Kavárenský kvíz/soutěž, kulturní kavárna KUS od 18 hodin, 200 Kč/ tým. Souhrnná pozvánka

Básníci ticha jsou zpět v Turnově sobota 6. listopadu

BÁSNÍCI TICHA 2021
Po roční pauze se do kulturního programu vrací festival hudební alternativy Básníci ticha. I přes netradiční podzimní termín konání festival opět nabídne pečlivě promíchaný hudební koktejl nejen z alternativního žánru. Oficiální devátý ročník představí kapely WE2, Hm..., Hrubá Hudba, Mucha a v neposlední řadě písničkáře Martina Geišberga.
Festival Básníci ticha, který vznikl jako vzpomínka na Milana Hlavsu, má v našem nemalém kulturním vesmíru své pevní místo. Již od prvního ročníku festivalu bylo jasné, že se tato akce nebude nijak snažit konkurovat velkým komerčním festivalům, ale naopak se stane téměř rodinnou záležitostí. Právě tak totiž setkání na „básnících" působí. Uvolněná přátelská atmosféra, doplněná pečlivě vybraným programem a nevyčerpatelnou zásobou dobrého pití téměř perfektně definuje to, jací „básníci" jsou. Zkuste si tuhle atmosféru vynásobit dvěma, protože po roční pauze bude to letošní setkání plné dvojnásobné radosti a dvojnásobného důvodu k oslavě.
Hudební festival, KC střelnice 6. listopadu - velký sál od 17 hodin, vstupné od 490 Kč. Podrobná pozvánka

čtvrtek 11. listopadu

Kdo se bojí Virginie Woolfové
„Prosím? Ach promiňte. Já jsem vás neposlouchal. Nebo jsem myslel na něco jinýho... Nehodící se škrtněte."
Večírek. Hostiteli jsou stárnoucí profesor a jeho žena, kteří si prostřednictvím virtuálního světa a virtuálních příběhů dokážou ubližovat s šokujícím gustem a razancí. Pravděpodobně proto, aby dokázali sami sobě, že ještě žijí. Hostem je mladý pár na začátku vztahu i kariéry, plný iluzí o budoucím životě. Romantická představa o harmonii manželské lásky je cupována na kousky... a Edward Albee tak činí skrze absurditu. Realita a iluze na sebe tvrdě narážejí, hrdinové hry unikají z nejistoty vlastní existence do náruče iluze. Prolínání a konflikt těchto dvou světů žene děj jedné noci dál a dál. Skrze pichlavé, vtipné dialogy, psané s ironickým až cynickým nadhledem, založené na principu agresivní hry, se odhalují ta nejintimnější tajemství, vyjevují se komplexy, traumata a úzkosti, hrají se kruté a cynické hry, všechny hranice jsou překročeny. A možná je pád na absolutní dno šancí na nový začátek. Absurdní drama světoznámého dramatika Edwarda Albeeho při své premiéře roku 1962 způsobilo obrovský skandál. Nabouralo optimistickou poválečnou náladu Američanů a vysmálo se jejich budování „amerického snu". Postavilo veškeré hodnoty na hlavu a zpochybnilo základní jistoty. Například jistotu, že jazyk slouží ke komunikaci.
abonentní divadelní představení, Městské divadlo Turnov od 19.30 hodin, vstupné v předprodeji 420 Kč/ na místě 460 Kč.

sobota 13. listopadu

Čert a Káča
Kdo by neznal Káču, v českých pohádkách má mnoho podob, ale vždy je to rázné a energické děvče. S ovčákem Jirkou se mají rádi a chtějí se vzít, ale k tomu potřebují povolení od kněžny, která jim lásku závidí a tak jim ho nechce dát. Všechno se zamotá ještě víc, když se na scéně objeví čert! Jak to nakonec dopadne s tolik vytouženou svatbou? Zjistíte ve veselé pohádce s řadou písniček, která pobaví děti i jejich rodiče.
Mámo, táto, pojďte se mnou do divadla!, Městské divadlo Turnov od 10 hodin, 100 Kč

Aneta Langerová představí v Turnově album Dvě slunce Sobota 13. listopadu

Aneta Langerová - Dvě slunce
Na svém koncertním turné představí Aneta Langerová album Dvě slunce, Anetu doprovodí její kapela a také smyčcové trio.
Aneta Langerová se po vzácném čase Na Radosti vydala domů do svého nitra a stala se pozorovatelem nových příběhů. Následovat Anet do světa dvou sluncí znamená zaposlouchat se do tónů hudebního časoprostoru duše. Vnímavý pozorovatel v každém z nás se může vydat na cestu fantazie a setkat se s odvážnými alkami, vědomým stromem, příběhy Marie, Bílého Dne či Antonína. Společně se vyšplháme na vysokou horu, odkud na obloze uvidíme táhnout obrazy snů toužícího netopýra, boj větrných mlýnů, bouři ve sklenicích vody, ale také tkáně lesů a řek divokých. Někteří z nás snad pocítí závrať z toho, Jak krásné je být milován, z pokorného ptačího tance anebo z pocitu, že život v absolutním míru máme na dosah. Album Dvě slunce vyšlo na podzim 2020 a nyní přichází rozzářit i vás.
Koncert, KC Střelnice Turnov od 19 hodin, vstupné v předprodeji od 490 Kč, na místě od 550 Kč. Podrobná pozvánka

Samostatné pozvánky:

Aneta Langerová představí v Turnově album Dvě slunce

Básníci ticha jsou zpět v Turnově

Kavárenský kvíz se na podzim vrací do kavárny KUS v Turnově

Pavla Bičíková představí Barmu - zemi úsměvů a zlatých pagod

Jak být znovu zvolen americkým prezidentem ukáže hra Listopad

Večer s SBV přináší premiéru hry Záblesk

Spisovatelka Lenka Elbe bude hostem pořadu O literatuře v Turnově

O chaloupce z perníku v turnovském divadle

iMUZA uvádí: Anna Šteklová a Ladislav Kozderka

Další tipy na akce v regionu:

Akce Kulturního centra Golf Semily v říjnu

Zářijová nabídka kina Sféra v Turnově

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

David Horejš novým trenérem FK Jablonec!

Do nové fotbalové sezony 2022/2023 povede tým Jablonce trenér David Horejš! Nový trenér stvrdil své působení v Jablonci v den svých 45. narozenin. Po sedmiletém působení u A týmu Českých Budějovic se nyní stěhuje na sever Čech, kde bude chtít navázat na svá úspěšná tažení s jihočeským klubem a dostat Jablonec opět do vyšších pater tabulky. Více podrobností na Našem Jablonecku

Cyklovýlet Krajem spisovatele Josefa Šíra

Obecní úřad Horní Branná pořádá v sobotu 21. května již 14. ročník cyklovýletu Krajem spisovatele Josefa Šíra, krkonošského učitele a hornobranského rodáka po stopách jeho učitelování. Start bude v zámecké zahradě Horní Branná od 8 do 11 hodin. Cíl rovněž v zámecké zahradě do 16 hodin. Připraveny jsou cyklistické trasy na 25, 37, 57 a 88 kilometrů. Pěší dětská trasa na 5 kilometrů povede jen v okolí Horní Branné. Kompletní přehled sportovních a zábavných akcí o aktuálním víkendu


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Mosty ve Svijanech se dočkají rekonstrukce, práce začnou 23. května
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého jarního kola
Obrazem: Na Dnu otevřených dveří ukázali v Bělé robotickou stáj
Dubnová výzva 10 000 kroků v Turnově ve znamení 750
Kraj opět ocenil učitele. Bylo to po dvouleté koronavirové pauze

Nejčtenější články

19.05.: Na Pohádkový les do Rovenska pojede z Turnova opět parní vlak
20.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 20. až 22. května
20.05.: Májový jarmark opět oživí jilemnické náměstí

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se sex shop staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT