Turnovské Alzheimer centrum se připravuje na první klienty

11.11.2020 11:45:08 | Autor: Zdenka Štrauchová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnovské Alzheimer centrum se připravuje na první klienty

Koncem ledna 2019 odstartovala demolicí bytových domů čp. 1001 a 1002 stavba Domova se zvláštním režimem (takzvaného Alzheimer centra) v ulici 5. května v Turnově. Na demolici navázala v květnu 2019 výstavba nového objektu.

Nejprve byla na místo dopravená pilotovací souprava, která navrtala 74 pilotů nezbytných pro základy nové stavby. Na piloty navázaly pasy a vyzdívka ztraceného bednění. Součástí základů byla také železobetonová deska přízemí. Během stavby byl dočasně vyztužen svah pod sousedícími budovami.

Stavební práce hned na počátku přibrzdil kanalizační odtok přepadu z hruštického vodojemu. V žádných záznamech potrubí neexistovalo, a tak jeho odkrytí bylo pro všechny překvapením. Následně po technické přípravě byl přepad vodojemu v červnu 2020 přiveden protlakem trasy do parku nad letním kinem.

Stavba Alzheimer centra v Turnově. Jak šel čas na stavbě...11. 9. 2019<br />Autor: Zdenka Štrauchová V průběhu září 2019 probíhaly přípravy na zastropení objektu. Na zimní období se firmě podařilo uzavřít objekt montáží oken a dveří a realizovat střešní plášť. Uvnitř pak byly dokončeny vyzdívky příček.

Koncem listopadu 2019 byl s pomocí jeřábu osazen ocelový krček, který spojil Alzheimer centrum s Domovem důchodců Pohoda. V průběhu prosince probíhaly práce na rozvodech vzduchotechnických systémů, ústředního topení, elektro a sanitárním zařízení.

V novém roce přišly na řadu vnitřní omítky a začala se vybírat barevnost materiálů interiéru. Z venkovních prací byla na konci ledna 2020 dokončená opěrná stěna a zásyp s terénní úpravou u objektu zubní ordinace. Poté začaly úpravy ve dvorní části objektu. Dokončená byla přeložka nízkého napětí, která podmiňovala další práce na parkovacích stáních u Domova důchodců Pohoda.

V jarních měsících stavba viditelně pokročila omítkami i úpravou okolního terénu. Interiéry doplnila svítidla, dlažby, PVC a došlo k osazení dveří.

Spojovací most s Domovem důchodců Pohoda...28. 11. 2019<br />Autor: Zdenka Štrauchová V červnu 2020 bylo dokončeno atrium a položena zámková dlažba parkoviště ve dvorní části objektu Domova důchodců Pohoda. Od července bylo zahájeno přejímací řízení. V současné době se ještě pracuje v okolí domu, kde probíhají úpravy zahrady a zeleně.

Provoz v Alzheimer centru odstartuje 1. ledna 2021, kdy by měli být postupně přijímáni klienti do naplnění kapacity 24 lůžek (zařízení má 12 pokojů). „Zájemci o přijetí se hlásí jíž v průběhu tohoto roku, žádosti jsou projednávány ve zdravotně sociální komisi, prochází odborným lékařským posouzením, nezbytné je doporučení odborného lékaře z oboru psychiatrie," přiblížila místostarostka Turnova Petra Houšková.

Nový objekt je učený pro osoby, které mají sníženou soběstačnost z důvodu stařecké, Alzheimerovské demence a ostatních typů demencí a osoby s chronickým duševním onemocněním a poruchou centrálního nervového systému. Zkrátka pro klienty, kteří potřebující pomoc jiné fyzické osoby v průběhu celého dne.

Aby mohla být poskytována nepřetržitá péče, budou muset Zdravotně sociální služby Turnov přijmout 13 pečovatelek, dvě zdravotní sestry, jednoho aktivizačního pracovníka a minimálně jednoho zaměstnance na úklid. „Největší problém je najít zdravotnický personál, rovněž zatím není obsazena pozice aktivizačního pracovníka a hledá se," uvedla Petra Houšková s tím, že žádosti na pracovní pozice přijímá ředitel organizace.

Vnitřní vybavení Alzheimer centra v Turnově<br />Autor: Zdenka Štrauchová Zhotovitelem stavby byla firma MBQ s.r.o., vnitřní vybavení zajistila firma Linet, s.r.o. Celkové náklady na realizaci byly 44 313 716,29 Kč s DPH, dotace z Ministerstva práce a sociálních věcí (program č. 01331- Rozvoj a obnova materiálně technické základny sociálních služeb) činila 31 049 568 Kč, ze zdrojů města Turnov bylo poskytnuto 13 264 148,29 s DPH.

„Alzheimer centrum je uzavřeným zařízením, proto dbáme na to, abychom prostředí a zázemí vybavili v co nejlepší kvalitě, aby bylo dostatečně stimulující, praktické a funkční pro zajištění náročné celodenní péče personálu, i když víme, že nic nemůže nahradit přirozené prostředí, rodinné zázemí. Bohužel v lidském životě mohou přijít životní fáze, když již vlastní síly a pomoc rodiny nestačí a je potřebná péče v pobytovém zařízení sociálních služeb. Zajištění péče je finančně velmi náročné, nezbytné je vícezdrojové financování - příspěvek uživatele, státní dotace a významný podíl zřizovatele. Rozpočet města v příštím roce v návrhu počítá s příspěvkem pro Zdravotně sociální služby Turnov 21,4 milionu korun, což je o 4,5 milionu více než v roce 2020. I přes náročnost financování je kvalita a dostupnost sociálních služeb pro seniory pro město zásadní prioritou," shrnula místostarostka města Turnov Petra Houšková.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V turnovském domově Pohoda proběhne testování všech klientů
V Turnově pořádali Parkovou slavnost na počest nového potoka
Výstavba turnovského Alzheimer centra míří do finiše
Od Alzheimer centra v Turnově má vést do parku u kina vodovod
Výstavba Alzheimer centra v Turnově běží podle plánu
Rok 2020 se v Turnově ponese ve stavebním duchu
Budova Alzheimer centra je pod střechou, pracovat se bude i přes zimu
FOTO: Turnovské Alzheimer centrum roste, klienty přivítá v lednu 2021
Zdravotně sociální služby Turnov obhájily pět hvězd Značky kvality
Alzheimer centrum v Turnově roste, přibývají obvodové zdi a příčky
Pro Alzheimer centrum v Turnově se už budují základy
Dům v Turnově čeká demolice, místo něj vznikne Alzheimer centrum
V Turnově postaví alzheimer centrum a nový bytový dům pro seniory
FOTO: Domov důchodců Pohoda v Turnově slavil patnáctiny

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 13 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O titul Vesnice roku 2022 se letos v kraji utká dvanáct obcí
Sekera v turnovském muzeu vypráví příběh starý sedm tisíc let
Přepeře jasnou výhrou potvrdily roli favorita na hřišti posledního Ústí
Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou
Kynologové Horské služby jsou plně připraveni na letní sezonu

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
14.05.: Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktuální zpravodajství z regionu Jablonecka.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT