Turnovské léto začalo hudebně

26.06.2023 22:12:40 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnovské léto začalo hudebně

První letní den a Evropský den hudby odstartoval Turnovské léto 2023. Pokud si zachová podobnou atmosféru jako hudební 21. červen, těšte se na krásné letní zážitky.

Na první jarní den Turnov ožil Evropským dnem hudby už v šest hodin ráno, a to na Valdštejně. Přes časnou hodinu se sešla zhruba padesátka diváků, a kdo si přivstal, rozhodně nemohl litovat. V příjemném ranním chládku se odehrál poetický koncert Turnovského orchestrálního sdružení. Z hradu jste mohli vyrazit rovnou do Metelkových sadů, kde v osm hodin začalo hrát duo Ondřej Zlevor (akordeon) a Jan Baudys (tuba).

Komorní smyčcový orchestr ZUŠ Turnov v parku u letního kina<br />Autor: Marcela Jandová Pak už bylo na různých místech Turnova možné pokračovat v hudebních zážitcích co dvě hodiny, a to až do dvacáté, kdy se na perónu vlakového nádraží rozezněl koncert smíšeného pěveckého sboru Musica Fortuna. Ať už diváci dorazili do parku, zahrady Fokusu Turnov, na náměstí nebo na nádraží, přes pravé letní horko mohli zažít osvěžující mix hudebních žánrů.

Ve 14 hodin proběhlo hudební zastavení s podtitulem Pro Olgu v parku T. G. Masaryka na sídlišti u nádraží, a to nedaleko Stromu Olgy Havlové. Ten byl na sídlišti u nádraží vysazen už v roce 2018.

Koncert pěveckých sborů ZUŠ Turnov Turnováčku a Carminy měl speciální obsah, vzpomínku na tuto výjimečnou dámu. Kromě dalších příjemných skladeb tak zazněla i Píseň pro Olgu, kterou turnovské sbor zazpíval v místní premiéře. Skladbu v letošním roce složila Aneta Langerová jako dárek k nedožitým narozeninám Olgy Havlové - emeritní první dámy, ženy Václava Havla, a zároveň zakladatelky Výboru dobré vůle a průkopnice porevoluční charitativní činnosti u nás.

Symbolické přestřižení pásky u poslední etapy regenerace sídliště u nádraží<br />Autor: Marcela Jandová Neformální vzpomínky na Olgu Havlovou se kromě vedení města zúčastnila také ředitelka Výboru dobré vůle - Nadace Olgy Havlové Monika Granja, která krátce připomněla osobnost Olgy Havlové i neustávající činnost nadace, která se dál snaží pracovat v duchu slov její zakladatelky: „Náš záměr je jednoduchý - pomoc postiženým tak, aby si pomohli sami. Nerozdáváme milosrdenství, ale pomoc, která lidi - často v přeneseném smyslu - postaví na nohy." V současné době je otevřena sbírka Dárek pro Olgu, která byla založena k nedožitým 90. narozeninám paní Havlové.

Monika Granja krátce po koncertu pomohla symbolicky otevřít dokončený prostor před Billou, který v posledních týdnech dotvořil celý areál nového parku T. G. Masaryka. Společně se zástupci města, zhotovitele, architekta poslední etapy i s dětmi, jež statečně asistovaly při přestřižení pásky, slavnostně uzavřela postupnou a dlouholetou regeneraci sídliště u nádraží.

Evropský den hudby byl nabitý zajímavým programem. Velké poděkování patří všem účinkujícím i Kulturnímu centru Turnov a organizaci Turnovské památky a cestovní ruch. Teď už se těšte na Turnovské léto 2023, které opět přináší spoustu pravidelných i mimořádných akcí. Kompletní program najdete na webu www.infocentrum-turnov.cz a také v tištěné podobě přímo v infocentru na náměstí Českého ráje.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Den čtenářů na hradě Valdštejn odstartoval prázdninové putování
Zastavení Pro Olgu na turnovském sídlišti u nádraží
Evropský den hudby pořádali i v Turnově
Od 6. března začnou stavební práce na turnovském sídlišti u nádraží
Turnovské sídliště u nádraží projde finální etapou regenerace

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT