Turnovský stadion pojmenují po letci RAF Ludvíku Koškovi

19.09.2015 21:17:22 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnovský stadion pojmenují po letci RAF Ludvíku Koškovi

Zimní stadion v Maškových zahradách v Turnově se již zdárně dokončuje. Je hotová hrubá stavba a zbývá dokončit inženýrské sítě, aktuálně se třeba řeší i pronájem rolby, ale hlavní novinkou měsíce září je oznámení názvu stadionu. Ten bude nést jméno turnovského hokejisty, ale také letce RAF a hrdiny 2. světové války Ludvíka Koška.

Podrobně o samotném Ludvíku Koškovi i historii hokeje v Turnově napsal Pavel Mlejnek:

Turnovský hokej, to není jen velmi očekávané zahájení provozu krásného zimního stadionu v Maškových zahradách, nedávno skončená první tréninková sezóna hokejových nadějí - našich „Sršňů" a zahájení letní přípravy A mužstva na libereckém a jabloneckém ledě, ale, jak jistě mnozí čtenáři ani netuší, také bohatá historie nejrychlejšího kolektivního sportu v našem městě.

V průběhu prázdnin jsem jako člen výkonného výboru HC Turnov 1931 docházel do Muzea Českého ráje, kde jsme ve spolupráci s historikem a archivářem Mgr. Davidem Markem shromažďovali materiály, které se týkají nejstarších dějin hokeje v Turnově. Poté, co jsme na začátku roku oslovili pamětníky a získali od nich spoustu zajímavých vzpomínek a množství byť většinou neutříděných materiálů, se jedná o další etapu bádání, kdy jsou hlavním zdrojem výtisky Pojizerských listů z let 1890 - 1948, pamětní knihy města Turnova z let 1918 - 1948 a 1971 - 1976 a album Sportovního klubu Turnov. Rádi bychom postupně zmapovali historii turnovského hokeje od jeho počátků do 70. let, kdy zde organizovaný výkonnostní hokej skončil. V úvodní fázi se zaměřme na úplné počátky a necelé první dvě dekády ledního hokeje v Turnově.

Tým LTK Turnov 1943<br />Autor: Archiv Muzea Českého ráje a Pavla Mlejnka Tradice bruslení, krasobruslení, ale především bandy hokeje (s míčkem na větším hřišti a větším počtem hráčů na ledě) a hokeje kanadského sahá v českých zemích až na přelom 19. a 20. století, kdy se tyto sporty v našem městě pěstovaly za předpokladu vhodných klimatických podmínek hned na několika místech - hřiště mezi mosty, sokolské letní cvičiště za sokolovnou, kurty SK Turnov a dokonce i na nádvoří kasáren bývalo kluziště pro důstojníky a jejich rodiny. Hokej, s největší pravděpodobností bandy, byl poprvé v Turnově sehrán na konci roku 1901, alespoň tak o tom hovořil dlouholetý sportovní činovník Karel Jappl ve svém referátu, který 24. listopadu 1933 přednesl v klubovně hotelu Slavie na valné hromadě LTC (lawn-tennis club) Turnov. Pojizerské listy v lednu následujícího roku dokonce uvádějí, že je to mimo Prahu zcela unikátní jev a turnovští hokejisté se tak nejspíše řadí mezi první průkopníky tohoto sportu v Čechách.

Samotný hokejový oddíl (myšleno oddíl kanadského hokeje) vznikl v listopadu 1931 jako dílčí odbor LTC Turnov, který měl své zázemí na tehdejších tenisových kurtech mezi mosty, které většina současníků zná jako házenkářské hřiště na Jiskře. Tam také v neděli 31. ledna 1932 odehrál Turnov svá první dvě utkání. Do města zavítali hokejisté „A" i „B" týmu zavedeného Bruslařského klubu z Mladé Boleslavi, kteří nejprve mezi sebou před početným obecenstvem sehráli ukázkový zápas kanadského hokeje. Po úvodní exhibici nastoupil domácí tým LTC proti „A" týmu hostí a prohrál 0:3. Následující střetnutí s boleslavskou rezervou skončilo podobně porážkou Turnova 0:4. Právě z důvodu odkazu na historii došlo v roce 2014 ke změně klubového názvu z BHK Turnov na HC Turnov 1931. Poslední Koškův turnaj v Turnově 5. 2. 1952<br />Autor: Archiv Muzea Českého ráje a Pavla Mlejnka V průběhu 30. a 40. let zde hrávala dvě mužstva mužů (I.a a rezerva), dorostenci a později i žáci. Turnovský oddíl v tomto období nastupoval do soutěží Severočeské hokejové župy, kde se utkával s tradičními soupeři jako např. BK Mladá Boleslav, ZK Jičín, SK Bakov nad Jizerou, Dolnobousovský SK, SK Polaban Nymburk a SK Brandýs nad Labem. Později, když se lední hokej stával v našem regionu stále populárnějším, přibývá i SK Rovensko pod Troskami, SKI klub Jilemnice nebo SK Železný Brod. Když byla mistrovská utkání odehrána a počasí to umožňovalo, sehrál tým LTC Turnov také spoustu přátelských utkání s týmy z okolí, namátkou Eislaufverein Liberec, Rapid Růžodol, Gablonzer E. W., Latorica Mnichovo Hradiště atd. Velmi často se ale stávalo, že mistrovství župy nebyla z důvodu oblevy dohrána. 

Nedílnou součástí každé bruslařské sezóny byl oblíbený karneval na ledě, určený především nejmladším bruslařům, jehož pořadatelství také spadá do bohaté činnosti LTC Turnov. V neslavných dobách protektorátních družstvo dorostenců hrávalo Soutěž Kuratoria pro výchovu mládeže v Čechách a na Moravě. Na začátku února 1944 se naši dorostenci poté, co se stali mistry Severočeské hokejové župy, zúčastnili finále Týdne ledních sportů na pražské Štvanici, který opět pořádala výše uvedená nechvalně proslulá propagandistická instituce. Z dvanácti zúčastněných týmů (např. LTC Praha, SK Polička, DSK Třebíč, Ostravská Slávie, HC Písek aj.) rozdělených do dvou skupin skončili turnovští bohužel na posledním 6. místě.

V množství článků Pojizerských listů z průkopnického období hokeje v Turnově se objevuje více známých jmen turnovských hráčů (namátkou brankář Kosnar, obránci Formánek a Wacht, forvardi Schömmer, Roštejnský a další), u jednoho z nich bych se rád trochu zastavil. 13. července uplynulo 71 let od úmrtí Ludvíka Koška, jednoho z mladých nadějných hráčů meziválečného turnovského hokejového týmu. Symbolická pamětní deska Ludvíka Koška na na Mariánském hřbitově v Turnově<br />Autor: Archiv Muzea Českého ráje a Pavla Mlejnka Ludvík Košek, věrný své vojenské přísaze, v červenci 1939 emigroval přes Polsko do Francie, kde se přihlásil do cizinecké legie a následně k letectvu. Po pádu Francie odešel do Velké Británie, kde byl přijat do 311. bombardovací perutě RAF. Jeho bombardér Liberator „L" BZ 717 se při návratu z operačního letu 13. 7. 1944 zřítil a zahynula v něm celá devítičlenná posádka. Ludvík Košek je pohřben na vojenském hřbitově Weston Hill v Plymouthu, jeho symbolická urna je součástí Památníku zahraničních letců v Prostějově, pamětní deska pak na rodinném hrobě na Mariánském hřbitově v Turnově.

Koškovo jméno je také uvedeno na památníku regionálním letcům RAF ve vestibulu Muzea Českého ráje ve Skálově ulici. Ludvík Košek čtyřikrát obdržel Československý válečný kříž, dále Československou medaili za chrabrost, navíc je nositelem britského odznaku Good Conduct Badge. V červenci 1946 byl In memoriam povýšen na poručíka letectva v záloze. Od roku 1947 byl na turnovské Jiskře pořádán Koškův hockeyový turnaj jako vyjádření úcty k bývalému hráči LTC Turnov. Prvního ročníku, který mimo jiné proběhl pod záštitou britského velvyslanectví, významných velitelů československých letců ve Velké Británii div. gen. Aloise Vicherka a div. gen. Dr. Karla Janouška a dalších významných osobností a institucí, se 2. února 1947 zúčastnilo i Armádní družstvo, včetně tehdejších reprezentačních hvězd Vladimíra Zábrodského, Stanislava Konopáska a Karla Stibora. Všichni tři pánové se pak o několik dnů později (15. - 23. února) na Mistrovství světa v Praze stali mistry Evropy a mistry světa. (V závorce uvádím, že turnovskému LTC na tomto turnaji „vojáci" nadělili 14:0, Jičínský SK si odnesl debakl 38:7.) V roce 1952 se Koškův turnaj konal v Turnově naposledy, důvody jsou celkem nasnadě - britský pilot se do komunistické šablony válečného hrdiny už poněkud nehodil.

V příštím roce si připomeneme 100. výročí narození tohoto pro většinu Turnováků zapomenutého všestranného sportovce (věnoval se také plavání a lehké atletice, cvičil v místním Sokole) a válečného hrdiny. Výbor HC Turnov 1931 se už na podzim 2014 usnesl, že Memoriál Ludvíka Koška obnovíme jako turnaj pro nejmladší hokejisty s mezinárodní účastí. Aktuální stav výstavby zimního stadionu v Turnově<br />Autor: Petr Ježek Stejně tak navrhujeme, aby jméno Ludvíka Koška nesl právě budovaný zimní stadion v Maškových zahradách (článek Pavla Mlejnka vznikal, když ještě nebylo jasno o rozhodnutí města Turnov).

Na závěr se znovu obracíme na pamětníky, bývalé hráče a jejich rodinné příslušníky, mohou-li nám poskytnout jakékoliv materiály (foto, diplomy, poháry, součástky výzbroje, dresy...), osobní vzpomínky či cokoliv dalšího, co by se, třeba jen okrajově, týkalo turnovského hokeje. Napište nám, prosím, na e-mail: mlejnek@gytu.cz nebo zavolejte na telefonní číslo 607 905 056. 

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

HC Turnov 1931 hledá nové naděje
Obrazem: Slavnostní otevření stadionu ve Vrchlabí
Liberecká Arena slaví 10 let
Výstavba turnovského areálu Maškova zahrada pokračuje na plný výkon
Obrazem: Zimní stadion v Turnově roste jako z vody
Zimní stadion v Turnově dostává svou tvář
V turnovské Maškovce proběhlo slavnostní poklepání základního kamene
Jindřich Kořínek: Stavba stadionu probíhá, jak má. V říjnu chceme otevřít
FOTO: V turnovské Maškovce se začíná klubat zimní stadion
FOTO: V Turnově podepsali smlouvu na výstavbu areálu Maškova zahrada

Ke stažení

Ještě více o Ludvíku Koškovi

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 16 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Uzavření registru a evidence obyvatel v Turnově ve středu 18. května

Odbor správní informuje občany Turnova, že ve středu 18. května 2022 bude po celý den uzavřen registr a evidence obyvatel z důvodu povinného školení v souvislosti s volbami 2022.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

O titul Vesnice roku 2022 se letos v kraji utká dvanáct obcí
Sekera v turnovském muzeu vypráví příběh starý sedm tisíc let
Přepeře jasnou výhrou potvrdily roli favorita na hřišti posledního Ústí
Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou
Kynologové Horské služby jsou plně připraveni na letní sezonu

Nejčtenější články

15.05.: FOTO: Od dubna probíhá rekonstrukce části Pojizerky
15.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého jarního kola
14.05.: Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Termosol je distributorem termodynamických a solárních systémů od španělské společnosti EnergyPanel, S.L.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT