Turnovským studentům předá zkušenosti spisovatel Jan Novák

12.12.2011 15:22:14 | Autor: redakce | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Turnovským studentům předá zkušenosti spisovatel Jan Novák

V turnovském gymnáziu se v pátek 16. prosince koná beseda studentů se spisovatelem Janem Novákem. Ten v posledních dnech připravuje film o praktikách armádního hokeje v době normalizace uvažovaný názvem Vzpoura četaře Dominika Haška.

Jan Novák je držitel prestižní ceny Magnesia Litera a autor beletristické knihy o Mašínech. Jeho poslední titul se jmenuje Hic a kosa v Chicagu a v Česku ho vydalo nakladatelství Plus. Ve formě jednotlivých esejů a povídek se v něm autor vrací ke svým prvním literárním pokusům a k letům, které strávil ve Spojených státech.

Původně kolínský rodák ve své nové knize oprášil všechny texty týkající se Chicaga. Titul proto obsahuje i přepracovanou prvotinu Striptease Chicago, která poprvé vyšla v roce 1982 v torontském exilovém nakladatelství manželů Škvoreckých ´68 Publishers. Nejstarší z textů je z listopadu 1976, poslední pak z letošního září.

Kromě spolupráce s Josefem Škvoreckým se Novák dostal do styku ještě s dalším významným českým emigrantem - režisérem Milošem Formanem. Autorsky se podílel na scénáři k jeho filmu Valmont. „Právě díky Formanovi jsem se dostal ke knize Otakara Rambouska Jenom ne strach, která vypráví příběh Mašínů. Přečetl jsem ji jedním dechem. Fascinoval mě nejen ten příběh, ale i to, že se za ním ještě něco skrývá, že se něco dá ještě odhalit," uvedl již dříve Novák, který původní dokumentární titul přepracoval jako beletrii. „Ptal jsem se Mašínů, jestli kniha má být čistá historie nebo přiblížení pocitů a toho příběhu, což ale jde jen beletristicky. Nakonec souhlasili s druhou možností."

Jan Novák (1953) je český spisovatel, překladatel a dokumentarista. V roce 1969 emigroval s rodiči přes Rakousko do USA. Je laureátem ceny Magnesia Litera za "pravdivý román" Zatím dobrý (2004), ceny Josefa Škvoreckého za prózu Děda (2007) a dalších ocenění. V nakladatelství Plus vyšla také jeho původní próza Aljaška (2011).

Beseda s Janem Novákem se koná na Gymnáziu Turnov v pátek od 10 hodin v učebně hudební výchovy.

Více podobných článků najdete v rubrice VOLNÝ ČAS - Besedy a přednášky

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jarní Krkonoše lákají do muzeí, na adrenalin i za pivem
Liberecký kraj při příležitosti Dne učitelů ocenil 22 osobností
Opylení v botanické zahradě se podařilo. Žlutokap vydal semena
Kultura v Železném Brodě v dubnu
V Bayovně zahrají tři kapely

Nejčtenější články

11.04.: V Rochlicích u Liberce došlo k hromadné nehodě
11.04.: V Bayovně zahrají tři kapely
10.04.: Liberecký tunel čeká tradiční jarní údržba

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT