Turnovští atleti hodnotí další úspěšnou sezonu

15.10.2011 17:06:47 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Letošní atletická sezona se pomalu uzavírá, takže je čas na menší bilancování největšího atletického klubu v Pojizeří - AC Syner Turnov. V článku připomeneme letošní úspěchy družstev i jednotlivců a kdo se na nich podílel.

Navázat na loňskou sezonu, která byla zřejmě nejúspěšnější v historii a v níž atleti z Turnova získali celkem 22 medailí na domácích šampionátech, bylo velmi těžké. Přesto ani letos nevyšli naprázdno, o čemž svědčí deset individuálních medailí a slušná umístění všech družstev.

Družstvo mužů zachránilo extraligu

Velmi důležité bylo zachování účasti družstva mužů v extralize, což se podařilo po třetím místě v baráži konané v polovině září v Třebíči. „V baráži byli nejplatnější Míra Mazgal a slovenské posily Josef Pelikán a Lukáš Sojka," poznamenal šéftrenér AC Syner Turnov Aleš Drahoňovský.

Baráži ale předcházelo osmé místo po základní části, kdyby družstvo skončilo až desáté, tak by mělo jistý sestup a ukončilo by čtrnáctileté nepřerušené účinkování v extralize. Na osmém místě v základní části se podílelo více atletů: „Výborně se v sezoně ukazovali vytrvalci Radek Groh a Ondřej Fejfar, na středních tratích pak Jan Tomeš a samozřejmě spousta dalších, všem patří za výkony dík," doplnil šéftrenér.

Mezi mladými je několik individualit

Družstvo mužů je hlavní vizitkou v sezoně, ale připomenout se sluší i individuální úspěchy. Medaile na červencovém šampionátu dospělých v Brně visely vysoko, ale jako obvykle se dařilo turnovské mládeži.

„V jednotlivcích za sezonu určitě zaslouží pochválit Míra Mazgal, který se kromě individuálních závodů podílel významnou měrou i na záchraně družstva mužů v baráži extraligy. Bára Jíšová má v sezoně dokonce tři medaile z Mistrovství České republiky. Dominik Brož byl v hale nejlepší, ale na venkovním MČR žactva byl až pátý, protože přes léto tolik netrénoval," vysvětlil šéftrenér AC Syner Turnov Aleš Drahoňovský.

Radost klubu dělají i odchovanci působící nyní v Dukle Praha. Adam Sebastián Helcelet byl členem vítězného družstva mužů, dobře si vede i Lukáš Haloun. „Těší nás, že příští rok budou družstva mužů vidět přímo na stadionu v Turnově, protože v rámci jeden ze závodů extraligy bude i Memoriál Ludvíka Daňka," dodal Drahoňovský.

Družstva mládeže si vedle lépe i hůře

Slušně si vedla i družstva mládeže. Posun byl u nejmladších žákyní, které skončily čtvrté, naopak „ústup ze slávy" zažívají žáci, když mladší byli čtvrtí a starší třetí v krajském přeboru. Trenéři věřili i družstvu dorostenců, že budou bojovat o druhé místo, ale chybělo jim početně několik závodníků, takže je až 4. místo mírným zklamáním.

„V dnešní době někdy bojujeme až s nechutí dětí závodit, ale přípravkách máme na druhou stranu už 105 dětí a přidali jsme proto ještě pátou tréninkovou skupinu, což jsou naše naděje do budoucna," vysvětlil Drahoňovský. Zájemci mají nyní ještě místo v pondělí 15.30-16.30 (děti 2004-2006, trenérka Macháčková) a ve čtvrtek (děti 2000-2004, trenérka Výšková).

Atletická sezona pomalu končí a v Turnově a okolí ji v neděli 16. října uzavře silniční běh Hruštice, který se tradičně poběží na 15 km trati Turnov Hruštice - Malá Skála - Turnov. Více k běhu naleznete zde.

Medailová umístění Turnováků na Mistrovství České republiky:

(podrobnosti najdete v jednotlivých odkazech)

MČR v běhu na 10 km - silniční závod Běchovice - Praha: 25. září: v kategorii juniorek 2. Barbora Jíšová.
MČR do 22 let:
10. a 11. září v Písku - 3 km překážek: 2. Barbora Jíšová.
MČR žactva: 3. a 4. září Nové město nad Metují - Hod diskem: 2. Josef Egrt, Hod kladivem: 3. Josef Egrt.

Mladí atleti vezou z ostravského šampionátu čtyři medaile
MČR juniorstva a dorostu: 18. a 19. června v Ostravě - Vrh koulí a hod diskem: 2x 2. Jaromír Mazgal, 3 km překážek: 2. Barbora Jíšová, 1500 m: 3. Kateřina Čermáková.
Halové MČR žactva: 12. a 13. března v Jablonci n. N. - 60 m překážek: 1. Dominik Brož.
Halové MČR juniorstva a dorostu: 27. a 28. února v Praze ve Stromovce - 1500 metrů: 1. Kateřina Čermáková.