Turnovští občané diskutovali v rámci Fóra zdravého města

07.04.2012 15:33:25 | Autor: TK a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnovští občané diskutovali v rámci Fóra zdravého města

V úterý 3. dubna proběhlo v Turnově první diskusní Fórum Zdravého města Turnova. Této veřejné diskuse se zúčastnilo celkem 101 osob. Z jejich následného hlasování vzešla nejdůležitější témata, která občany zajímají a chtěli by je vyřešit.

„Fórum Zdravého města Turnova se v našem městě uskutečnilo poprvé. Město jej pořádalo společně s Kulturním centrem Turnov, s.r.o. a Národní sítí Zdravých měst České republiky (NSZM ČR), jejíž ředitel Petr Švec moderoval celou akci," uvedla koordinátorka Projektu Turnov - Zdravé město a místní Agenda 21 Kateřina Doubravová.

Pozvání na setkání přijal i ředitel Krajské hygienické stanice Vladimír Valenta, komisař Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje, velitel stanice Turnov Jakub Otmar, koordinátorka Zdravého Libereckého kraje  Ivana Ptáčková a další. Na začátku představil Petr Švec činnost NSZM ČR a vysvětlil pojem Zdravé město. Poté starostka Turnova Hana Maierová připomenula několika desítkami fotografií zajímavé akce minulého roku, a to jak kulturní, sportovní, ale i významné investiční počiny.

Samotná diskuse k celkovému rozvoji Turnova probíhala v deseti diskusních „hnízdech". Jedním z nich byl i stůl věnovaný mládeži, která na fóru jednoznačně zabodovala. U jednotlivých oblastí probíhala diskuse, občané měli možnost v průběhu diskuse migrovat i k jiným tématům. Zástupci jednotlivých oblastí, takzvaní garanti, vystoupili před plénum se seznamem navržených problémů, z nichž dva dostaly prioritu a objevily se v celkovém výčtu problémů města Turnova.

Poté měli všichni možnost hlasovat k jednotlivým problémům. K dispozici měl každý dva hlasovací „lepíky". Oba hlasy mohli hlasující přiřadit jednomu problému, či každý k jinému. Po ukončení hlasování probíhal součet hlasů. Mezi tím se losovalo o drobné ceny (propagační materiály, velikonoční zajíčky, ručně pletené pomlázky, velikonoční košík, svíčky...). Jednou z cen byl i balíček Fair-tradových čajů, který darovala NSZM ČR.

Následně proběhlo vyhlášení výsledků veřejného fóra. „Výsledky jsou zaznamenány a stanou se podkladem pro celoměstskou anketu, kterou se problémy vzešlé z fóra ověří či vyvrátí. V anketě budou uvedeny problémy bez určení pořadí důležitosti vzešlého z veřejné diskuse," dodala Kateřina Doubravová. Po ukončení ankety a vyhodnocení výsledků bude specifikováno deset nejdůležitějších problémů z pohledu občanů Turnova, takzvané „10 P". Tyto problémy budou předloženy radě města. O způsobu řešení budou občané informováni na dalším fóru, které se uskuteční za rok a bude se opakovat každoročně.

„Děkujeme všem za účast a podnětnou diskusi, dále všem, kteří využili možnosti prezentovat svou organizaci na veřejném fóru a přispěli tím k vytvoření příjemné atmosféry celé akce. Jedná se o ZŠ Skálova, SVČDM Žlutá ponorka, Centrum pro rodinu Náruč, TJ Turnov, Regionální informační centrum Turnov, Kulturní centrum Turnov, s.r.o.," doplnila koordinátorka akce.

Některá z vybraných témat na turnovském Fóru:

 • dětské hřiště v parku letního kina
 • neexistující koupaliště
 • zlepšit elektronickou komunikaci s občany (například pomocí SMS)
 • ochotněji řešit problémy s občany
 • rychlostní komunikace R35
 • průtah městem na Semily
 • Maškova zahrada
 • prašnost
 • kvalita služeb cestovního ruchu
 • zavedení slevové karty pro návštěvníky Českého ráje
 • využít místních kulturnaích a jiných akcí k větší propagaci
 • volnočasové aktivity mládeže
 • zřízení studentského zastupitelstva

 

Již v březnu 2008 schválilo zastupitelstvo města zapojení Turnova do Místní Agendy 21. Místní Agenda 21 je proces směřující k zajištění dobré a udržitelné kvality života a životního prostředí v určitém území. Místní Agenda 21 zohledňuje konkrétní místní problémy a hledá pro ně řešení ve spolupráci se všemi složkami místního společenství, takže odráží také jejich potřeby a zohledňuje dopady rozhodnutí na všechny oblasti života v delším časovém horizontu.

Na podzim loňského roku se stal Turnov členem asociace Národní síť Zdravých měst. ZM schválilo deklaraci Projekt Turnov - Zdravé město a místní Agenda 21.

Posláním projektu je:
1. Podpora udržitelného rozvoje
2. Podpora zdraví
3. Vytváření a rozvoj místního partnerství

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Noc v jabloneckém muzeu přináší bohatý program

V pátek 17. května se navečer otevřou brány muzeí a galerií v Liberci, Jablonci nad Nisou a Vratislavicích a otevřené zůstanou až do 23 hodin. Proběhne oblíbená Muzejní noc! Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou připravilo odhalení výtvarného díla na fasádě Pelantova schodiště a další doprovodný program. Podrobná pozvánka

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Hořela elektroprodejna v Semilech
Na Pohádkový les do Rovenska pojede z Turnova opět parní vlak

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
16.05.: Policie hledá svědky a druhého účastníka dopravní nehody v obci Všeň
15.05.: Hasiči cvičili záchranu osob v oblasti Riegrovy stezky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT