Tvůrce pískovcových skulptur Jiří Anděl: Design není jen líbivá věc

16.08.2020 18:53:34 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Český ráj,Turnov

Tvůrce pískovcových skulptur Jiří Anděl: Design není jen líbivá věc

Umělecko/designérské duo Yakobium tvořené Jiřím Andělem a Petem Isevem získalo v prestižní mezinárodní soutěži A‘Design Award (2019-2020) v kategorii Jewelry, Eyewear and Watch (šperk, brýle, hodinky) stříbrné ocenění za design Yakobium Bow tie. Jiří Anděl přitom žije v Českém ráji u Turnova, proto jsme jej oslovili pro krátký rozhovor nejen o jeho úspěchu.

Pískovcové organické světelné objekty projektu Yakobium jsou nejen originální, ale také unikátní díky inovativnímu technologickému postupu a uměleckému, řemeslnému přístupu autorů.

Jak vznikla značka Yakobium?

Oficiálně značka Yakobium vznikla v roce 2019, kdy jsme ji založili společně s Petem Isevem, kterého jsem potkal za dob studií na Baťově univerzitě ve Zlíně. Na projektu jsme ale začali pracovat již roky předtím, než oficiálně vzniklo jméno ateliéru, který navázal na můj prvotní výtvarný pískovcový počin ShapeOne. I to že jsme spolu založili značku Yakobium, dokládá, že se na většině věcí dokážeme nějak shodnout, a to je podstatné, i když to někdy trvá déle. Důležité je říci, že veškeré věci řešíme v našem volném čase, jelikož jsme každý zaměstnaný v jiných firmách a je to dosti náročné. Rád bych také zmínil, že při našich realizacích spolupracujeme s lidmi, kteří jsou profesionálové ve svých oborech.

Pískovcové skulptury<br />Autor: Archiv Jiřího Anděla Jak vás vůbec napadlo pracovat s pískovcem, pískem?

Žiji v Českém ráji, který je znám pro svoje přírodní bohatství a také umělecko-řemeslnou historii. Vždy pro mě byla inspirací příroda a naše skalní útvary, ty asi způsobily, že jsem začal pracovat jak výtvarně tak technologicky, abych bez zásahu do přírody vytvořil díla, která je budou nějakým způsobem připomínat. Na několika projektech jsem předvedl organické skulptury, které byly do této doby unikátní.

Upřednostňujete účel výrobku nebo design?

Myslím, že nad touto položenou otázkou by se měl zamyslet každý, kdo se zabývá designem. Design není jen „líbivá věc". Design má v sobě skloubit hned několik základních parametrů, jakou jsou vizuální vjem, technické řešení a funkčnost, tím i účel výrobku.

Na čem se podílíte ve studiu vy a na čem kolega Isev?

Práci si dělíme podle toho, co je komu bližší. Naše činnosti se poslední dobou docela často prolínají. Bude to asi také tím, že za každým z nás má dlouholetou praxi a činnost v daných oborech. Pete se převážně stará o celkovou grafickou a obalovou prezentaci projektu, včetně webu a věci s tím spojené, ale začíná se také zajímat o produkt. No, jelikož jsem přišel já s myšlenkou a postupem výroby skulptur, tak se převážně i teď zaměřuji na navrhování a následnou výrobu daného objektu a produktu.

Pískovcový motýlek<br />Autor: Archiv Jiřího Anděla Vytváří ještě někdo jiný v Česku podobné výtvory z tohoto materiálu?

Klasické pískovcové sochy se dělají pořád. Skulptury, produkty, které vytváříme naším technologickým postupem a vzhledem, podle našich informací zatím nikdo nedělá. Možná i právě proto jsme zaujali porotu na té mezinárodní soutěži A‘Design Award. Určitě se objeví produkty podobného vzezření, ale už si vždycky můžu říct, že jsem byl první, kdo s touto myšlenkou a realizací přišel.

Měli jste už nějakou výstavu, kde vaše výrobky můžeme vidět?

Skulptury jsme vystavovali v Hotelu Four Seasons v Praze. Nyní nikde vystaveny nejsou.

Dají se vaše výrobky ještě posunout - profesně i technologicky?

Všechno se dá posouvat dál, je to o trpělivosti, snaze, času a i financích, a to všechno si hradíme samy. Začínáme připravovat další věc. Opět půjdeme cestou designové funkční věci. Měla by být taková hodně tradiční a vázat se k Turnovu, tak uvidíme, jak to dopadne. Určitě co se také týká profese, vážím si lidí a firem, s kterými spolupracuji, i na jiných projektech, že mi dali tu možnost a příležitost ukázat co umím.

Další rozhovory s osobnostmi čtěte v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V jilemnickém muzeu proběhne křest knihy o Hrádku u Nechanic
VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
14.04.: Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT