Tvůrce pískovcových skulptur Jiří Anděl: Design není jen líbivá věc

16.08.2020 18:53:34 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: KULTURA | Obce: Český ráj,Turnov

Tvůrce pískovcových skulptur Jiří Anděl: Design není jen líbivá věc

Umělecko/designérské duo Yakobium tvořené Jiřím Andělem a Petem Isevem získalo v prestižní mezinárodní soutěži A‘Design Award (2019-2020) v kategorii Jewelry, Eyewear and Watch (šperk, brýle, hodinky) stříbrné ocenění za design Yakobium Bow tie. Jiří Anděl přitom žije v Českém ráji u Turnova, proto jsme jej oslovili pro krátký rozhovor nejen o jeho úspěchu.

Pískovcové organické světelné objekty projektu Yakobium jsou nejen originální, ale také unikátní díky inovativnímu technologickému postupu a uměleckému, řemeslnému přístupu autorů.

Jak vznikla značka Yakobium?

Oficiálně značka Yakobium vznikla v roce 2019, kdy jsme ji založili společně s Petem Isevem, kterého jsem potkal za dob studií na Baťově univerzitě ve Zlíně. Na projektu jsme ale začali pracovat již roky předtím, než oficiálně vzniklo jméno ateliéru, který navázal na můj prvotní výtvarný pískovcový počin ShapeOne. I to že jsme spolu založili značku Yakobium, dokládá, že se na většině věcí dokážeme nějak shodnout, a to je podstatné, i když to někdy trvá déle. Důležité je říci, že veškeré věci řešíme v našem volném čase, jelikož jsme každý zaměstnaný v jiných firmách a je to dosti náročné. Rád bych také zmínil, že při našich realizacích spolupracujeme s lidmi, kteří jsou profesionálové ve svých oborech.

Pískovcové skulptury<br />Autor: Archiv Jiřího Anděla Jak vás vůbec napadlo pracovat s pískovcem, pískem?

Žiji v Českém ráji, který je znám pro svoje přírodní bohatství a také umělecko-řemeslnou historii. Vždy pro mě byla inspirací příroda a naše skalní útvary, ty asi způsobily, že jsem začal pracovat jak výtvarně tak technologicky, abych bez zásahu do přírody vytvořil díla, která je budou nějakým způsobem připomínat. Na několika projektech jsem předvedl organické skulptury, které byly do této doby unikátní.

Upřednostňujete účel výrobku nebo design?

Myslím, že nad touto položenou otázkou by se měl zamyslet každý, kdo se zabývá designem. Design není jen „líbivá věc". Design má v sobě skloubit hned několik základních parametrů, jakou jsou vizuální vjem, technické řešení a funkčnost, tím i účel výrobku.

Na čem se podílíte ve studiu vy a na čem kolega Isev?

Práci si dělíme podle toho, co je komu bližší. Naše činnosti se poslední dobou docela často prolínají. Bude to asi také tím, že za každým z nás má dlouholetou praxi a činnost v daných oborech. Pete se převážně stará o celkovou grafickou a obalovou prezentaci projektu, včetně webu a věci s tím spojené, ale začíná se také zajímat o produkt. No, jelikož jsem přišel já s myšlenkou a postupem výroby skulptur, tak se převážně i teď zaměřuji na navrhování a následnou výrobu daného objektu a produktu.

Pískovcový motýlek<br />Autor: Archiv Jiřího Anděla Vytváří ještě někdo jiný v Česku podobné výtvory z tohoto materiálu?

Klasické pískovcové sochy se dělají pořád. Skulptury, produkty, které vytváříme naším technologickým postupem a vzhledem, podle našich informací zatím nikdo nedělá. Možná i právě proto jsme zaujali porotu na té mezinárodní soutěži A‘Design Award. Určitě se objeví produkty podobného vzezření, ale už si vždycky můžu říct, že jsem byl první, kdo s touto myšlenkou a realizací přišel.

Měli jste už nějakou výstavu, kde vaše výrobky můžeme vidět?

Skulptury jsme vystavovali v Hotelu Four Seasons v Praze. Nyní nikde vystaveny nejsou.

Dají se vaše výrobky ještě posunout - profesně i technologicky?

Všechno se dá posouvat dál, je to o trpělivosti, snaze, času a i financích, a to všechno si hradíme samy. Začínáme připravovat další věc. Opět půjdeme cestou designové funkční věci. Měla by být taková hodně tradiční a vázat se k Turnovu, tak uvidíme, jak to dopadne. Určitě co se také týká profese, vážím si lidí a firem, s kterými spolupracuji, i na jiných projektech, že mi dali tu možnost a příležitost ukázat co umím.

Další rozhovory s osobnostmi čtěte v rubrice VOLNÝ ČAS - Rozhovory

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Plavčíci z turnovské Maškovy zahrady prošli školením
Kraj poskytne dotaci hasičům a přispěje obci Klokočí na sanaci skály
Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.
Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
Oprava střechy kostela Mistra Jana Husa v České Lípě pokračuje

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
24.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června
24.06.: Řeznictví U Hrabánků - tak trochu jiné řeznictví?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT