Tvůrci filmu Krkonoše uvádí do pojizerských kin jeho rozšířenou verzi

10.04.2018 11:23:03 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Vrchlabí,Jilemnice,Semily,Krkonoše

Tvůrci filmu Krkonoše uvádí do pojizerských kin jeho rozšířenou verzi

Dokumentární film Krkonoše vznikal tři roky a proběhl již asi v 60 kinech s velmi dobrou návštěvností zejména v severních Čechách. V některých pojizerských kinech se promítal již v kratší verzi, ale nyní přichází v rozšířené 90 minutové verzi a doprovází jej besedy s tvůrci.

Krkonoše. Čechy podceňované horské království. Ráj endemických druhů rostlin, unikátních horských rašelinišť a ledovcových karů. Pohoří mnoha nej: nejstaršího národního parku s nejvyšší horou i vodopádem. Místo, které každý zná a málokdo o něm opravdu něco ví. Viktor Kuna a Martin Král se rozhodli to změnit. Svoje „Krkonoše" tvořili a hádali se o ně více než dva roky. Díky tomu vznikl unikátní dokumentární film o našem přírodním bohatství.

„K horám mám celoživotní vztah," přiznává Martin Král, někdejší závodní lyžař a několikanásobný absolvent Krkonošské 70. „Zjistil jsem, že lidé české hory nedoceňují a mladí je ani neznají. A nevědí nic o jejich bohatství a jedinečnosti," dodává Viktor Kuna, který se za horolezectvím a turistikou vydává desetiletí nejen po Čechách, ale také do Alp, Himaláje, Pamíru nebo na Kavkaz.


Dali se dohromady dva milovníci hor

Filmové potkání Martina Krále a Viktora Kuny vzniklo nenápadně, ale pro film osudově: oba milovníci hor, oba amatérští kameramani, jeden pedagog, druhý umělec. v roce 2015 začali s představou krátkého vzdělávacího geografického dokumentu. První měl nápad, byl zkraje hybatelem, druhý byl motorem, který se nezastavil další dva roky. Film mu rostl pod rukama, jako perfekcionista jej zdokonaloval, přetáčel a přestříhával. „Záměru jsem zkrátka na dva roky úplně propadl. Cítil jsem, že je asi potřeba, aby takový film vznikl," vzpomíná Viktor Kuna. „Chtěl jsem ho oprostit od líbivosti a divácké podbízivosti a soustředil se jen na komplexní výpověď o Krkonoších. S cílem přinést krásu nejen v obrázcích, ale také v podávání informací. Vždyť i jako turisti si užíváme, jak do nás průvodci na cestách informace přímo hustí."

Snímky z filmu Krkonoše<br />Autor: Archiv Viktora Kuny Vznikl 90 minut dlouhý dokumentární film, který přináší kompletní informace o nejkrásnějších místech Krkonoš, jejich geologickém a geomorfologickém vývoji, o flóře, fauně, historii a činnosti člověka. „Největší výzva? Běhat po horách a čekat na počasí. Ráno vstát v pět a vyjít osm kilometrů na Voseckou. A pak natáčet.... Naštěstí jsou hory krásné, i když je zamračeno. A do filmu to přináší kontrast," říká Viktor Kuna. Koneckonců výzva to pro tvůrce byla dvojnásobná: Krkonoše jsou Kunovým filmovým debutem - a rovnou dlouhometrážním. „A taky je to riziko a dřina. Nervy, co dělám blbě, a neustálá korekce včerejší práce," přiznává režisér, kameraman a střihač filmu v jedné osobě.

Unikátní jsou Krkonoše i ve dvou dalších ohledech: komentář k filmu napsal tatínek režiséra, spisovatel a muzikolog Milan Kuna. „Dal filmu několik myšlenek, kterými jej osmyslil a pozvedl a má na filmu lví podíl," hodnotí jeho práci syn, který je pro změnu původcem hudby k filmu. Právě jeho houslové nahrávky tvoří hudební páteř dokumentu.

Premiéra filmu Krkonoše se uskutečnila 22. března v pražském kině a následně je distribuován do českých kin. Ve hře je televizní verze i možné uvedení v Německu. Promítat se bude v Semilech 10. 4. od 19.00, dále ve Vrchlabí 11. 4. a v Jilemnici 3. 5. 2018.

O tvůrcích filmu Krkonoše

Martin Král:
vystudoval Přírodovědeckou fakultu Univerzity Karlovy a Fakultu tělesné výchovy a sportu v Praze. V současné době působí jako pedagog na gymnáziu v Jilemnici.
Natočil řadu reportáží v rámci projektu Televize Krkonoše. Tento projekt se zaměřuje na život v regionu Jilemnicka objektivem mladých. Martin Král vede tento projekt, kde získává režisérské i filmařské zkušenosti.
Martin je mimo jiné autorem četných reportáží a krátkých filmů ze zahraničních cest.

Viktor Kuna:
Hudbu studoval v Moskvě, Vídni, Chicagu Do roku 2002 odehrál cca 1500 sólových koncertů jako houslista v zemích Evropy, Asie a v U.S.A. Vystupoval jako sólista se symfonickými i komorními orchestry. V roce 2000 v rámci koncertního turné v USA přednášel  na několika univerzitách na Floridě, v Chicagu, New Yorku, Alabamě, Illinois.
Natočil sedm sólových alb, vystupoval v cyklu České filharmonie, FOK, na Pražském jaru. Byl hostem evropských festivalů (Salzburg, Helsinky, Talin, Würzburg, Washington, Brusel a dalších).  Založil a vedl hudební festivaly ve Vídni, Linzi, Arensgurgu a Bückeburgu.
V roce 2002 přinesl úraz míchy změnu kariéry, nejprve studium diplomatické akademie, poté práci na MZV ČR. Práce v oborech projektového i řídícího managementu či mezinárodního V roce 2009 založil festival Dech hor - festival alpinismu a dalekých cest, www.dechhor.cz .
Pravidelně cestuje. V letech 2008 - 2012 absolvoval několik horolezeckých expedic v Pamíru, na Kavkaze, indickém Himáláji a na mořském kajaku v Jadranu a je tvůrcem několika krátkých filmů z těchto výprav. Například s horolezcem Radkem Jarošem o výpravě na kajacích kolem Liparských ostrovů, životě v buddhistických klášterech v Indii apod.
Viktor moderuje magazín Travel Journal v televizních kanálech HD+ a UPC Express, kde hovoří nejen s předními cestovateli a horolezci, ale také např. s archeology, sportovci a profesionálními horskými vůdci. Dále moderuje festivaly a firemní akce a namlouvá komentáře k filmům. Rozhovor s Viktorem Kunou

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Dubnová nabídka Kina Jitřenka v Semilech
Dubnová nabídka Kino 70 Jilemnice
Viktor Kuna o Dechu hor: Myšlenky na festival mi běží hlavou pořád
Dokument o Krkonoších bude mít premiéru v jilemnickém kině

Ke stažení

Krkonoše - informace pro školy

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 8 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy

Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.

Krajský odbor silničního hospodářství bude od ledna řídit Frömelová

Rada Libereckého kraje obdržela v úterý 2. prosince návrh na jmenování Bc. Dominiky Frömelové, DiS. do funkce vedoucí odboru silničního hospodářství Krajského úřadu Libereckého kraje s účinností od 1. ledna 2026. Do výběrového řízení vypsaného 2. října 2025 se přihlásila jedna uchazečka. Dominika Frömelová dlouhodobě působí na daném odboru, kde zastává od roku 2024 pozici vedoucí oddělení dopravně správních agend, a tak byla doporučenou kandidátkou pro jmenování krajskou radou. Ve funkci nahradí odchodivšího Zdeňka Borovičku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obnovili výsadbu v turnovské ulici Žižkova
Krkonošské muzeum v Jilemnici rozšířilo sbírky o kresby Jiřího Šlitra
Rybova Česká mše vánoční rozezní opět kostely v Semilech i Bozkově
Rekonstrukce tunelu a mostů na I/35 v Liberci míří do finále
První den roku 2026 v Turnově bude bez Novoročního ohňostroje

Nejčtenější články

17.12.: Hasiči vytahovali v Košťálově auto z potoka
16.12.: Avatara 3 uvádí Kino Jitřenka už od 17. prosince
16.12.: Střední školy v Libereckém kraji pomáhají

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT