Týden knihoven 2023 s podtitulem Už jsme zpátky!

25.09.2023 23:19:10 | Autor: Kateřina Šidlofová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Týden knihoven 2023 s podtitulem Už jsme zpátky!

Od 2. do 8. října bude knihovnami u nás rezonovat velká společná kampaň na podporu knihoven a čtení Týden knihoven. Liberecká knihovna se k této kampani opět připojuje s bohatou nabídkou rozmanitých pořadů a aktivit.

V pondělí 2. října vypukne Týden knihoven, velká celostátní knihovní kampaň, vlastně jakési dny otevřených dveří v českých knihovnách. Knihovny se takto v prvním říjnovém týdnu každoročně obracejí k široké veřejnosti a kromě obvyklých a pravidelných služeb nabízejí i mnohé netradiční. Cílem je ukázat, že knihovny mají co nabídnout všem věkových a zájmových skupinám, a nalákat do knihoven i ty návštěvníky, kteří jejich služby běžně nevyužívají.

„Knihovny se za poslední léta proměnily v místa setkávání, kulturních a společenských aktivit. Přitom neztrácejí svůj význam z hlediska čtenářství. Nová témata jim spíš přinášejí další zájmové skupiny a tedy potenciální čtenáře. Jejich práci velmi oceňuji a mám je za přirozenou součást kulturního života našich měst a obcí," říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

„Letos si české knihovny zvolily společné motto „Už jsme zpátky!", aby tak jasně proklamovaly, že po dlouhé a nepříjemné covidové odmlce jsou plně zpět s kompletní nabídkou veškerých služeb a navíc s rozšířenou nabídkou mnoha nových a možná nečekaných aktivit. Věříme, že společně s dalšími knihovnami v Libereckém kraji uděláme radost mnoha našim čtenářům a návštěvníkům," doplňuje PhDr. Dana Petrýdesová, ředitelka knihovny. Kampaň vyhlašuje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a liberecká Krajská vědecká knihovna se k ní připojuje každý rok.

Po celý týden si u nás jak děti, tak i dospělí mohou dát Rande naslepo s knihou. V Hudební knihovně na vás čeká tradiční volný poslech gramodesek nazvaný Gramočtení, ve kterém jsme se tentokrát zaměřili na poezii. A v Knihovně pro děti a mládež si pro změnu můžete zasoutěžit s naším akčním průzkumnickým kvízem pro celou rodinu. Po celý týden také děti a mládež registrujeme zdarma.

I v nabídce pořadů vás čeká mnoho zajímavého. V úterý 3. 10. odpoledne si nenechte ujít další Burzu knih a časopisů, za pěkného počasí se sejdeme před budovou knihovny. A pokud vydržíte až do podvečerních hodin, zveme vás tentýž den na oslavu 90. narozenin pánů Miloslava Nevrlého, Siegfrieda Weisse a Gustava Ginzela, které si připomeneme v 18 hod. v pořadu Devadesátka pokračuje...

Ve středu 4. 10. zahájíme v 17 hod. před knihovnou další velkou venkovní výstavu nazvanou Návrat domů. Liberecké oběti holocaustu. Cílem této výstavy je vrátit do paměti města několik z těch, kteří museli Liberec nuceně opustit jako oběti holocaustu a jejichž životy tím byly zásadním a často nezvratným způsobem zasaženy. Po vernisáži následuje v 17:30 hod. přednáška spojená s diskusí.

Ve čtvrtek 5. 10. večer si na své přijdou milovníci cestopisů, pro něž jsme připravili pořad Jana Paciny O pacifické hřebenovce. V pátek 6. 10. v 16 hod. odpoledne se budeme věnovat Trénování paměti, tentokrát na knihovnické téma. Tento jednorázový interaktivní kurz je určen (nejen) seniorům.

Víkendový program už bude patřit především dětem - v sobotu 7. 10. mohou v knihovně strávit celé dopoledne. V 10 hod. na ně čeká sobotní pohádka „Kdo nenechá pejska spát" v podání Divadla Kordula a před tím v 9 hod. nebo později od 11 hod. si mohou v naší knižní dílně v Knihovně pro děti a mládež vyrobit vlastní leporelo a zabalit si knihu jako profesionální knihovník.

Věříme, že si z naší nabídky každý zájemce něco vybere, a těšíme se, že se s vámi potkáme první říjnový týden v knihovně. Neváhejte, už jsme zpátky!

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem nazvané Dvě slunce právě absolvuje zpěvačka Aneta Langerová. V úterý 5. prosince od 19 hodin zavítá do jabloneckého divadla. Aneta Langerová se po vzácném čase Na Radosti vydala domů do svého nitra a stala se pozorovatelem nových příběhů.

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body
Ježíškova vánoční pošta je v turnovském infocentru otevřená
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
02.12.: Adventní a vánoční Valdštejn začíná
02.12.: Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT