Týden oslav města Turnov přinesl historii, umění i řemeslo

31.05.2022 15:30:51 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Týden oslav města Turnov přinesl historii, umění i řemeslo

Hlavní týden oslav turnovského výročí začal velmi nabitě, pokračoval sportovně a vyvrcholil s tradičním řemeslem, skvělou muzikou i divadlem na Staročeských trzích. Po celý týden bylo z čeho vybírat.

Po sportovním úvodu do Týdne oslav s Turnovskou 750 a Memoriálem Ludvíka Daňka byla na řadě středeční talkshow Turnov je jen jeden s místními rodáky, kterou uspořádalo Kulturní centrum Turnov. Průvodce večerem Petr Vydra si povídal s hosty Václavem Knopem, Jindřichem Šídlem a Luďkem Mádlem. Publikum se u turnovských i neturnovských historek skvěle bavilo a stejně tak při hře Záblesk Společnosti bloumající veřejnosti.

Čtvrtek 26. května patřil Muzeu Českého ráje a bohaté historii města. Po celý den se odehrávaly komentované prohlídky výstav a expozic, večer se pak promítaly historické filmy z Turnova. A jak čtvrtek patřil historii, tak pátek budoucnosti, protože nesl podtitul Děti Turnovu, Turnov dětem.

Týden oslav 650 let zmínky o městu Turnov<br />Autor: Archiv města Turnov a Marcela JandováDopoledne si svou premiéru před nejmladšími diváky odbyl nový muzikál Základní umělecké školy Turnov s názvem Dlouhý, široký a bystrozraký. Na divadelním představení se podílely hudební, taneční, dramatický i výtvarný obor a společně připravily zábavnou podívanou, která se líbí dětem a v pondělí 30. května při své premiéře pro veřejnost jistě okouzlí také dospělé publikum.

Tím páteční aktivity pro děti a s dětmi zdaleka nekončily. Celé dopoledne v Daliměřicích patřilo šachu i venkovní akci pro děti v režii ŠK Zikuda Turnov. Odpoledne v KC Střelnice hudebně naplnila ZUŠ Turnov se závěrečnými koncerty svých žáků. V rámci koncertu se oficiálního křtu a představení dočkala unikátní kniha dětských prací Děti Turnovu, a to v přítomnosti starosty, hlavních koordinátorů vzniku knihy i MAP Turnovsko II, které vydání knihy finančně zaštítilo. Ostatně knížka už ve dnech předchozích doputovala ke svým autorů, protože každé z téměř 500 dětí, které se na knížce podílely svým obrázkem nebo literární prací, dostalo přímo ve své škole vlastní výtisk.

V pátek 27. května se mimo jiné rozběhl originální závod 250 Českým rájem, který svou trasu právě díky oslavám města posunul směrem k Turnovu. Jedna z předávek štafety se dokonce odehrávala přímo Na Lukách a město Turnov bylo zastoupeno členy jedné ze štafet Tomášem Hockem a Janou Svobodovou. Více k této akci v předchozím článku zde 

Týden oslav 650 let zmínky o městu Turnov<br />Autor: Archiv města Turnov a Marcela Jandová S víkendem už Týden oslav zamířil k pomyslnému vrcholu, a to s 25. ročníkem Staročeských řemeslnických trhů, které po nucené odmlce opět mohly proběhnout v celé své kráse. V parku u letního kina se opět sešli ti nejzručnější řemeslníci z celé republiky, pódium v parku zaplnily kapely jako Waldovy Matušky, Fleret, Jelen nebo Mňága a Žďorp, pódium v atriu muzea patřilo divadlu a pohádce. Ačkoli během sobotního rána počasí nevěštilo nic dobrého, už během dopoledne se mraky rozpadly a prostor trhů zaplnily stovky a tisíce návštěvníků. Během soboty i neděle si mohly užít kousek oslav Turnova, města tradičního řemesla, ale také hudby, divadla a umění vůbec. Staročeské trhy tak zaznamenaly rekordní návštěvnost.

Aby si víkend na pestrosti nic nezadal s víkendem předchozím, který Týden oslav zahájil, z trhů jste mohli zaskočit na den otevřených dveří na Špéře. Nebo v sobotu večer zajít na ojedinělé představení Jaroslav to spískal, které představilo Turnovské divadelní studio A. Marka ve spolupráci s Astmatic philharmonic orchestra a sborem Musica Fortuna jako dárek k výročí města. Původní divadelní hra ze zpěvy s podtitulem Krvavá neděle ve městě nad Jizerou ukázala dějiny Turnova trochu jinak a rozhodně zábavně.

Týden oslav 650 let zmínky o městu Turnov<br />Autor: Archiv města Turnov a Marcela Jandová Během Týdne oslav si zkrátka každý mohl vybrat, co mu bylo nejbližší. Věříme, že každý našel místo a událost, kam se mohl vypravit a atmosféru oslav zažít. Ať se jednalo o dny otevřených dveří turnovských organizací, sportovní nebo kulturní akce, vedení města Turnov by tímto chtělo poděkovat všem, kdo se na jejich přípravách podíleli.

„Děkujeme organizátorům z Kulturního centra Turnov, Městské knihovny Antonína Marka, Muzea Českého ráje, organizace Turnovské památky a cestovní ruch, Žluté ponorky. Velké díky patří také školním týmům v mateřských, základních i středních školách nebo na Základní umělecké škole Turnov, které připravily skvělé dny otevřených dveří, představení a další akce pro dospělé i děti. Svým dílem přispěly také turnovské spolky, které nachystaly sportovní nebo kulturní zážitky od sportovních nebo dětských dnů po koncerty a divadlo," uvedla tisková mluvčí města rturnov Marcela Jandová.

Díky panu vikáři Václavu Vlasákovi byla sloužena mše za město Turnov a jeho obyvatele vedená Mons. Mgr. Janem Baxantem v kostele narození Panny Marie. „Bez finanční podpory partnerů by se pak neobešlo Slavnostní zahájení oslav v letním kině. Děkujeme společnostem Ontex CZ, s. r. o., a Lékárenský holding, s. r. o., za sponzoring ohňostroje a firmě Ohňostroje Pohl za realizaci. Podobně musíme poděkovat také všem účinkujícím na slavnostním zahájení i dalších akcích Týdne oslav. V neposlední řadě pak zaměstnancům městského úřadu, kteří se na přípravách a realizaci oslav podíleli nad rámec svých povinností. Těšíme se na setkání na podzimních oslavách, které připomínku výročí 750 let od první písemné zmínky o městě uzavřou," dodala mluvčí města.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Týden turnovských oslav začal v pohybu
Žáci na Žižkovce při tradičním jarmarku oslavili 750. výročí Turnova
Předposlední květnový víkend zahájil Týden oslav Turnova
Do Turnova míří legionářský i vodíkový vlak
Memoriál Ludvíka Daňka bude po dvou letech opět v květnovém termínu
Nabitý program květnového Týdne oslav v Turnově
Na Pohádkový les do Rovenska pojede z Turnova opět parní vlak
Fotbalový víkend v Turnově přivítá Sedmihorky i starou gardu Sparty
Turnovské náměstí zaplnily hasičská technika i hudba
Turnovská kultura v květnu
Akce k výročí Turnov 750 let aktuálně v květnu
Kampaň Vlajka pro republiku je součástí oslav města Turnov
Městská knihovna Turnov v květnu
Výročí 750 let městu Turnov přineslo medaili
10 000 kroků nebo 750 km? Dejte šanci chůzi!
Vyhlásili fotosoutěž Turnov 750
Program akcí v únoru a březnu k 750. výročí města Turnov
Turnovské muzeum otevírá k 750. výročí města tři nové výstavy
K oslavám města Turnov už mají vlastní propagační předměty
Výroční známka Turnova k 750. výročí je již v prodeji
Nový rok 2022 začal v Turnově opět v barvách ohňostroje
Turnov vyhlašuje výtvarnou soutěž spojenou s osobností T. G. Masaryka
V turnovském infocentru najdete kapesní kalendáříky na rok 2022
Turnov vydal kalendář na rok 2022 k 750. výročí města
Rok 2021 vrátil oslavy 28. října v Turnově do veřejného prostoru
FOTO: Park T. G. Masaryka v Turnově je oficiálně otevřen

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 15 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krajský úřad Libereckého kraje bude 29. září uzavřen

V pátek 29. září 2023 bude budova Krajského úřadu Libereckého kraje z provozních důvodů uzavřena.

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Odpadový Oskar 2023: V kraji mají nejméně odpadu znovu Dalešice
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Zahájili rekonstrukci hlavní silnice v Rokytnici nad Jizerou
Na Frýdlantsku se narodila vlčata
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října

Nejčtenější články

01.10.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
30.09.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 29. září do 1. října
29.09.: Vernisáž představila benefiční kalendář Zaostřeno na Jizerky 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT