Týden oslav města Turnov přinesl historii, umění i řemeslo

31.05.2022 15:30:51 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Týden oslav města Turnov přinesl historii, umění i řemeslo

Hlavní týden oslav turnovského výročí začal velmi nabitě, pokračoval sportovně a vyvrcholil s tradičním řemeslem, skvělou muzikou i divadlem na Staročeských trzích. Po celý týden bylo z čeho vybírat.

Po sportovním úvodu do Týdne oslav s Turnovskou 750 a Memoriálem Ludvíka Daňka byla na řadě středeční talkshow Turnov je jen jeden s místními rodáky, kterou uspořádalo Kulturní centrum Turnov. Průvodce večerem Petr Vydra si povídal s hosty Václavem Knopem, Jindřichem Šídlem a Luďkem Mádlem. Publikum se u turnovských i neturnovských historek skvěle bavilo a stejně tak při hře Záblesk Společnosti bloumající veřejnosti.

Čtvrtek 26. května patřil Muzeu Českého ráje a bohaté historii města. Po celý den se odehrávaly komentované prohlídky výstav a expozic, večer se pak promítaly historické filmy z Turnova. A jak čtvrtek patřil historii, tak pátek budoucnosti, protože nesl podtitul Děti Turnovu, Turnov dětem.

Týden oslav 650 let zmínky o městu Turnov<br />Autor: Archiv města Turnov a Marcela JandováDopoledne si svou premiéru před nejmladšími diváky odbyl nový muzikál Základní umělecké školy Turnov s názvem Dlouhý, široký a bystrozraký. Na divadelním představení se podílely hudební, taneční, dramatický i výtvarný obor a společně připravily zábavnou podívanou, která se líbí dětem a v pondělí 30. května při své premiéře pro veřejnost jistě okouzlí také dospělé publikum.

Tím páteční aktivity pro děti a s dětmi zdaleka nekončily. Celé dopoledne v Daliměřicích patřilo šachu i venkovní akci pro děti v režii ŠK Zikuda Turnov. Odpoledne v KC Střelnice hudebně naplnila ZUŠ Turnov se závěrečnými koncerty svých žáků. V rámci koncertu se oficiálního křtu a představení dočkala unikátní kniha dětských prací Děti Turnovu, a to v přítomnosti starosty, hlavních koordinátorů vzniku knihy i MAP Turnovsko II, které vydání knihy finančně zaštítilo. Ostatně knížka už ve dnech předchozích doputovala ke svým autorů, protože každé z téměř 500 dětí, které se na knížce podílely svým obrázkem nebo literární prací, dostalo přímo ve své škole vlastní výtisk.

V pátek 27. května se mimo jiné rozběhl originální závod 250 Českým rájem, který svou trasu právě díky oslavám města posunul směrem k Turnovu. Jedna z předávek štafety se dokonce odehrávala přímo Na Lukách a město Turnov bylo zastoupeno členy jedné ze štafet Tomášem Hockem a Janou Svobodovou. Více k této akci v předchozím článku zde 

Týden oslav 650 let zmínky o městu Turnov<br />Autor: Archiv města Turnov a Marcela Jandová S víkendem už Týden oslav zamířil k pomyslnému vrcholu, a to s 25. ročníkem Staročeských řemeslnických trhů, které po nucené odmlce opět mohly proběhnout v celé své kráse. V parku u letního kina se opět sešli ti nejzručnější řemeslníci z celé republiky, pódium v parku zaplnily kapely jako Waldovy Matušky, Fleret, Jelen nebo Mňága a Žďorp, pódium v atriu muzea patřilo divadlu a pohádce. Ačkoli během sobotního rána počasí nevěštilo nic dobrého, už během dopoledne se mraky rozpadly a prostor trhů zaplnily stovky a tisíce návštěvníků. Během soboty i neděle si mohly užít kousek oslav Turnova, města tradičního řemesla, ale také hudby, divadla a umění vůbec. Staročeské trhy tak zaznamenaly rekordní návštěvnost.

Aby si víkend na pestrosti nic nezadal s víkendem předchozím, který Týden oslav zahájil, z trhů jste mohli zaskočit na den otevřených dveří na Špéře. Nebo v sobotu večer zajít na ojedinělé představení Jaroslav to spískal, které představilo Turnovské divadelní studio A. Marka ve spolupráci s Astmatic philharmonic orchestra a sborem Musica Fortuna jako dárek k výročí města. Původní divadelní hra ze zpěvy s podtitulem Krvavá neděle ve městě nad Jizerou ukázala dějiny Turnova trochu jinak a rozhodně zábavně.

Týden oslav 650 let zmínky o městu Turnov<br />Autor: Archiv města Turnov a Marcela Jandová Během Týdne oslav si zkrátka každý mohl vybrat, co mu bylo nejbližší. Věříme, že každý našel místo a událost, kam se mohl vypravit a atmosféru oslav zažít. Ať se jednalo o dny otevřených dveří turnovských organizací, sportovní nebo kulturní akce, vedení města Turnov by tímto chtělo poděkovat všem, kdo se na jejich přípravách podíleli.

„Děkujeme organizátorům z Kulturního centra Turnov, Městské knihovny Antonína Marka, Muzea Českého ráje, organizace Turnovské památky a cestovní ruch, Žluté ponorky. Velké díky patří také školním týmům v mateřských, základních i středních školách nebo na Základní umělecké škole Turnov, které připravily skvělé dny otevřených dveří, představení a další akce pro dospělé i děti. Svým dílem přispěly také turnovské spolky, které nachystaly sportovní nebo kulturní zážitky od sportovních nebo dětských dnů po koncerty a divadlo," uvedla tisková mluvčí města rturnov Marcela Jandová.

Díky panu vikáři Václavu Vlasákovi byla sloužena mše za město Turnov a jeho obyvatele vedená Mons. Mgr. Janem Baxantem v kostele narození Panny Marie. „Bez finanční podpory partnerů by se pak neobešlo Slavnostní zahájení oslav v letním kině. Děkujeme společnostem Ontex CZ, s. r. o., a Lékárenský holding, s. r. o., za sponzoring ohňostroje a firmě Ohňostroje Pohl za realizaci. Podobně musíme poděkovat také všem účinkujícím na slavnostním zahájení i dalších akcích Týdne oslav. V neposlední řadě pak zaměstnancům městského úřadu, kteří se na přípravách a realizaci oslav podíleli nad rámec svých povinností. Těšíme se na setkání na podzimních oslavách, které připomínku výročí 750 let od první písemné zmínky o městě uzavřou," dodala mluvčí města.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Týden turnovských oslav začal v pohybu
Žáci na Žižkovce při tradičním jarmarku oslavili 750. výročí Turnova
Předposlední květnový víkend zahájil Týden oslav Turnova
Do Turnova míří legionářský i vodíkový vlak
Memoriál Ludvíka Daňka bude po dvou letech opět v květnovém termínu
Nabitý program květnového Týdne oslav v Turnově
Na Pohádkový les do Rovenska pojede z Turnova opět parní vlak
Fotbalový víkend v Turnově přivítá Sedmihorky i starou gardu Sparty
Turnovské náměstí zaplnily hasičská technika i hudba
Turnovská kultura v květnu
Akce k výročí Turnov 750 let aktuálně v květnu
Kampaň Vlajka pro republiku je součástí oslav města Turnov
Městská knihovna Turnov v květnu
Výročí 750 let městu Turnov přineslo medaili
10 000 kroků nebo 750 km? Dejte šanci chůzi!
Vyhlásili fotosoutěž Turnov 750
Program akcí v únoru a březnu k 750. výročí města Turnov
Turnovské muzeum otevírá k 750. výročí města tři nové výstavy
K oslavám města Turnov už mají vlastní propagační předměty
Výroční známka Turnova k 750. výročí je již v prodeji
Nový rok 2022 začal v Turnově opět v barvách ohňostroje
Turnov vyhlašuje výtvarnou soutěž spojenou s osobností T. G. Masaryka
V turnovském infocentru najdete kapesní kalendáříky na rok 2022
Turnov vydal kalendář na rok 2022 k 750. výročí města
Rok 2021 vrátil oslavy 28. října v Turnově do veřejného prostoru
FOTO: Park T. G. Masaryka v Turnově je oficiálně otevřen

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 15 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Josef Šimek v krajském zastupitelstvu za zesnulého Josefa Horinku

Složením slibu na zasedání zastupitelstva se stal oficiálně novým krajským zastupitelem současný starosta Lomnice nad Popelkou Josef Šimek za Starosty pro Liberecký kraj. Šimek nahradil zesnulého starostu Hrádku nad Nisou Josefa Horinku.

Jabloneckým tónům je deset let

Roky se čtyřkou na konci jsou Roky české hudby. A ten minulý - 2014 - byl tím, který položil základ dnes už tradičnímu letnímu festivalu hudby i slova Jablonecké tóny (JT). Každé léto si tak mohou Jablonečané a návštěvníci města i několikrát v týdnu zajít na nějakou hudební lahůdku probíhající pod klenbou některého z kostelů či pod širým nebem. Letošní novinkou jsou hned tři doprovodné výstavy. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sportuj s námi 2024 zahrnuje celkem sedm akcí
V lomnickém muzeu zavzpomínají koncertem na Jiřího Šlitra
Plyšové štěstíčko na hradě Rotštejn
Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury

Nejčtenější články

28.05.: Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
27.05.: Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury
27.05.: V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT