Umělá inteligence ovládne Žlutomodrého kocoura!

14.02.2024 23:42:51 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Umělá inteligence ovládne Žlutomodrého kocoura!

Ve čtvrtek 15. února startuje jeden z největších divadelních svátků v České republice, festival Žlutomodrý kocour. Každoroční maratón dvaceti divadel patří k největším kulturním akcím Libereckého kraje, který každoročně přiláká bezmála 2 000 diváků a divadelníků z celé České republiky. Pod heslem „AI IM FUNNY!" proběhne slavnostní zahájení, jehož autorem poprvé od převzetí festivalu Mariem Kubašem nebude on sám.

Žlutomodrý kocour kvůli neustávající válce na Ukrajině, tak jak přislíbil, nemění název. Stejně jako minulý rok proběhne sbírka na podporu vybraného ukrajinského amatérského divadla, tentokrát z bombardované Oděsy, které pracuje na autorském textu o tragédii ničení chersonské oblasti. Žlutomodrý kocour ví, že divadlo je zbraň a výraz odporu, stojíme za Ukrajinou!

Hlavním tématem, který se každoročně projevuje na celkovém vizuálu, kampani a slavnostním zahajovacím večeru je téma umělé inteligence. „Jsem přesvědčen, že dochází k podobné revoluci jako byla ta knihtisková nebo průmyslová. Žijeme v revoluční době, v době exponenciálních změn. Náš festival tepe s dobou, téma umělé inteligence bylo jasná volba!" Říká ředitel festival Mario Kubaš. Jako představení slavnostního zahájení byl vybrán titul Happy Hour performera a experimentátora Jana Mocka. „Snažíme se stále posouvat hranice. Myslím si, že diváci kocoura jsou zvyklí už na všelicos. Ale toto jistě ještě nikdy neviděli." Dodává tajemně principál divadla.

Jako každoročně zve festival divadlo, o kterém se v dané sezóně hodně mluvilo. V rámci sekce Hronovská inspirace bylo pozváno Divadlo Žumpa s inscenací Sex, která získala 10 cen na národní přehlídce ve Volyni. Nebude chybět ani pohádka pro děti, tradičně v sobotu ráno.

Na festivalu, který je postupovou přehlídkou na Mladou scénu v Ústí n. Orlicí, Šrámkův Písek a Divadelní Piknik Volyně, bude uvedeno 20 inscenací, což ze Žlutomodrého kocoura dělá jeden z největších divadelních festivalů v České republice, který daleko přesahuje hranice Turnova a Libereckého kraje. K vidění budou amatérská i poloprofesionální divadla všemožných žánrů.

Stejně jako minulý rok mají vstup zdarma na všechna představení i Ukrajinci a senioři, krom slavnostního zahájení, o které je tradičně enormní zájem. Permanentka v předprodeji na bezmála třicet akcí v rámci festivalu Žlutomodrý kocour stojí pouze 450 Kč.

Související články:

27. ročník: Žlutomodrý kocour 2023 ve jménu práv hospodářských zvířat

26. ročník: Modrý kocour barví svůj kožich do žlutomodré!

25. ročník: Divadelní festival Modrý kocour letos slaví čtvrtstoletí od vzniku

24. ročník: Turnov žil pět dní Modrým kocourem

23. ročník: Festival Modrý kocour 2018 slíbil maso a bylo maso!

22. ročník: Festival Modrý kocour proměnil Turnov v ráj amatérského divadla

21. ročník festivalu Modrý kocour měl rekordní návštěvnost

Více článků o divadlech v Pojizeří najdete v rubrice KULTURA - Divadla 

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kulturní aktivity v regionu letos podpoří kraj více než 2,5 milionem korun

Rozdělení dotačního programu nazvaného 7.1 Kulturní aktivity v Libereckém kraji pro rok 2024 odsouhlasilo na svém zasedání krajské zastupitelstvo. Žadatelé obdrží celkem 2.615.379 korun.„V letošním roce jsme měli původně v tomto dotačním programu dva miliony korun. Žadatelé připravili projekty ve dvojnásobné výši, proto jsme využili zbylých prostředků z nevyčerpané alokace minulých období a přidali jsme přes šest set tisíc, abychom mohli uspokojit více žadatelů," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Kraj pokračuje ve výstavbě fotovoltaik na střechách budov

Výstavba fotovoltaických elektráren na střechách krajských budov pokračuje. Fotovoltaikou bude osazena střecha Gymnázia Dr. Antona Randy v Jablonci nad Nisou a budovy D Krajského úřadu Libereckého kraje. Na tu bude kraj podávat žádost o dotaci do Operačního programu Životní prostředí 2021-2027. Rozhodli o tom na svém jednání krajští radní. „Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací. Fotovoltaiky jsou budoucností v energetice. Fotovoltaická elektrárna na střeše objektu budovy D bude mít výkon 93,6 kWp, fotovoltaika na střeše budovy jabloneckého Gymnázia Dr. Antona Randy pak 30,36 kWp. Oba projekty budou dokončeny v polovině května letošního roku," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky. Více informací v předchozím článku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

VIDEO: Zbourali most u Čtveřína
V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení
Oficiál Tříška i loupežník Karaba. Za pohádkou do Lužických hor
Panovnici Marii Terezii připomene v lomnickém muzeu Zbyněk Sviták
Děti pečují o vzácné botanické lokality

Nejčtenější články

15.04.: Hasiči zasahují u požáru paneláku v Železném Brodě
14.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek čtvrtého jarního kola
14.04.: Ve 20. ročníku Krajský výrobek roku se ucházelo o titul 123 produktů

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT