Unikátní expozici léčitelství zahájí Bylinkový festival

05.06.2024 15:02:34 | Autor: TZ Muzeum a Pojizeraská galerie v Semilech | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

Unikátní expozici léčitelství zahájí Bylinkový festival

Semilské muzeum začalo v posledních několika letech intenzivně zkoumat životy a činnost lidových léčitelů v regionu. Uspořádalo na toto téma již dvě návštěvnicky úspěšné výstavy, z nichž první byla věnována známé semilské léčitelce Květoslavě Patočkové, druhá se pak v mnohem širším záběru věnovala všem léčitelům Jizerských hor, Krkonoš a Českého ráje, kterých se podařilo nalézt více jak 30.

Miroslav Šnaiberk, ředitel Muzea a Pojizerské galerie Semily, k tomu dodává: „Když jsme viděli velký ohlas obou výstav a to, jak téma léčitelů u veřejnosti rezonuje, přišlo nám, že by byla škoda, aby o ně byli návštěvníci po skončení výstavy ochuzeni. A tak jsme se rozhodli téma rozvinout do podoby stálé expozice. Vzhledem k omezeným výstavním možnostem naší muzejní budovy bylo ale od počátku jasné, že sem léčitelskou expozici umístit nemůžeme. Proto se zrodil nápad na vytvoření jakéhosi léčitelsko-bylinkářského areálu v semilské Jílovecké ulici."

Oživení malebného koutu

Semilské muzeum mělo v Jílovecké ulici již delší dobu ve správě takzvanou červenou roubenku a v ní expozici pilnikářství. Právě tu se nyní rozhodli nahradit tématem léčitelství. Protože by se ale vše do tohoto objektu nevešlo, byl jako výstavní prostor získán také protější domek čp. 186, který byl za vydatné technické a finanční podpory Města Semily adaptován pro nový záměr.

Zásadní proměnou prošlo také dosud zanedbané okolí. Vzniklo zde travnaté náměstíčko a ve spolupráci s bylinkářkou Lídou Vondrovou zde bylo vysazeno celých 75 druhů léčivých bylin, i těch málo známých (maralí kořen, maří list, routa atd.).

Autor expozice Léčitelé Pojizeří a Podkrkonoší, muzejní historik Tomáš Chvátal, k celé koncepci doplňuje: „Ona dvojice odlišných historických budov je pro představení vývoje léčitelství ideální, neboť umožňuje umístit jednotlivé osobnosti do prostředí, ve kterém žily a provozovaly svou činnost. V tradiční podhorské roubence tak nalezly přístřeší zdejší báby kořenářky, slavný „první léčitel" Eleazar Kittel a několik léčitelů z 19. století, například podivín Josef Pattermann, sklenařická rodina Metelkových či rozporuplná „skokovská bába" Klotylda Hoppeová. Novinkou je zde kopie „laborantské kuchyň" z 18. století z krkonošské Karpacze, v níž se bylinné extrakty destilovaly ve skleněných křivulích."

V cihlovém domku se pak návštěvníci mohou seznámit s významnými regionálními léčiteli 20. století - s napravovači z Mříčné, „hadařem" Josefem Adamem z Trávníčku, cestovatelem a bylinkářem Alanem Forejtem z Volského dolu či Josefem Prouzou z Batňovic a dalšími. Mimo jiné zde zaznívá téma pronásledování léčitelů komunistickým režimem. Náležitý prostor jsme pak z pochopitelných důvodů věnovali „naší" léčitelce Květoslavě Patočkové, její činnosti a její rodině. Dokonce jsme zde na základě dobových fotografií, soudobého průzkumu i některých originálních artefaktů vytvořili přesnou repliku její „léčící místnosti". Atmosféru tohoto tajuplného prostoru s množstvím sošek světců a svatých obrázků doplňuje i autentická audionahrávka hlasu paní Patočkové. V celé expozici se pak za pomoci fotografických figurín v životní velikosti, předmětů z majetku léčitelských rodin a konkrétních vzpomínek pamětníků snažíme navodit v návštěvníkovi pocit, že je opravdu u daných léčitelů na návštěvě."

Vše zahájí Bylinkový festival

Areál otevře v neděli 9. června 2024 Bylinkový festival. Kromě otevření léčitelské expozice budou připraveny i četné další aktivity: zajímavé přednášky související s tématem přednese například vnučka paní Patočkové Jana Bušniaková, bylinářky Iva Válková a Lída Vondrová či historik Chvátal.

Na dětské i dospělé návštěvníky čeká pestrá nabídka rukodělných aktivit, například výroba voňavých pytlíčků z bylin, sušáků na bylinky, mastí, zdobení mýdel, vytváření vlastního parfému z výběru několika desítek vonných esencí, květinová selfie brána, doteky vody u pramene svatého Václava a další. Bude také možné zakoupit si související produkty u regionálních výrobců a prodejců: léčivé byliny, semínka a rostliny, vazby z lučního kvítí, bylinné produkty, mýdla, či keramiku a šperky s rostlinnými motivy. Akce je vhodná pro celou rodinu, v Přírodním klubu Kořínek v zelené roubence bude k dispozici „dětská zóna" s divadélkem, zpíváním a možností hlídání. Připraveno bude též občerstvení včetně teplých obědů, kávy a možnosti posezení.

Provoz trvalé expozice

Samotná expozice léčitelství bude přístupná vždy v hlavní sezóně, v červenci a srpnu každý den, v červnu a září pouze o víkendech. Vstupenky do léčitelské expozice jsou k zakoupení v hlavní budově muzea v Husově 2, prohlídky vycházejí od hlavní budovy vždy v 10 a ve 14 hodin.

Aktuální program festivalu, ale i doplňující informace o expozici, přednáškách, knize a dalších „léčitelských" aktivitách semilského muzea naleznete na adrese www.muzeumsemily.cz/lecitele.

„Věříme, že festival i nová expozice v této malebné části Semil bude lákat k návštěvě nejen místní občany, ale také turisty a všechny, kteří se zajímají o stále populárnější téma lidového léčitelství. Ostatně, přijďte se podívat!," dodal ředitel semilského muzea Šnaiberk.

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 7. až 9. června

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Léčitele v okolí Jilemnice připomene Tomáš Chvátal
Semilské muzeum převzalo do správy další objekt
V Semilech zahájí výstavu o životě léčitelky Květoslavy Patočkové
Semilské muzeum hledá pamětníky na léčitelku Květoslavu Patočkovou
Roubenky v Jílovecké ulici v Semilech stojí za návštěvu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července
Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích

Nejčtenější články

11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
12.07.: Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT