Unikátní světelné objekty studia Yakobium v turnovském muzeu

29.05.2021 20:15:12 | Autor: Muzeum Českého ráje Turnov | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Unikátní světelné objekty studia Yakobium v turnovském muzeu

Nedílnou součástí výstupů turnovského muzea je prezentování zástupců současné výtvarné scény regionu, proto pro návštěvníky připravili představení designérského studia Yakobium, jehož zakládajícím členem je turnovský rodák Jiří Anděl (*1986).

Druhou polovinou tvůrčího tandemu značky Yakobium je Pete Isev (*1977), kolega J. Anděla ze studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Spolupráce na řadě projektů již od dob studií vyvrcholila před dvěma lety, kdy založili studio, aby se nad rámec svých civilních profesí společně věnovali autorské výtvarné tvorbě. Jednotícím prvkem posledních projektů Yakobia se stala práce s umělým pískovcem. J. Anděl za tímto účelem speciálně vyvinul technologický postup, který prolíná nejmodernější technologie a ruční řemeslnou výrobou, která je pro náš kraj typická. Zrození myšlenky a první pokusy pískovcových skulptur sahá do roku 2012, některá díla jsou již uznána na Úřadu průmyslového vlastnictví.

Duo designérů z tohoto unikátního materiálu představilo již několik světelných objektů, které nyní budou moci obdivovat i návštěvníci turnovského muzea. Jedná se o prostorové objekty v podobě geometrických těles (krychle, koule) o velikosti cca 30 cm vyrobených tak, aby imitovaly pískovcové voštiny vzniklé přirozeným zvětráváním pískovce, které J. Anděl jako místní rodák důvěrně zná z okolní přírody Českého ráje a které ho už od dětství silně inspirovaly. Na míru a vlastními silami vyvinutý světelný zdroj umístěný ve středu objektů tak citlivě, že jej nelze přímo zahlédnout a nechat se tak oslnit přímým světlem, je díky několika režimům schopen modifikovat světelnou atmosféru objektu a navozovat emoce připomínající dojem ze hry slunečních paprsků v přirozeně zvětralých pískovcových lokalitách.

Představení designérského studia Yakobium v turnovském muzeu<br />Autor: Archiv Muzeum Českého ráje Turnov Významově posunutou variantou těchto objektů je pak voštinová krychle, která uvnitř kromě světelného zdroje tajemně ukrývá spoře osvětlenou kopii korunky pražského Jezulátka, kterou zhotovili Milan a Martin Zdeňkovi. Její tentokrát stroze, vzdušněji pojednaný pískovcový „obal" již nepůsobí tolik přírodním dojmem, namísto imitace skutečného kusu pískovce je kladen důraz spíše na to, aby objekt v divákovi evokoval trezor pro tento významný klenot. Tento objekt nám na několik týdnů zušlechtí schodiště vedoucí do suterénních prostor Klenotnice, a návštěvníka tak tematicky navede na exkluzivní ukázky šperkařské a klenotnické tvorby v jejích útrobách.

Jinou kategorii, avšak ve stejném materiálu a za využití stejného inovativního technologického postupu, reprezentuje pánský motýlek Yakobium Bow Tie, za nějž studio v loňském roce obdrželo stříbrné ocenění v prestižní mezinárodní soutěži A´Design Award. Yakobium představí v muzeu také čerstvou novinku mezi svými produkty, kterým bude šperk taktéž v designu pískovce rozrušeného zvětrávacími procesy. Vzhledem k odborné orientaci našeho muzea na oblast současného evropského a světového šperku bude tento exponát pro naše prostory více než příhodný.

Exponáty studia Yakobium jsou k vidění v expozicích Muzea Českého ráje v Turnově do 1. srpna 2021.

Dřívější rozhovor:

Tvůrce pískovcových skulptur Jiří Anděl: Design není jen líbivá věc

Další výstavy muzea:

Turnovská Muzejní noc 2021 se chystá na 18. června

V turnovském muzeu odhalují smrt a pohřby v Pojizeří napříč staletími

Kolovrátek, stav i jehla, to je nová expozice na Dlaskově statku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V lomnickém muzeu zahájili cyklus podzimních přednášek

Jako v letech minulých, navázali v lomnickém muzeu opět na úspěšný cyklus takzvaných podzimních přednášek. První ze série se uskutečnila v úterý 20. září, kdy se zde představila Eva Ulrychová z Jičína a pohovořila na téma Nejcennější archeologické nálezy a jejich historická hodnota. Následovat bude o týden později, taktéž v úterý 27. září od 17 hodin, v pořadí druhá historická přednáška PhDr. Evy Ulrychové nazvaná Kronikář Kosmas a jeho Kronika Čechů.

Kraj přispěje Mikroregionu Frýdlantsko na odkup nemovitostí

Celkem 3 400 000 korun poskytne kraj dobrovolnému svazku obcí Mikroregion Frýdlantsko na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty v současné době slouží jako zázemí pro činnost spolku Frýdlantské okresní dráhy a Frýdlantsko je proto bezplatně spolku převede. „Dotace bude využita výhradně na pořízení nemovitostí v rámci projektu Heřmanička - nádraží Frýdlant. Objekty poté dostane k bezplatnému užívání Spolek Frýdlantské okresní dráhy, který je má prozatím pouze v pronájmu. Budou sloužit pro provoz železničního muzea, jež má v regionu mnohaletou tradici. Lze si tam prohlédnout několik zajímavých, převážně úzkorozchodných vozidel včetně provozuschopné motorové lokomotivy. Považuji za důležité připomínky historických dopravních a technických zajímavosti zachovávat i pro budoucí generace," uvedl hejtman Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
Do sezony vstupují turnovští hokejisté. Vede je nový trenér Pavel Hanuš
V Železném Brodě zopakovalo výhru hnutí Za rozvoj města
Velmi těsný volební výsledek v Jilemnici. Čtyři strany mají tři mandáty

Nejčtenější články

25.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek osmého podzimního kola
25.09.: V Semilech zopakovala vítězství Volba pro Semily, těsně před ANO
23.09.: Okresní přebor: Plný počet bodů má stále Turnov B, druhý Stružinec

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT