Unikátní světelné objekty studia Yakobium v turnovském muzeu

29.05.2021 20:15:12 | Autor: Muzeum Českého ráje Turnov | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Unikátní světelné objekty studia Yakobium v turnovském muzeu

Nedílnou součástí výstupů turnovského muzea je prezentování zástupců současné výtvarné scény regionu, proto pro návštěvníky připravili představení designérského studia Yakobium, jehož zakládajícím členem je turnovský rodák Jiří Anděl (*1986).

Druhou polovinou tvůrčího tandemu značky Yakobium je Pete Isev (*1977), kolega J. Anděla ze studií na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně. Spolupráce na řadě projektů již od dob studií vyvrcholila před dvěma lety, kdy založili studio, aby se nad rámec svých civilních profesí společně věnovali autorské výtvarné tvorbě. Jednotícím prvkem posledních projektů Yakobia se stala práce s umělým pískovcem. J. Anděl za tímto účelem speciálně vyvinul technologický postup, který prolíná nejmodernější technologie a ruční řemeslnou výrobou, která je pro náš kraj typická. Zrození myšlenky a první pokusy pískovcových skulptur sahá do roku 2012, některá díla jsou již uznána na Úřadu průmyslového vlastnictví.

Duo designérů z tohoto unikátního materiálu představilo již několik světelných objektů, které nyní budou moci obdivovat i návštěvníci turnovského muzea. Jedná se o prostorové objekty v podobě geometrických těles (krychle, koule) o velikosti cca 30 cm vyrobených tak, aby imitovaly pískovcové voštiny vzniklé přirozeným zvětráváním pískovce, které J. Anděl jako místní rodák důvěrně zná z okolní přírody Českého ráje a které ho už od dětství silně inspirovaly. Na míru a vlastními silami vyvinutý světelný zdroj umístěný ve středu objektů tak citlivě, že jej nelze přímo zahlédnout a nechat se tak oslnit přímým světlem, je díky několika režimům schopen modifikovat světelnou atmosféru objektu a navozovat emoce připomínající dojem ze hry slunečních paprsků v přirozeně zvětralých pískovcových lokalitách.

Představení designérského studia Yakobium v turnovském muzeu<br />Autor: Archiv Muzeum Českého ráje Turnov Významově posunutou variantou těchto objektů je pak voštinová krychle, která uvnitř kromě světelného zdroje tajemně ukrývá spoře osvětlenou kopii korunky pražského Jezulátka, kterou zhotovili Milan a Martin Zdeňkovi. Její tentokrát stroze, vzdušněji pojednaný pískovcový „obal" již nepůsobí tolik přírodním dojmem, namísto imitace skutečného kusu pískovce je kladen důraz spíše na to, aby objekt v divákovi evokoval trezor pro tento významný klenot. Tento objekt nám na několik týdnů zušlechtí schodiště vedoucí do suterénních prostor Klenotnice, a návštěvníka tak tematicky navede na exkluzivní ukázky šperkařské a klenotnické tvorby v jejích útrobách.

Jinou kategorii, avšak ve stejném materiálu a za využití stejného inovativního technologického postupu, reprezentuje pánský motýlek Yakobium Bow Tie, za nějž studio v loňském roce obdrželo stříbrné ocenění v prestižní mezinárodní soutěži A´Design Award. Yakobium představí v muzeu také čerstvou novinku mezi svými produkty, kterým bude šperk taktéž v designu pískovce rozrušeného zvětrávacími procesy. Vzhledem k odborné orientaci našeho muzea na oblast současného evropského a světového šperku bude tento exponát pro naše prostory více než příhodný.

Exponáty studia Yakobium jsou k vidění v expozicích Muzea Českého ráje v Turnově do 1. srpna 2021.

Dřívější rozhovor:

Tvůrce pískovcových skulptur Jiří Anděl: Design není jen líbivá věc

Další výstavy muzea:

Turnovská Muzejní noc 2021 se chystá na 18. června

V turnovském muzeu odhalují smrt a pohřby v Pojizeří napříč staletími

Kolovrátek, stav i jehla, to je nová expozice na Dlaskově statku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Festival Karoliny Světlé se koná 28. května ve Světlé pod Ještědem

Šestý ročník Festivalu Karoliny Světlé nabídne imerzivní zážitek, plné ponoření do literárního díla i období života Karoliny Světlé. Kulisou je autentická krajina Podještědí, která spisovatelku zrodila. Festival pořádá v sobotu 28. května 2022 ve Světlé pod Ještědem spolek Stopy v krajině. Více podrobností

Linka důvěry Liberec slaví 30 let

Dne 15. března 2022 Linka důvěry Liberec oslavila 30 let od svého založení. Za toto období jejího nepřetržitého fungování přijali pracovníci linky přes 150 tisíc kontaktů, a to telefonicky nebo e-mailem. Průměrný roční počet kontaktů je více než 5 tisíc. Nejvíce kontaktů LD zaznamenala v roce 2016, kdy bylo přes 10 tisíc kontaktů. Po celou dobu své existence funguje linka v nepřetržitém provozu. „Velice mě těší, že již dlouhá léta funguje v České republice tak významná a velice potřebná organizace, kterou Linka bezpečí bezesporu je. Děti i dospělí jsou dnes vystaveni velkému množství nástrah. Pomoc od odborníků v těch nejvypjatějších momentech, kdy se lidská duše potřebuje vyzpovídat ze svých trápení, je nesmírně důležitá," uvedl Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Obrazem: Vítání občánků v Libštátě 2022
V jilemnickém muzeu zahájili výstavbu o pohřbech a spiritismu
Big Bang Lo.mni.ce 2022 přivítá sedm různorodých kapel
První červnový týden přinese objížďky. Liberecký tunel čeká údržba

Nejčtenější články

26.05.: Studenecké míle se letos vydají do lázní
27.05.: Turnov hostí o víkendu popětadvacáté Staročeské řemeslnické trhy
27.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Jablonecká Lékárna U Anděla nabízí široký sortiment léků, potravin pro zvláštní výživu, dermokosmetiky, homeopatických přípravků a další.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT