Únorovým živočichem kampaně Správy KRNAP je rys ostrovid

04.02.2013 07:17:33 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Únorovým živočichem kampaně Správy KRNAP je rys ostrovid

Druhým živočichem, kterého Správa KRNAP představuje veřejnosti v kampani V Krkonoších jsem doma, je rys ostrovid. Tato malá šelma se do českých hor před několika lety opět vrátila po přibližně 200 letech.

Rys ostrovid (Lynx lynx) je silně ohrožený druh kočkovité šelmy. V krkonošských hvozdech byl hojný v 17. a 18. století. Od začátku 19. století je považován za vyhynulého. V současné době rozšíření rysa brání likvidace jeho přirozeného prostředí. Domovem mu jsou oblasti smíšených a jehličnatých lesů středních a vyšších poloh, pokud možno s bohatým podrostem a skalními útvary, málo dotčené lidskou činností a lidmi málo navštěvované. Teritorium dospělého rysa závisí na úživnosti prostředí a pohybuje se od několika desítek po několik stovek kilometrů čtverečních.

„Návrat rysa do Krkonoš jsme zaregistrovali na podzim roku 2009. Jasným důkazem o jeho existenci byla stržená zdravá srna, ulovená způsobem, který v žádném lesníkovi nenechává pochyby o tom, kdo byl lovcem. Srna měla prokousnuté hrdlo, ale přitom na místě, kde byla nalezena, nebyla žádná barva. Navíc místo, kde jsme ji našli, bylo i tím samým místem, kde ji predátor ulovil. Lovec tedy musel být natolik silný, že ji zadávil a držel na jednom místě, dokud nezhasla," uvedl tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Na rysa podle mluvčího ukazuje i to, že z celé srny byla načat pouze zadní běh. Od té doby registrují lesníci jeho pobytové stopy pravidelně na různých místech Krkonoš, což dává naději, že by v Krkonoších mohli žít čtyři jedinci. Poslední nález stop rysa je z druhé poloviny ledna 2013. „Kolegové na polské straně hor mají s výskytem rysa také své zkušenosti. Kromě pobytových stop však již našli otisky jeho tlap a jednoho rysa dokonce v Jizerských horách srazilo auto," vysvětlil Drahný.

V Krkonoších jsem doma je drobná kampaň k 50. výročí založení Krkonošského národního parku. Jejím cílem je přiblížit lidem některé vzácné druhy živočichů žijících v Krkonoších. Jejich stopy budou spojovací linkou celé kampaně a každý měsíc se má představit jeden více či méně známý živočich. „S oním vybraným se vždy v daný měsíc setkáte na našich internetových stránkách a v hlavní budově Správy KRNAP ve Vrchlabí. Jsme si jisti, že vás trochu nezvyklý pohled na krkonošskou zvířenu zaujme," dodal tiskový mluvčí.

Předchozím lednovým živočichem kampaně V Krkonoších jsme doma byl tetřívek obecný.

Fotografie rysa, archív Správy Krnap - Ondřej Prosický, www.naturephoto.cz.

Související články:

Krkonošská panoramata můžete obdivovat i doma z obýváku

Tetřívek obecný odstartoval kampaň V Krkonoších jsem doma

Správa KRNAP hlásí organizační změny

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Cenu Ivana Dejmala převzala bioložka Anežka Bartošová

Nadace Ivana Dejmala pro ochranu přírody a Společnost pro krajinu ocenily v letošním roce bioložku a přírodovědkyni Anežku Bartošovou Cenou Ivana Dejmala za mimořádný počin při ochraně přírody související s ochranou lužních lesů, místní krajiny a připravovanou chráněnou krajinnou oblastí Soutok. Zvláštní cena pak byla udělena i Kláře Rothscheinové a Marii Baránková, které přispěly rovněž zásadním dílem k otevřené a férové diskusi o potřebě zvýšené a racionální ochrany místní unikátní přírody a lesů. Více podrobností

Na Smržovce pořádají výstavu Jaroslav Švihla - Pastely

Výstavu obrazů ve výstavní síni Zámečku, nazvanou Jaroslav Švihla - Pastely, zahájila vernisáž v pátek 1. prosince od 16 hodin. Výstavu můžete navštívit až do ledna 2024. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V charitativním utkání vyzvou turnovští florbalisté Panthers Liberec
Znovuotevřou orloj Martina Chaloupky v Žibřidicích na Liberecku
Liberecký kraj zná vítěze soutěže Knihovník roku 2023
Charitativní Zumba maraton na Smržovce letos jubilejní a poslední
Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?

Nejčtenější články

06.12.: Chlapce po střetu s autobusem v Semilech zachránila hromada sněhu
07.12.: V Krkonoších byl smrtelně postřelen vlk s GPS obojkem
07.12.: Jaké budou Vánoční řemeslnické trhy v Turnově 2023?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT