Únorovým živočichem kampaně Správy KRNAP je rys ostrovid

04.02.2013 07:17:33 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše

Únorovým živočichem kampaně Správy KRNAP je rys ostrovid

Druhým živočichem, kterého Správa KRNAP představuje veřejnosti v kampani V Krkonoších jsem doma, je rys ostrovid. Tato malá šelma se do českých hor před několika lety opět vrátila po přibližně 200 letech.

Rys ostrovid (Lynx lynx) je silně ohrožený druh kočkovité šelmy. V krkonošských hvozdech byl hojný v 17. a 18. století. Od začátku 19. století je považován za vyhynulého. V současné době rozšíření rysa brání likvidace jeho přirozeného prostředí. Domovem mu jsou oblasti smíšených a jehličnatých lesů středních a vyšších poloh, pokud možno s bohatým podrostem a skalními útvary, málo dotčené lidskou činností a lidmi málo navštěvované. Teritorium dospělého rysa závisí na úživnosti prostředí a pohybuje se od několika desítek po několik stovek kilometrů čtverečních.

„Návrat rysa do Krkonoš jsme zaregistrovali na podzim roku 2009. Jasným důkazem o jeho existenci byla stržená zdravá srna, ulovená způsobem, který v žádném lesníkovi nenechává pochyby o tom, kdo byl lovcem. Srna měla prokousnuté hrdlo, ale přitom na místě, kde byla nalezena, nebyla žádná barva. Navíc místo, kde jsme ji našli, bylo i tím samým místem, kde ji predátor ulovil. Lovec tedy musel být natolik silný, že ji zadávil a držel na jednom místě, dokud nezhasla," uvedl tiskový mluvčí Správy KRNAP Radek Drahný.

Na rysa podle mluvčího ukazuje i to, že z celé srny byla načat pouze zadní běh. Od té doby registrují lesníci jeho pobytové stopy pravidelně na různých místech Krkonoš, což dává naději, že by v Krkonoších mohli žít čtyři jedinci. Poslední nález stop rysa je z druhé poloviny ledna 2013. „Kolegové na polské straně hor mají s výskytem rysa také své zkušenosti. Kromě pobytových stop však již našli otisky jeho tlap a jednoho rysa dokonce v Jizerských horách srazilo auto," vysvětlil Drahný.

V Krkonoších jsem doma je drobná kampaň k 50. výročí založení Krkonošského národního parku. Jejím cílem je přiblížit lidem některé vzácné druhy živočichů žijících v Krkonoších. Jejich stopy budou spojovací linkou celé kampaně a každý měsíc se má představit jeden více či méně známý živočich. „S oním vybraným se vždy v daný měsíc setkáte na našich internetových stránkách a v hlavní budově Správy KRNAP ve Vrchlabí. Jsme si jisti, že vás trochu nezvyklý pohled na krkonošskou zvířenu zaujme," dodal tiskový mluvčí.

Předchozím lednovým živočichem kampaně V Krkonoších jsme doma byl tetřívek obecný.

Fotografie rysa, archív Správy Krnap - Ondřej Prosický, www.naturephoto.cz.

Související články:

Krkonošská panoramata můžete obdivovat i doma z obýváku

Tetřívek obecný odstartoval kampaň V Krkonoších jsem doma

Správa KRNAP hlásí organizační změny

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vítězem JBC 4X Revelations pojedenácté v řadě Tomáš Slavík!
FOTO: Rally Bohemia 2024 ovládl Dominik Stříteský
Sborník Nové pověsti Českého ráje vytvořily turnovské děti
Dny lidové architektury budou opět i v Železném Brodě na Bělišti
Plavecký bazén v Turnově mění další okna, probíhá i výmalba

Nejčtenější články

13.07.: Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
13.07.: Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
13.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT