Ústavní soud potvrdil, že Hrubou Skálu a Valdštejn restituovat nebudou

07.03.2022 22:42:24 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov

Ústavní soud potvrdil, že Hrubou Skálu a Valdštejn restituovat nebudou

Ústavní soud na konci února s konečnou platností potvrdil verdikt, podle kterého Johann Aehrenthal přišel v období druhé světové války o československé občanství. Jeho potomek se tak nemůže stát majitelem zámku Hrubá Skála, hradu Valdštejn a dalších objektů.

Poslední šlechtický majitel obou objektů u Turnova se po okupaci přihlásil k německé příslušnosti, majetek rodu tak po válce připadl státu. Rozhodnutí o zachování československého občanství by pro jeho dědice bylo významné kvůli možnosti uplatnit restituční nárok. Ústavní soud však stížnost odmítl jako zjevně neopodstatněnou.

Johann Aehrenthal zemřel v roce 1972 v Rakousku. Na české úřady se syn Jan kvůli otcovu občanství obrátil v roce 2006. Když později zemřel, vstoupila do řízení jeho manželka Alice, tedy snacha Johanna Aeh­rent­hala, která rovněž žije v Rakousku. Pokoušeli se doložit, že Johann Aehrenthal pomáhal československému odboji a měl židovské kořeny. Zřejmě několika lidem za války pomohl hmotně i jinak, ale neúčastnil se aktivně odboje proti okupační moci, což jediné by mohlo vést k zachování československého občanství.

Zámek Hrubá Skála i hrad Valdštejn připadly po roce 1945 státu stejně jako další nemovitý majetek Aehrenthalů. Zámek nyní slouží jako hotel v soukromém vlastnictví, hrad je v držení města Turnov.

Tato restituční kauza se tak zdá u konce, na rozdíl od na začátek vrácené, a stále tak probíhající kauzy navrácení zámku Hrubý Rohozec a rozsáhlých pozemků na Turnovsku Karlu des Fours Walderode.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jaká byla návštěvnost památek a infocenter 2021 v Českém ráji?
Viděli jste Valdštejn v modrém?
Okresní soud v Semilech zamítl restituční nárok Karla Walderodeho
Ze Sedmihorek na Hrubou Skálu: výlet i pro kočárky a vozíčkáře
Kauza Walderode se vrací znovu na začátek, k soudu v Semilech
Hrad Valdštejn je perla Českého ráje
Rod Walderode má dostat zpět svůj majetek nejen na Turnovsku
FOTO: Dominanta hradu Valdštejna se už skví v novém hávu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?
Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
22.04.: Slavíme Den Země
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT