V knihovně pokřtili knihu Objevuj Semily s Krákorkou

17.03.2019 11:38:47 | Autor: Renata Coufalová | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

V knihovně pokřtili knihu Objevuj Semily s Krákorkou

Veliké pozornosti čtenářů se těšil čtvrteční křest zbrusu nové knížky Městské knihovny v Semilech s názvem Objevuj Semily s Krákorkou. Autorství knihy pro nejmenší čtenáře si připsaly Jana Baánová a Petra Luňáková, kouzelnými kresbami příběhy doprovodil ilustrátor Viktor Blažek.

„S prvotní myšlenkou vypracovat vlastivědnou brožuru s úkoly pro mateřské školy a 1. stupeň základních škol, spjatou s městem Semily, přišli v létě roku 2017 kolegyně Jana Baánová a Viktor Blažek. Chyběl však příběh, kterým bychom procházku po městě provázali. A v ten moment vstoupila na počátku roku 2018 do hry Petra Luňáková, dlouholetá spolupracovnice knihovny a nyní již její zaměstnankyně. V průběhu roku se ukázalo, že Krákorku nechceme uzavřít pouze ve škole či školce, ale chceme ji vypustit do světa na stránkách knihy, což se nyní díky podpoře ze strany zřizovatele podařilo," řekla ředitelka Městské knihovny Semily Jitka Šedinová.

Knížka Objevuj Semily s Krákorkou je určena především dětem ve věku od 4 do 8 let, ale i dospělé příběh vtáhne a provede zajímavými místy města. „Sedm zastavení tvoří příjemnou procházku městem, přičemž trasa je volena mimo hlavní komunikace a část trasy vede i méně známou stezkou. Ke každému zastavení patří příběh, jedno dobrodružství vrány Krákorky, obyvatelky Krkavčí skály. Pomocí příběhu chceme děti zaujmout, nadchnout pro určité místo, ale zároveň je hravou formou poučit. Každá epizoda má určitý přesah do oblasti běžného života: kulturní dědictví, etiketa, ekologie, a podobně," uvedla autorka textu Petra Luňáková.

„Nechtěli jsme pouze pasivní knížku o historii Semil, proto jsme pracovali s aktuálními knižními trendy, a navíc knížku doplnili pracovními listy ve dvou verzích dle věku čtenáře, aby si děti samy ověřily, co vše se dozvěděly," dodala Jana Baánová.

Poděkování za spolupráci na textové části si zaslouží Kateřina Čechová a Kamila Klímová za korekturu. Historická fakta autorky pohádkového příběhu konzultovaly s Ivo Navrátilem, kterému taktéž patří velký dík.

Křtu knihy se zúčastnilo mnoho pozvaných hostů. Za kmotru knihy autorky vybraly vášnivou čtenářku a semilskou patriotku Alenu Matěchovou, bývalou ředitelku knihovny, která se této role ujala velmi ráda. Na křtu nechyběla ani starostka a gestorka knihovny Lena Mlejnková, jež knížce popřála mnoho nadšených čtenářů.

Program křtu byl uzpůsobený dětem. V rámci autorského čtení se tak hosté mohli seznámit s hlavní postavou Krákorkou, která poctila knihovnu svou návštěvou. Následovala tvořivá dílnička a drobné občerstvení, vše spjaté s postavou zvídavé vrány Krákorky. Knížku, vydanou u příležitosti Března - měsíce čtenářů, je možné zakoupit pouze v semilské knihovně, v oddělení pro děti a mládež či v oddělení pro dospělé, v otevírací době knihovny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Březen měsíc čtenářů v semilské knihovně
Vrána Krákorka provede děti pozoruhodnými zákoutími Semil

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností

Jablonecký hudební festival se letos konal pojednadvacáté

Jablonecký hudební festival má v našem městě dlouholetou tradici a nebýt dvou covidových let, letošní ročník by se mohl pyšnit číslem třiadvacet. Ovšem i ta jedenadvacítka mu sluší, a tak se v jeho rámci v Městském divadle představily mnohé sbory regionu, přičemž nechyběli hosté ze Semil. Podrobnosti a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
Dlaskův statek chystá další tradiční řezbářské sympozium
Máchův kraj hostil Kluky z Prahy. Navštívili Muzeum Čtyřlístku i Ralsko
Nekrmte krkavce!
V soutěži Kniha roku bodovali sudetští Němci i fotograf z místních novin

Nejčtenější články

04.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
05.06.: Nekrmte krkavce!
05.06.: V soutěži Kniha roku bodovali sudetští Němci i fotograf z místních novin

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT