V kraji je 262 pacientů v nemocnicích, klesl přírůstek nakažených!

30.10.2020 18:47:57 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

V kraji je 262 pacientů v nemocnicích, klesl přírůstek nakažených!

Po týdnu opět přinášíme přehled vývoje nemoci Covid-19 v Česku i Libereckém kraji. Díky pomoci vojáků, hasičů a dobrovolníků je situace stabilizovaná v krajských nemocnicích, aktuálně je v nich 262 pacientů s covidem, z toho 60 ve vážném stavu na ARO. Za poslední týden také došlo ke zmenšení přírůstku nakažených, což je velmi významné pro další vývoj!

Ve čtvrtek 29. října opět probíhalo zasedání Krajského krizového štábu a následná tisková konference na Krajském úřadě Libereckého kraje, přinášíme vám z ní některé postřehy.

„Osoby bez přístřeší a trvale vykázané z místa trvalého bydliště, které jsou v karanténě nebo mají Covid-19, budou umístěny na jednom místě v Liberci, v bývalém internátě v Zeyerově ulici, což je budova vyměněná s městem Liberec, jíž čeká rekonstrukce," oznámil hejtman Libereckého kraje Martin Půta.

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka zopakoval, že vedení regionu už před časem žádalo o 15 ventilátorů a minulý týden o dalších 30, ale zatím neobdrželo ani jeden. Ba co víc, dostali seznam, ať si ventilátory seženou sami! „Poslali nám seznamy firem, kde si to můžeme objednat a nakoupit, považuji to za neseriózní a myslím si, že tady stát dramaticky selhává," řekl na tiskové konferenci Přemysl Sobotka.

Náměstek dále uvedl, že aktuálně v tomto týdnu zůstával zhruba stejný počet hospitalizovaných v nemocnicích, aktuálně ve čtvrtek byl 262 hospitalizovaných pacientů, z toho 60 vyžadujících intenzívní péči na ARO. „Dále je nakaženo 77 klientů v sociálních službách a 210 pracovníků z řad personálu," sdělil Sobotka, který dodal, že navzdory zákazu nedělního prodeje bude zajištěna v každém okrese minimálně jedna otevřená lékárna.

„Aktuálně je 7200 aktivních případů, pozitivita testů klesla na zhruba 30%. Znovu se nám daří trasovat - dohledávat kontakty nakažených. Je to i díky pomoci hasičů, policie a dobrovolníků," uvedl ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimír Valenta.

Aktuálně fungují tři mobilní odběrové týmy, jeden díky samostatnému týmu HZS Libereckého kraje. „Poděkování patří i Armádě ČR, když od 30. 10. do 30. 11. bude v kraji působit 33 lidí, 12 v KNL, po šesti v Jablonci, České Lípě a Jilemnici," dodal Valenta.

„Děkujeme za pomoc všech dobrovolníků, v jablonecké nemocnici působí 45 lidí, v Liberci 35 a v České Lípě 51. Potřebná a důležitá je i pomoc v domovech seniorů," doplnil ještě poděkování hejtman Půta.

Statistický přehled:

V Libereckém kraji je celkový počet případů od začátku: 12 584  (+3524 za týden, 566 za 29. 10.). Počet uzdravených: 5298 (+1767 za týden), počet aktuálně nemocných: 7216 (+1731 za týden), počet zemřelých: 70 (+26 za týden). Aktuálně nemocných v jednotlivých okresech: Okres Liberec 4428 (+1302 za týden), okres Jablonec 1679 (+ 613), okres Semily 1420 (+587) a okres Česká Lípa 1139 (+520) osob. Stav je ke dni 29. 10. 18.00.

V České republice je celkem za dobu sledování osob s prokázanou nákazou: 310 068 (nárůst +13 051 za 29. 10, +78 922 za týden), vyléčených osob: 128 628 (+ 37 039 za týden), úmrtí v souvislosti s nákazou: 2862 (921 za týden). Aktuálně Covid pozitivních 178 578 (+40 962 za týden). Počet aktuálně hospitalizovaných: 5044 (+ 1924 za týden). Celkem provedeno testů: 2 203 719 (+37 680 za den, +223 334 za týden). Údaje jsou z 30. 10. 1.00.

Údaje o počtu aktuálně nakažených a uzdravených jsou v celostátním i krajském měřítku zkresleny zpožděním až o pět dní, kterou mají záznamy hygien a praktických lékařů, jenž pacienty bez příznaků po 10 dnech uschopňují. Tyto údaje se proto mohou lišit celostátně o 10 až 30 tisíc osob.

Velmi významné je, že z dostupných zahrnutých údajů týdenní přírůstek aktivních případů klesl z 50 218 v předchozím týdnu na 40 962 v tomto týdnu, v Libereckém kraji podobně klesl tento přírůstek z 2580 v předchozím týdnu na 1731! To signalizuje obrat k lepšímu!

„Pohled na aktuální epidemiologickou situaci v ČR zdánlivě nenabízí nic nového, když všechny kraje jsou červené, tedy na nejvyšším stupni pohotovosti. Důvod k velice opatrnému optimismu ale dovoluje zpráva o aktuální hodnotě reprodukčního čísla R, které kleslo na 1,1. Na stejné hodnotě bylo naposledy na začátku října. Za opravdový úspěch budeme ale moci označit až pokles R pod 1 a skutečný pokles počtu pozitivně testovaných osob. Z nich totiž zhruba 4 % lidí potřebují nemocniční péči. Pojďme se proto dál řídit opatřeními a zároveň doufat, že číslo R bude dál klesat, a začne se tak ulevovat především našim nemocnicím, které v současné době stále čelí velkému náporu pacientů s COVID-19," uvedl na svém profilu na sociální síti hejtman Martin Půta.

Vybrané lékárny v kraji mají otevřeno i v neděli 1. listopadu

Vláda České republiky zakázala od tohoto týdne maloobchodní prodej v neděli. V souvislosti s tím budou uzavřena obchodní centra, a tedy i lékárny v těchto zařízeních. Proto se lékárny a Oblastní lékárnická komora dohodly na tom, jak a které provozovny budou pro ty, kteří tuto službu potřebují, otevřeny.

V Libereckém kraji bude otevřeno pět lékařských pohotovostí. Po jedné v Liberci, Turnově, Jablonci nad Nisou a dvě v České Lípě. Jedna lékárna bude otevřena v Mladé Boleslavi, městě, jež s krajem sousedí a někteří obyvatelé regionu do něj mají blíže než do uvedených měst. Tento přehled platí pro neděli 1. listopadu 2020.

Novinky z krajských nemocnic

O pomoc žádá Krajská nemocnice Liberec. Darujte rekonvalescentní plazmu! Prosíme vyléčené pacienty z infekce COVID-19, aby kontaktovali Transfuzní oddělení Krajské nemocnice Liberec. (Telefon: 800 100 091, Email: transfuzni@nemlib.cz). Vaše plazma pomůže v léčbě pacientů s vážným průběhem onemocnění Covid-19.

Došlo i k rozšíření provozní doby odběrového místa v jablonecké nemocnici. Nově odebírá testy na Covid-19 ve všední dny 7:30 - 11:30 a 12:30 - 15:00, o sobotách pak 7:30 - 11:00. Od příštího týdne by mělo být v Libereckém kraji k dispozici i nové soukromé místo firmy Synlab. V této chvíli je žádost schvalována Krajskou hygienickou stanicí a odběrové místo by mělo fungovat v Liberci na parkovišti u Arény.

Aktuální doplnění z poslanecké sněmovny:

Poslanci v pátek 30. října schválili prodloužení nouzového stavu do pátku 20. listopadu. Důvodem je pokračující epidemiologická situace v souvislosti s epidemií koronaviru. Sněmovna ovšem nevyslyšela původní žádost vlády, která chtěla prodloužit stav o celých 30 dní.

V režimu nouzového stavu může vláda na základě krizového zákona zavádět přísnější opatření včetně plošných zásahů do základních práv, pro která nestačí rozhodnutí ministra zdravotnictví podle zákona o ochraně veřejného zdraví. Rozsah omezení však musí být předem vymezen.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovská firma vyvinula respirátor, který nebere úsměv
Vládní opatření: Zákaz vycházení v noci a prodeje po 20. hodině
Skauti znovu pomáhají Lince seniorů, zajistí nákupy a pochůzky
Linka bezpečí nabízí pomocnou ruku i v době koronaviru
V Libereckém kraji je 5485 nakažených, z toho 47 na JIP v nemocnicích
HZS Libereckého kraje se připojil k 16 mobilním odběrovým týmům HZS
Informace z MMN obcím a veřejnosti
Tři nemocnice v kraji dostanou přístroje na kyslíkovou terapii
Pomoc seniorům v izolaci obstará Anděl na drátě
Vláda vyhlásila nová opatření: Omezen pohyb a uzavřené obchody
Aktuální stav koronaviru v Turnově
Výzva poskytovatelům specializovaných ambulantních služeb v kraji
Policisté krajského ředitelství se už aktivně zapojili do trasování
O pomoc žádají domovy důchodců v Rokytnici a Jabloneckých Pasekách
Počet nakažených roste i v Libereckém kraji, 98 lidí je v nemocnicích
Počet pacientů s Covid narůstá, nemocnice v Liberci shání sestry
Pracovníci pečující o děti rodičů vybraných profesí obdrží nanomasky
Harrachov znovu zavádí dovozy obědů a nákupů občanům
Přehled škol, které vykonávají péči o děti a mládež za krizové situace
Humanitární organizace v kraji nabídly svoji pomoc v obcích
Výzva hejtmana a ředitele KHS: Chraňme starší a nemocné
Vláda od středy 14. října zpřísní protiepidemická opatření
Policisté z Libereckého kraje pomáhají s trasováním
Policisté i v Libereckém kraji kontrolují dodržování nařízení vlády
Sport a kultura má na 14 dní stopku! V kraji aktuálně 1649 nakažených
Od středy 7. října omezí střední školy v okrese Liberec výuku
Liberecký kraj v zelené zóně, od 5. října zůstanou střední školy otevřené
V Libereckém kraji hlasovalo na stanovištích drive-in 191 voličů
Odběrová místa rozšiřují provozní dobu. Na test se objednejte online
Od 24. září se v Česku rozšiřují protiepidemická opatření
Kraj poskytne obcím filtry a masky, ochranné pomůcky obdrží i školy
Liberecký kraj startuje nový systém objednávek na koronavirové testy
Počet aktivních případů koronaviru v Libereckém kraji překročil 400
Kraj dá nemocnicím peníze na dorovnání rozdílu v kalkulaci PCR testů
Od čtvrtka 10. září jsou povinné roušky ve vnitřních prostorách budov
FOTO: Kraj dále zajišťuje výrobu nanoroušek v Turnově a Liberci

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vítězem JBC 4X Revelations pojedenácté v řadě Tomáš Slavík!
FOTO: Rally Bohemia 2024 ovládl Dominik Stříteský
Sborník Nové pověsti Českého ráje vytvořily turnovské děti
Dny lidové architektury budou opět i v Železném Brodě na Bělišti
Plavecký bazén v Turnově mění další okna, probíhá i výmalba

Nejčtenější články

13.07.: Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
13.07.: Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
13.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT