V kraji ubylo nakažených i hospitalizovaných, ohroženi jsou stále senioři

13.11.2020 20:48:31 | Autor: Petr Ježek, mpo | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

V kraji ubylo nakažených i hospitalizovaných, ohroženi jsou stále senioři

Po týdnu opět přinášíme přehled vývoje nemoci Covid-19. V Libereckém kraji i celostátně došlo ke snížení aktuálně nakažených a hlavně i ke snížení hospitalizovaných pacientů. V pátek 13. listopadu opět probíhalo zasedání Krajského krizového štábu a následná tisková konference na Krajském úřadě Libereckého kraje, přinášíme vám z ní některé postřehy.

„Denní nárůsty jsou nyní zhruba 400 - 420 případů, ohniska se nemění, tedy především mateřské školy, sociální a zdravotní zařízení," uvedl ředitel Krajské hygienické stanice Libereckého kraje Vladimír Valenta.

Antigenní testy už přišly, po pěti dnech tak budou domovy seniorů a sociální služby provádět testování. Podle ředitele krajské hygieny Vladimíra Valenty tato tetování pomůžou především odhalit ohnisko výskytu. Příkladem může být jeden z domovů v Libereckém kraji, kde byly zjištěny z antigenních testů 4 případy, a z následných PCR testů bylo zjištěno dalších 14 lidí.

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta připomněl, že od 18. listopadu se vrací do škol žáci 1. a 2. tříd, takže od stejného data začnou jezdit i školní linky autobusů.

„Nemocnice v kraji situaci zvládají, velmi dobře funguje vzájemná spolupráce nemocnic," sdělil na tiskové konferenci nový krajský radní pro zdravotnictví, jinak také starosta Města Jilemnice, Vladimír Richter.

„Má se rozvolňovat, ale stále musíme mít v patrnosti, že nejvíce v ohrožení jsou stále senioři. Zatímco průměr úmrtí na 100 tisíc obyvatel v České republice je 57, tak v Libereckém kraji máme zřejmě i díky včasné reakci, kdy jsme zbrzdili nástup nemoci do seniorské populace, toto číslo 38. Dobře fungovala od začátku i součinnost složek v Libereckém kraji," oznámil i pozitivní věc pro občany kraje ředitel krajské hygieny Vladimír Valenta.

Dále krajský hygienik poděkoval vojákům, policistům a veřejnosti za vytvoření trasovacího týmu, kterému se daří dohledávat kontakty nakažených i při současných vyšších počtech. Vladimír Valenta dále uvedl, že kromě běžných poděkování dostal i dvě, která se všem ostatním vymykají. Děti z mateřských škol Mníšek a Knoflík totiž poslaly hygienikům obrázky a také jim osobně přišly zazpívat...

Statistický přehled:

V Libereckém kraji je celkový počet případů od začátku: 19 477 (+2761 za týden, 621 za 12. 11.). Počet uzdravených: 12 436 (+3516 za týden), počet aktuálně nemocných: 6858 (-358 za týden), počet zemřelých: 183 (+52 za týden). Aktuálně nemocných v jednotlivých okresech: Okres Liberec 7319  (+1449 za týden), okres Jablonec 3333 (+ 812), okres Semily 2967 (+785) a okres Česká Lípa 2657 (+753) osob. Stav je ke dni 13. 11. 18.01.

V České republice je celkem za dobu sledování osob s prokázanou nákazou: 450 392 (nárůst +52 601 za týden, +7 874 za 12. 11.), vyléčených osob: 301 385 (+ 86 503 za týden), úmrtí v souvislosti s nákazou: 5878 (1394 za týden). Aktuálně Covid pozitivních 143 129 (-35 296 za týden!). Počet aktuálně hospitalizovaných: 7237 (- 1039 za týden). Celkem provedeno testů: 2 728 817 (+30 326 za 12. 11., +212 274 za týden). Údaje jsou z 13. 11. 18.01.

Údaje o počtu aktuálně nakažených a uzdravených jsou v celostátním i krajském měřítku zkresleny zpožděním až o pět dní, kterou mají záznamy hygien a praktických lékařů, jenž pacienty bez příznaků po 10 dnech uschopňují. Tyto údaje se proto mohou lišit celostátně o 10 až 30 tisíc osob.

Poznámka autora: Celostátně se významně snížil počet aktuálně nakažených o 35 296 evidovaných lidí. Ještě minule téměř vyrovnané číslo aktuálně nakažených a uzdravených je nyní v poměru 143 129/ 301 385 dvojnásobně ve prospěch uzdravených. V Libereckém kraji je číslo přírůstku z hodnoty +449 za týden na - 358, v celém Česku z  -153 za týden na -35 296! Nejvýznamnější pro zdravotníky a nemocnice je pak celostátní snížení čísla hospitalizovaných z 8276 na 7237, když ještě v předminulém týdnu šlo o mírný nárůst, nyní už tedy snížení o více než 1000 pacientů.

Ministr zdravotnictví představil systém PES

Ministr zdravotnictví Jan Blatný v pátek zveřejnil nový systém hodnocení rizika - takzvaný protiepidemický systém (PES). Systém PES počítá s pěti barevně odlišenými pásmy. Nejmírnější je zelené do 20 bodů, druhé žluté do 40 bodů, třetí oranžové do 60 bodů, čtvrté červené do 75 bodů a páté fialové v případě vyššího skóre. Na každý stupeň jsou navázána konkrétní opatření.

Výpočet čísla od nuly do sta podle čtyř epidemiologických parametrů se bude zveřejňovat od pondělí 16. listopadu na webu ministerstva zdravotnictví. Opatření se při zlepšení nebo zhoršení ale automaticky nemění, rozhodnout musí vláda.

Obchody i restaurace se při zlepšení mají otevřít naráz

Epidemiologická situace v České republice se zlepšuje, a pokud tomu bude tak i nadále, otevřou se najednou všechny obchody a provozovny služeb včetně hospod, restaurací či hotelů.

„Zdravotní situace se zlepšuje. Platí, že v momentě, kdy se dostaneme do pandemického stupně číslo tři a za předpokladu, že budeme dodržovat pravidla, tak se může, byť s určitými restrikcemi, otevírat," řekl v pátek poměrně překvapivě vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Chtěli bychom otevřít vše a to naráz, ale záleží na stupni epidemiologické situace, respektive na tabulce, kterou dnes představilo ministerstvo zdravotnictví a na které se podílelo i MPO. Nechceme vytvářet neférové konkurenční prostředí tím, že budeme otevírat postupně."

Dodržena budou muset být specifická hygienická opatření. U stupně číslo tři tak budou restaurace zavřené od 22:00 do 6:00  a u jednoho stolu budou sedět maximálně čtyři hosté. V maloobchodě a knihovnách bude platit omezení 1 osoba na 15 m2. V obchodních centrech by měly být navíc dodržovány dvoumetrové rozestupy mezi zákazníky a jídelní a dětské koutky budou i nadále zavřené. Stravovací provozovny v prostorách jídelních koutků v nákupních centrech, v tzv. foodcourtech, budou moct fungovat jako výdejní okýnka a prodávat jídlo zákazníkům. Ti si budou muset odnést s sebou a nekonzumovat ho v nákupních centrech.

„Do doby, dokud budou provozovny zavřeny, platí stále všechny dotační programy. Všechny provozovny, které jsme zavřeli, získávají 100 procent úhrady mezd, včetně odvodů. Získávají jeden a půl měsíce 100procentního nájemného. A živnostníci mohou čerpat kompenzační bonus 500 korun na den či ošetřovné," doplnil vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. „Máme velkou šanci stihnout předvánoční otevření, ale záleží do velké míry na každém z nás a důsledném dodržování pravidel."

„Aby se zákazníci nekumulovali v obchodech v předvánočním čase, rádi bychom obchody vyzvali, aby prodloužily otevírací dobu," řekla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková a dodala: „Bezpečný adventní nákup bude heslem pro tento segment a věřím, že lidé si na tento režim zvyknou a budou dodržovat pravidla."

Svaz průmyslu a dopravy ČR zjišťoval, jaká opatření zavedly firmy. Podle něj podniky pravidelně dezinfikují pracoviště i nářadí a provozní prostředky, instalovaly ochranná plexiskla, měří teplotu u vstupu a tam kde je to možné, doporučují home office. Některé firmy samy preventivně testují antigenními testy či trasují zaměstnance. Pro další informace se můžete podívat na záznam páteční tiskové konference na téma „Rozvolňování obchodů a služeb", kterou najdete na  https://www.youtube.com/channel/UCBb1XL5nvz7u3Inzhi_UYxA

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

VIDEO: Práce na Covid jednotkách v jilemnické a semilské nemocnici
Seniorům na Semilsku v době pandemie pomáhají skautští dobrovolníci
Policisté pořádkové jednotky vymění uniformu za zdravotnický oblek
Žlutá ponorka Turnov nabízí pomoc nejen s učením
Na kraj nepřišly antigenní testy, mají být přitom hotové do 11. listopadu
Aktuálně nakažených v kraji 7665, nemocnice mají 180 volných lůžek
Sociální služby v Libereckém kraji obdržely respirátory
Chcete být dobrovolníkem v sociálních zařízeních? Obraťte se na ČČK
Semilská nemocnice přeměnila dvě oddělení na covidové jednotky
V Libereckém kraji začne fungovat nové odběrové místo
V turnovském domově Pohoda proběhne testování všech klientů
Mobilní tým HZS Libereckého kraje provedl za 10 dní již 545 odběrů
V kraji je 262 pacientů v nemocnicích, klesl přírůstek nakažených!
Turnovská firma vyvinula respirátor, který nebere úsměv
Vládní opatření: Zákaz vycházení v noci a prodeje po 20. hodině
Skauti znovu pomáhají Lince seniorů, zajistí nákupy a pochůzky
Linka bezpečí nabízí pomocnou ruku i v době koronaviru
V Libereckém kraji je 5485 nakažených, z toho 47 na JIP v nemocnicích
HZS Libereckého kraje se připojil k 16 mobilním odběrovým týmům HZS
Informace z MMN obcím a veřejnosti
Tři nemocnice v kraji dostanou přístroje na kyslíkovou terapii
Pomoc seniorům v izolaci obstará Anděl na drátě
Vláda vyhlásila nová opatření: Omezen pohyb a uzavřené obchody
Aktuální stav koronaviru v Turnově
Výzva poskytovatelům specializovaných ambulantních služeb v kraji
Policisté krajského ředitelství se už aktivně zapojili do trasování
O pomoc žádají domovy důchodců v Rokytnici a Jabloneckých Pasekách
Počet nakažených roste i v Libereckém kraji, 98 lidí je v nemocnicích
Počet pacientů s Covid narůstá, nemocnice v Liberci shání sestry
Pracovníci pečující o děti rodičů vybraných profesí obdrží nanomasky
Harrachov znovu zavádí dovozy obědů a nákupů občanům
Přehled škol, které vykonávají péči o děti a mládež za krizové situace
Humanitární organizace v kraji nabídly svoji pomoc v obcích
Výzva hejtmana a ředitele KHS: Chraňme starší a nemocné
Vláda od středy 14. října zpřísní protiepidemická opatření
Policisté z Libereckého kraje pomáhají s trasováním

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezená provozní doba sběrného dvora na Vesecku

Pozor na omezenou páteční provozní dobu sběrného dvora, 9. června se uzavře už v 15 hodin. „Informujeme občany, že z technických důvodů bude provoz sběrného dvora na Vesecku omezen, a to v pátek 9. června 2023, otevřeno bude pouze do 15:00. Děkujeme za pochopení," sdělily Turnovské odpadové služby, s. r. o.

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči mají tři nová vozidla vybavená systémem CCS Cobra
V paseckém kostele sv. Václava pořádají koncert
Spanilá jízda Cyklostezkou Járy Cimrmana proběhne již poosmnácté
Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10
Vyhlídka v 17. patře krajského úřadu je opět otevřená pro veřejnost

Nejčtenější články

06.06.: Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
08.06.: Na Vesecku začne rekonstrukce silnice u křižovatky s I/10
07.06.: Krkonoše jsou opět čistější

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT