V Liberci vzniklo první Centrum duševního zdraví

25.03.2024 16:44:33 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

V Liberci vzniklo první Centrum duševního zdraví

Nezisková organizace FOKUS Liberec o.p.s., která se více než 30 let zaměřuje na podporu lidí s duševním onemocněním, otevřela Centrum duševního zdraví Liberec (CDZ). Služba bude dostupná pro oblast Liberecka a Frýdlantska. Vznik této sociálně zdravotní služby finančně podpořil Liberecký kraj. Centrum se nachází na adrese Nezvalova 662/18, Liberec.

„Vznik Centra duševního zdraví v Liberci přináší nové sociálně zdravotní služby, které na území našeho kraje doposud chyběly. Pevně věřím, že je využijí zejména ti lidé, kteří je nejvíce potřebují, a budou jim pomáhat k jejich zotavení," uvedl Martin Půta, hejtman Libereckého kraje. „Jsem také moc rád, že jsme mohli Fokus Liberec podpořit výtěžkem z letošního hejtmanského plesu, a to konkrétně částkou 558 900 korun."

„Pevně věřím, že se budou Centra duševního zdraví rozšiřovat i do dalších regionů Libereckého kraje. Byl bych rád, kdyby i další okresy - Česká Lípa, Jablonec nad Nisou a Semily - měly své CDZ," doplnil Petr Tulpa, náměstek hejtmana pro resort sociálních věcí.

Nové Centrum duševního zdraví v Liberci<br />Autor: Archiv KÚ Libereckého kraje„Samotnou myšlenku vzniku takového zařízení, personální a koordinační podporu dal odbor sociálních věcí prostřednictvím individuálních projektů. Odbor zdravotnictví přispěl na prvních šest měsíců fungování služby tak, aby po tomto období byla již plně schopna čerpat finance ze zdravotních pojišťoven," vysvětlil Vladimír Richter, člen rady kraje pro resort zdravotnictví.

Organizace FOKUS Liberec, o. p. s., která bude Centra duševního zdraví zajišťovat, poskytuje služby dospělým osobám s duševním onemocněním zejména z okruhu psychóz, afektivních poruch (poruch nálady), případně s poruchou osobnosti nebo úzkostnou poruchou, kteří se léčí déle než dva roky a potřebují podporu ve více oblastech. Služba je určena i lidem, u kterých hrozí rozvoj duševního onemocnění a u nichž je třeba rychle začít léčbu.

„Služba centra je poskytována prostřednictvím multidisciplinárního týmu odborníků: psychiatrem, psychiatrickými a všeobecnými sestrami, psychologem, sociálními pracovníky a peer konzultanty. Má charakter dlouhodobé péče nebo včasné intervence u dosud nediagnostikovaných nebo aktuálně neléčených onemocnění. Všichni členové týmu pracují ambulantně i v terénu - v přirozeném prostředí člověka s duševním onemocněním. Klient může využít i denní skupinové nebo individuální programy. Zájemce o službu CDZ kontaktujeme do 48 hodin," dodala Jana Horáková, ředitelka organizace.

Vznik Centra duševního zdraví je výsledkem společného úsilí organizace, sociálního odboru a zdravotního odboru Libereckého kraje. Organizace FOKUS Liberec, o.p.s. se ujala samotného poskytování služby, zajištění odborníků dle platného standardu Ministerstva zdravotnictví. Sociální odbor zajistil pomoc koordinační prostřednictvím individuálního projektu „Podpora procesů v rámci reformy péče o duševní zdraví v Libereckém kraji", díky kterému mohla být zřízena pozice koordinátora péče o duševní zdraví v Libereckém kraji. Ten se tak mohl plně věnovat této problematice. Dále zajistil také pomoc v oblasti personálního rozvoje služeb, a to díky projektu „Podpora a rozvoj sociálních služeb v Libereckém kraji", kdy je možné do března roku 2026 podpořit růst úvazků ve službách tak, aby ze zapojených služeb mohla v budoucnu vznikat další centra duševního zdraví.

Odbor zdravotnictví pak vyčlenil finanční prostředky a přispěl částkou 3 000 000 korun (vloni 374 640 korun a letos 2 625 360 korun). FOKUS Liberec, o.p.s. peníze využije na financování provozních a mzdových nákladů v prvních měsících fungování služby. Již nyní má organizace FOKUS Liberec o.p.s. plně vybavené a připravené prostory pro plnohodnotné spuštění provozu centra.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 10 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Turnovští předškoláci si užili den na dopravním hřišti
Vojenský den na Valdštejně připomene vylodění v Normandii
Rohanské stezky se opět hlásí o slovo!
Nejlépe se žije v hlavním městě Praze, Liberecký kraj je desátý
Spolek ZAzemí pečuje o školní sady, ale má i další aktivity

Nejčtenější články

19.06.: Víc než sto bruslařů zápolilo v areálu turnovské Maškovy zahrady
19.06.: Složky IZS se veřejnosti představí na semilském Ostrově
19.06.: Městská knihovna Semily rozdala ceny vítězům literární soutěže

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT