V liberecké knihovně začala první výstava google poezie na světě

25.04.2022 13:44:45 | Autor: Kateřina Šidlofová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

V liberecké knihovně začala první výstava google poezie na světě

Od čtvrtka 7. dubna vystavuje Krajská vědecká knihovna v Liberci výběr básní „napsaných" googlovským algoritmem, tzv. google poezii. Výstava vznikla ve spolupráci se zakladatelem stejnojmenného internetového projektu a navazuje na vydání tištěné sbírky. Dernisáž se koná ve čtvrtek 28. dubna v 17 hodin v prostorách knihovny.

Když na jaře 2020 brněnské nakladatelství Backstage Books vydalo knihu Google poezie: Psáno našeptávačem, vznikl světový unikát. Nikde jinde se nepodařilo internetový fenomén jménem google poezie - tedy překvapivě poetické výsledky práce algoritmů googlovského vyhledávače - takto vysvobodit z online prostředí. Velmi záhy po vydání knihy začala i příprava liberecké výstavy, kde jde s největší pravděpodobností rovněž o světové prvenství.

„Výstava ‚Google poezie (offline)‘ začala vznikat dva roky zpátky, jenže pak nám do toho vpadl covid, a tak se po všech peripetiích dočkala své slávy až letos," vysvětluje za knihovnu Natálie Chalupníčková. Instituce věří, že svou neotřelostí zaujme google poezie zejména mladší generace. Ani koncept samotné výstavy ostatně není úplně tradiční.

„Výstava neprobíhá na jednom vytyčeném místě, ale prochází celou knihovnou," popisuje Chalupníčková. „Návštěvník knihovny se celý duben může doslova procházet mezi poezií generovanou počítačem. Jejím středobodem je schodiště, ale můžete se s ní třeba i projet ve výtahu..."

V českém prostředí je google poezie spojena s osobou libereckého rodáka Tomáše Miklici, který v roce 2013 spolu s Danielem Poláčkem založil facebookovou stránku, kde se neobvyklá „tvorba" objevovala až do léta 2021. Tehdy Miklica, zároveň hlavní editor zmíněné knihy, dlouhodobě oblíbený internetový projekt ukončil.

„Nechtěl jsem, aby to dospělo do fáze, kdy jenom někde bude viset archiv a vzpomínky na dávnou aktivitu, což po těch osmi letech rozhodně hrozilo," říká Miklica. „Projekt vyvrcholil vydáním knížky. Google poezie tady díky ní v nějaké podobě zůstane, i kdyby jednou někdo vypnul Google. A jsem samozřejmě moc rád, že se liberecká knihovna rozhodla poskytnout google poezii další offline útočiště, byť tentokrát dočasnější."

Výstava poběží do 29. dubna a je přístupná zdarma. V knihovně si zároveň lze Psáno našeptávačem vypůjčit. Výběr google poezie doplňuje předmluva jazykovědce Karla Pioreckého a také Miklicův rozhovor se Sampsou Nuotiem, jehož Google Poetics bylo pro český projekt inspirací. Kniha je také nadále k dostání v knihkupectvích a na eshopech.

„Za dva roky na knižním trhu se ta publikace dočkala množství pozitivních ohlasů z řad českých i slovenských čtenářů," uvádí Martin Toman z Backstage Books. Šéf nakladatelství je pod knihou podepsaný spolu s Miklicou, Poláčkem a správcem někdejší facebookové stránky Tomášem Coufalem. „Za celý tvůrčí tým chci vyjádřit vděčnost, že o knihu byl a je pravidelný zájem. Nesmíme zapomínat, že jsme ji vydávali v době ohromné nejistoty na začátku celosvětové pandemie, která kultuře značně přistřihla křídla."

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jubilejní 30. ročník Eurionu nabídne Midi Lidi i Bruna Ferrariho

Již 30. ročník festivalu Eurion Smržovka je tady! Každý rok v polovině srpna, bez jediného přerušení po třicet let, nabízí unikátní program, který ho výrazně odlišuje od okolních festivalů. Páteční večer 19. 8. nabídne vystoupení tuzemských kapel Midi Lidi, Bruno Ferrari, Kolektivní halucinace, Koně a prase, Povodí Ohře a Jirka Belmondo. Akce vypukne v 18 hodin již tradičně u Parkhotelu Smržovka. Vstupné je dobrovolné. Podrobnosti na Našem Jablonecku

Výstavba zemního valu v Uhelné zastíní pohled na důl Turów

Krajský úřad Libereckého kraje obdržel od Polska zpracovanou dokumentaci projektu výstavby zemního valu v blízkosti obce Uhelná. Ten má částečně zabránit některým negativním vlivům dolu na příhraniční oblasti a zejména vylepší vizuální vjem při pohledu směrem k těžební jámě, kterou zastíní. Součástí vybudování zemního valu bude také výsadba několika tisíc listnatých a jehličnatých stromů i křovinatého podrostu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Velvary vyřadily Turnov z Mol cupu
Vydařený Den židovských památek v Turnově
Devátý ročník benefice Ušij tašku a zaměstnej člověka přináší novinky
Krajští policisté se zaměřili na dodržování rychlosti
Oddělení mokřadů v Botanické zahradě rozkvetlo květy řetězovky

Nejčtenější články

16.08.: I.A třída: Košťálov i Bělá vyhrály na hřištích soupeřů
16.08.: Přepeře vybojovaly bod za remízu v Ústí nad Labem
17.08.: Krajští policisté se zaměřili na dodržování rychlosti

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT