V Libereckém kraji je 5485 nakažených, z toho 47 na JIP v nemocnicích

23.10.2020 19:26:45 | Autor: Petr Ježek, mpo | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Jablonec nad Jizerou,Paseky nad Jizerou,Bělá,Vyskeř,Stružinec,Nová Ves nad Popelkou,Libštát,Košťálov,Benecko,Horka u Staré Paky,Vítkovice,Víchová nad Jizerou,Studenec,Roztoky u Jilemnice,Poniklá,Mříčná,Martinice,Kruh,Horní Branná,Vysoké nad Jizerou,Slaná,Příkrý,Jesenný,Chuchelna,Bozkov,Benešov u Semil,Všeň,Tatobity,Sychrov,Svijany,Rovensko pod Troskami,Příšovice,Pěnčín u Turnova,Mírová pod Kozákovem,Karlovice - Sedmihorky,Kacanovy,Jenišovice,Hrubá Skála,Dolánky,Železný Brod,Vrchlabí,Malá Skála,Český ráj,Radvánovice,Hostinné,Přepeře,Záhoří,Kundratice,Háje nad Jizerou,Líšný,Železnice,Jilemnice,Semily,Turnov,Lomnice nad Popelkou,Rokytnice nad Jizerou,Harrachov,Liberecký kraj,Krkonoše,Pojizeří

V Libereckém kraji je 5485 nakažených, z toho 47 na JIP v nemocnicích

Ani přes další vládní opatření proti epidemii koronaviru Covid-19 ve středu 21. října (podrobnosti zde) došlo v týdenním srovnání k velkým nárůstům nakažených i úmrtí. To platí pro Česko i Liberecký kraj. V našem kraji zatím nedošlo k naplnění kapacit nemocnic, aktuálně v nich leží 144 pacientů s covidem, z toho 47 ve vážném stavu na jednotkách intenzívní péče.

V pátek 23. října opět probíhalo zasedání Krajského krizového štábu a následná tisková konference na Krajském úřadě Libereckého kraje. „Pacientů na JIP je v Krajské nemocnici Liberec 27, nemocnici Jablonec 6, nemocnici Jilemnice 8, nemocnice Česká Lípa 6, celkem je to 47 pacientů, kteří potřebují intenzivní péči. Na standardních lůžkách je v nemocnicích v kraji celkem 144 covid pozitivních pacientů. Chceme mít k dispozici 400 lůžek, budeme ve spolupráci s řediteli nemocnic hledat maximální rezervy. Prakticky všechny nemocnice se stávají covidovými, a tak k tomu musíme přistupovat," sdělil náměstek hejtmana pro zdravotnictví Přemysl Sobotka.

„V domově seniorů Františkov je už situace příznivější, kdy se podařilo izolovat jednotlivé pacienty. Problém je v domově Jablonecké Paseky, kde je 30% klientů nakažených, pomáhá zde armáda a shánějí dobrovolníky. V Rokytnici nad Jizerou je 28 nakažených, z toho 16 nových pacientů, celkem 18 zaměstnanců, ale už jen dva noví. Jsou zde spokojeni s pomocí vojáků a proto žádají ještě o doplnění o tři. Zasaženy jsou skoro všechna zařízení, naštěstí v jednotkách a daří se izolovat klienty od ostatních," uvedl náměstek hejtmana pro věci sociální Pavel Svoboda, který ještě zopakoval, že je aktuálně celkem 71 nakažených klientů, 8 z toho v nemocnicích, 4 za uplynulý týden zemřeli. Celkem 260 klientů je v karanténě, ale hlavně je v karanténě nebo nakažených 147 pracovníků, což je způsobuje problém při péči.

„Bohužel na jaře jsme viděli, že lidé plnili většinu nařízení, ale každý, kdo se pohyboval v posledních dnech po městech v regionu, tak viděl, že už to tak neplatí a pokud neklesne ten sociální kontakt, tak nedojde ke snížení čísel. Apeluji na dodržování rozumu, a aby byli lidé racionální," doplnil hejtman Libereckého kraje Martin Půta i s ohledem na dnešní informace o přistihnutí ministra zdravotnictví Romana Prymuly, který sám nedodržoval vydaná nařízení, a odcházel bez roušky z restaurace, která měla být zavřená, a premiér zvažuje jeho odvolání...

Statistický přehled:

V Libereckém kraji je celkový počet případů od začátku: 9060 (+3913 za týden, 651 za 22. 10.). Počet uzdravených: 3531 (+1305 za týden), počet aktuálně nemocných: 5485 (+2580 za týden), počet zemřelých: 44 (+28 za týden). Aktuálně nemocných v jednotlivých okresech: Okres Liberec 3126 (+1515 za týden), okres Jablonec 1066 (+ 519), okres Semily 833 (+403) a okres Česká Lípa 619 (+302) osob. Stav je ke dni 23. 10. 18.00.

V České republice je celkem za dobu sledování osob s prokázanou nákazou: 231 146 (nárůst +14 155 za 22. 10, +76 469 za týden), vyléčených osob: 91 589 (+ 25 584 za týden), úmrtí v souvislosti s nákazou: 1941 (669 za týden). Aktuálně Covid pozitivních 137 616 (+50 218 za týden). Počet aktuálně hospitalizovaných: 5044 (+ 1924 za týden). Celkem provedeno testů: 1 976 869 (+45 990 za den, +250 191 za týden). Údaje jsou z 23. 10. 18.00.

Údaje o počtu aktuálně nakažených a uzdravených jsou v celostátním měřítku zkresleny zpožděním až o pět dní, kterou mají záznamy hygien a praktických lékařů, jenž pacienty bez příznaků po 10 dnech uschopňují. Tyto údaje se proto mohou lišit o 15 až 30 tisíc osob. Nedošlo už ke dvojnásobnému nárůstu jako minulý týden, ale i nárůst o 50% za týden je stále moc velký!

Se zavřením obchodů a provozů se rozšiřuje podpora pro podnikatele

Vláda přijala další mimořádná opatření v kontextu s koronavirem. Stejný den se rozšiřuje podpora pro podnikatele. Konkrétně: okruh žadatelů i alokace 2. výzvy z programu COVID - Nájemné, v němž je už možné podávat žádosti. Pokračuje i podpora z programu Antivirus v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí, prodloužen je do konce roku. A tzv. kompenzační bonus Ministerstva financí, tedy 500 Kč denně a odklady plateb některých daní, budou moct nově využít osoby samostatně výdělečně činné v oborech, jichž se týkají dnes oznámená mimořádná opatření.

Vláda s účinností od čtvrtka mimo jiné zakázala maloobchodní prodej řady segmentů zboží a poskytování služeb v provozovnách včetně služeb ubytovacích či prodej a přítomnost veřejnosti ve stravovacích zařízeních. Také se nesmí navštěvovat koncerty, kongresy, ZOO i další zařízení či akce a dochází k řadě dalších omezení. Spolu s nimi se okamžitě řeší kompenzace pro podnikatele. Program COVID - Nájemné, kde se dnes spustilo podávání žádostí ve 2. výzvě, se nově bude vztahovat na všechny subjekty, kterým byla zakázána činnost. S rozšířením okruhu oprávněných žadatelů se navyšuje i alokace tohoto programu na 3 miliardy Kč.

„Podnikatelům ve 2. výzvě v programu COVID - Nájemné přispějeme za červenec, srpen a září 50 procent. Je to v podstatě dotace, která odpovídá 1,5 měsíci plného nájemného," řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček a dodal: „Na program jsou po dnešku navýšeny prostředky na 3 miliardy korun, přičemž o podporu mohou žádat všechny firmy a OSVČ, kterým byla zakázána činnost. Kompenzace bude možné dostávat dále i na zaměstnance, v pondělí na vládě projednáme pokračování programu Antivirus B."

„V nové výzvě z programu COVID - Nájemné už neplatí podmínka dokládat slevu od pronajímatele. Stále ale platí, že při podání žádosti musí podnikatel doložit uhrazení alespoň poloviny nájmu. Maximální částka, kterou může jeden žadatel na všechny své provozovny získat, činí deset milionů korun," řekla náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro EU a zahraniční obchod Martina Tauberová a doplnila: „Také platí, že pokud se žadatel do systému AIS MPO registroval již v první výzvě, nová registrace už není nutná."

„Vládní programy tak kombinují kompenzaci nájemného a mzdových nákladů, kterou stát poskytne firmám, jež musí kvůli epidemii koronaviru zavřít," sdělila náměstkyně ministra průmyslu a obchodu pro hospodářskou politiku a podnikání Silvana Jirotková a dodala: „Uzavřených provozů se konkrétně týká kromě programu COVID - Nájemné také Antivirus A, v rámci kterého stát proplatí zasaženým firmám celé mzdy i s odvody s platností prozatím do konce roku. O Antiviru B chce kabinet rozhodnout v pondělí."

Ke změně dochází i co se týče kompenzačního bonusu pro OSVČ. Příspěvek 500 Kč denně a odklady plateb některých daní bude nově pokrývat všechny zasažené segmenty - viz návrh Ministerstva financí, který je aktuálně v Poslanecké sněmovně. Odklad se týká všech úhrad DPH, daně z příjmu a silniční daně do konce roku.  Podrobnosti na https://www.mfcr.cz/cs/aktualne/tiskove-zpravy/2020/vlada-schvalila-obnoveni-kompenzacniho-b-39701.

Program Antivirus je v gesci Ministerstva práce a sociálních věcí (MPO). Podrobnosti jsou k dispozici na https://www.mpsv.cz/web/cz/antivirus.

Program COVID - Nájemné spravuje Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO), vše potřebné je na www.mpo.cz/najemne. Žádosti se podávají elektronicky, potřebná potvrzení a formuláře jsou připraveny v informačním systému, který procesem podání žádosti žadatele provádí. Identita se ověřuje prostřednictvím prostředku pro elektronickou identifikaci, podrobnosti jsou na www.eIdentita.cz. Nejčastější otázky a odpovědi k programu COVID - Nájemné jsou k dispozici na portálu pro podnikatele BusinessInfo.cz - www.businessinfo.cz/faq. Žádat o podporu bude možné do 21. ledna příštího roku.

Přehled podpory pro podnikatele - firmy i OSVČ - je na https://www.mpo.cz/cz/rozcestnik/pro-media/tiskove-zpravy/opatreni-na-pomoc-podnikatelum-a-zivnostnikum--253690/

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

HZS Libereckého kraje se připojil k 16 mobilním odběrovým týmům HZS
Informace z MMN obcím a veřejnosti
Tři nemocnice v kraji dostanou přístroje na kyslíkovou terapii
Pomoc seniorům v izolaci obstará Anděl na drátě
Vláda vyhlásila nová opatření: Omezen pohyb a uzavřené obchody
Aktuální stav koronaviru v Turnově
Výzva poskytovatelům specializovaných ambulantních služeb v kraji
Policisté krajského ředitelství se už aktivně zapojili do trasování
O pomoc žádají domovy důchodců v Rokytnici a Jabloneckých Pasekách
Počet nakažených roste i v Libereckém kraji, 98 lidí je v nemocnicích
Počet pacientů s Covid narůstá, nemocnice v Liberci shání sestry
Pracovníci pečující o děti rodičů vybraných profesí obdrží nanomasky
Harrachov znovu zavádí dovozy obědů a nákupů občanům
Přehled škol, které vykonávají péči o děti a mládež za krizové situace
Humanitární organizace v kraji nabídly svoji pomoc v obcích
Výzva hejtmana a ředitele KHS: Chraňme starší a nemocné
Vláda od středy 14. října zpřísní protiepidemická opatření
Policisté z Libereckého kraje pomáhají s trasováním
Policisté i v Libereckém kraji kontrolují dodržování nařízení vlády
Sport a kultura má na 14 dní stopku! V kraji aktuálně 1649 nakažených
Od středy 7. října omezí střední školy v okrese Liberec výuku
Liberecký kraj v zelené zóně, od 5. října zůstanou střední školy otevřené
V Libereckém kraji hlasovalo na stanovištích drive-in 191 voličů
Odběrová místa rozšiřují provozní dobu. Na test se objednejte online
Od 24. září se v Česku rozšiřují protiepidemická opatření
Kraj poskytne obcím filtry a masky, ochranné pomůcky obdrží i školy
Liberecký kraj startuje nový systém objednávek na koronavirové testy
Počet aktivních případů koronaviru v Libereckém kraji překročil 400
Kraj dá nemocnicím peníze na dorovnání rozdílu v kalkulaci PCR testů
Od čtvrtka 10. září jsou povinné roušky ve vnitřních prostorách budov
V Jablonci byla fronta na odběry, ministerstvo chce roušky znovu všude!
V Libereckém kraji je kvůli Covidu zavřená jedna škola a 10 dalších tříd
V kokonínské škole je kvůli Covidu zavřená první třída
Krajská epidemiologická komise se připravuje na začátek školy
Počet pacientů s koronavirem v Libereckém kraji klesl opět pod stovku
FOTO: Kraj dále zajišťuje výrobu nanoroušek v Turnově a Liberci

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Josef Šimek v krajském zastupitelstvu za zesnulého Josefa Horinku

Složením slibu na zasedání zastupitelstva se stal oficiálně novým krajským zastupitelem současný starosta Lomnice nad Popelkou Josef Šimek za Starosty pro Liberecký kraj. Šimek nahradil zesnulého starostu Hrádku nad Nisou Josefa Horinku.

Jabloneckým tónům je deset let

Roky se čtyřkou na konci jsou Roky české hudby. A ten minulý - 2014 - byl tím, který položil základ dnes už tradičnímu letnímu festivalu hudby i slova Jablonecké tóny (JT). Každé léto si tak mohou Jablonečané a návštěvníci města i několikrát v týdnu zajít na nějakou hudební lahůdku probíhající pod klenbou některého z kostelů či pod širým nebem. Letošní novinkou jsou hned tři doprovodné výstavy. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sportuj s námi 2024 zahrnuje celkem sedm akcí
V lomnickém muzeu zavzpomínají koncertem na Jiřího Šlitra
Plyšové štěstíčko na hradě Rotštejn
Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury

Nejčtenější články

28.05.: Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
27.05.: Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury
27.05.: V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT