V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení

16.04.2024 15:37:03 | Autor: Filip Trdla, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj

V Libereckém kraji se loni vytřídilo 1581 tun elektrozařízení

V Libereckém kraji se v loňském roce v systému zpětného odběru společnosti ASEKOL vytřídilo a následně zpracovalo 1.581 tun elektrozařízení. Vyplývá to z certifikátu environmentálního vyúčtování, který od společnosti obdržel Liberecký kraj. Díky využití druhotných surovin se tak ušetřilo 9.361 MWh elektřiny, 71.811 m3 vody, 794.164 litrů ropy a snížila se produkce skleníkových plynů o 15.670 tun.

Takto by kupříkladu běžná lednička na ušetřenou elektřinu mohla běžet 25.600 let, ušetřilo se tolik vody, jako je běžná roční spotřeba 600 domácností, a z ropy by šlo vyrobit tolik benzínu, že by šlo průměrným autem objet zeměkouli po rovníku alespoň dvě stě krát. Díky recyklaci se snížily emise skleníkových plynů, které by vznikly dokonce při 2.400 cestách kolem rovníku.

Společnost ASEKOL je nezisková organizace, která provozuje celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení. Liberecký kraj s ní dlouhodobě spolupracuje na rozvoji systému sběru použitých spotřebičů. „Společně naplňujeme Plán odpadového hospodářství Libereckého kraje. Podporujeme obce při vybavování sběrných dvorů a zlepšování systému kontejnerů pro sběr elektroodpadu. Nezapomínáme ani na vzdělávání v oblasti sběrného odběru. Pro mnoho lidí je rozbitý přístroj jen odpad, ale díky různým kovům a slitinám je to cenný zdroj surovin, navíc dnes se zpracovává i velká část plastů, které by jinak bylo nutné vyrábět z nerostných surovin," doplnil Václav Židek, člen Rady Libereckého kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Součástí je i recyklační program pro školy Recyklohraní nebo třeba kampaň Red bag, která upozorňuje na smysl třídění i malých elektrospotřebičů jako je kalkulačka, myš nebo baterka. Vzájemnou spolupráci Liberecký kraj letos podpořil více než 40 tisíci korun.

Liberecký kraj na snižování množství odpadů a zároveň jejich využití spolupracuje i s dalšími společnostmi. V březnu byla spolupráce i pro další období prodloužena i se společnostmi EKO-KOM a ELEKTROWIN.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
18.05.: Pohádkový les v Semilech bude letos O ohni a vodě
19.05.: Krkonošskému národnímu parku je 61 let, obhájil certifikát FSC

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT