V Lomnici chystají Den otevřených dveří v Hornychově vile

28.07.2022 08:26:41 | Autor: Barbora Sopková | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

V Lomnici chystají Den otevřených dveří v Hornychově vile

O první srpnové sobotě se veřejnosti zpřístupní svého času velmi významná stavba města textilu a sucharů, a to sice Hornychova vila v Lomnici nad Popelkou. Po dlouhých letech chátrání získala nového majitele, rodáka z města, a spolu s ním i naději na obnovu své oprýskané krásy a nový život.

Její citlivou obnovu má na starosti studio KURZ architects. Po celý den, od 10 do 19 hodin, budou volně přístupné veškeré prostory vily, s výjimkou částí, kde hrozí riziko úrazu. Pro zájemce se bude konat třikrát za den (10, 14 a 17 hodin) také mluvený výklad od Lenky Morávkové, jež se o historii významných průmyslových rodin Lomnice nad Popelkou dlouhodobě zajímá. Milovníky historie zajisté potěší i plánovaná výstava map a rekonstrukcí Lomnicka v její historii od Antonína Prášila.

Hornychova vila stojící na rohu ulice Plukovníka Truhláře v Lomnici nad Popelkou se řadí mezi významné stavby. Vilu, jakožto své rodinné sídlo, si nechal na počátku 20. století postavit úspěšný místní továrník Ignác Hornych ml., který po smrti svého otce převzal výrobu rákosových paprsků pro tkalcovské stroje. Podniku se pod jeho vedením natolik dařilo, že na konci 19. století firma vyvážela své zboží do mnoha států Evropy a později i do zámoří. Firma dostala název Ignác Hornych a synové, zaměstnávala až 200 dělníků a stala se největší továrnou tkalcovských potřeb v nově vzniklém Československu.

74965/prev_1658863714_Hornychova_vila__po_dokonceni.jpeg<br />Autor: Lucie Fenclová Rodinná vila si i přes částečnou modernizaci v roce 1940, kdy došlo k přemístění centrálního schodiště, odbourání balkonů a malých komůrek na východní fasádě, zachovala svůj původní vzhled i půvab. Bohužel zhruba od roku 1989 postupně chřadla a chátrala. Nyní ji čeká kompletní, citlivá rekonstrukce pod taktovkou studia KURZ architects, které se řadí mezi top deset nejslibnějších mladých architektonických studií.

Den otevřených dveří v Hornychově vile si klade za cíl zpřístupnit prostory vily před její plánovanou rekonstrukcí, poskytnout vhled do historie jedné opravdu významné průmyslové rodiny Lomnice nad Popelkou i jejich podnikaní, ale také nastínit blízkou budoucnost celého objektu. Návštěvníci budou moci po celý den (10 - 19 hodin) nahlédnout do všech místností vily.

Ve vile se stále nacházejí například majestátní původní posuvné dveře aj. Zároveň budou mít možnost zúčastnit se mluveného výkladu ve třech různých blocích (10, 14 a 17 hod.), který s radostí přislíbila místní kronikářka Lenka Morávková. Na jednotlivých patrech vily budou rozmístěny dobové fotografie, ale také unikátní výstava map a rekonstrukcí Lomnicka v její historii od Antonína Prášila.

Noví majitelé by při této příležitosti rádi vyzvali všechny, kteří mají k dispozici zajímavé informace, dobové materiály či artefakty vztahující se k historii vily nebo rodu Hornychů, aby neváhali a na Dni otevřených dveří se o ně podělili, poskytli k náhledu. První srpnová sobota se má stát místem pro přátelský dialog, kde se historie potkává se současností.

Nejaktuálnější informace ke Dni otevřených dveří budou zveřejňovány na oficiální stránce na Facebooku - https://www.facebook.com/hornychovavila.

Michal Pivrnec

Novým majitelem vily se stal lomnický rodák Michal Pivrnec, který se v Lomnici nad Popelkou narodil a vyrůstal zde. Nyní se do Lomnice pomyslně vrací se skutečným zájmem zachránit kus její významné historie. S potřebnou péčí plánuje vdechnout Hornychově vile i jejímu těsnému okolí nový život. Ve vile mají vzniknout apartmánové jednotky, které budou nabízeny ke krátkodobému pronájmu. Citlivou rekonstrukci svěřil do rukou studiu KURZ architects.

Studio KURZ Architects

V srdci studia KURZ architects stojí manželé Zuzana a Jan Kurz, kteří jej v roce 2017 založili, aby tak dali reálné obrysy své společné vášni. Od té doby, spolu s dalšími kolegy, krok za krokem úspěšně budují prostor, ve kterém jsou všichni zúčastnění inspirováni a povzbuzováni k tomu, aby přicházeli s vlastním kreativním řešením. V roce 2021 byli uznávaným magazínem ARCHITECT+ zařazeni mezi TOP10 nejslibnějších mladých architektonických studií. V procesu tvorby je pro ně důležitá svoboda a důvěra klienta. Z těchto dvou hlavních ingrediencí se postupně zhmotňuje esence a kouzlo jednotlivých projektů.

Jejich přístup k práci neuznává rukopis. Věří, že každé místo si vyžaduje jedinečný postoj i přístup, ohleduplnost vůči lokálním zvláštnostem, potřebám klienta. Přesto by se dalo říci, že se práce studia vyznačuje vášní pro materiály v jejich surové podobě, smyslem pro detail, úctou k tradicím či osvědčeným metodám a v neposlední řadě také respektem k přírodě. Snaha navrhovat stavby pro opravdové potřeby, využívat obnovitelnou energii a používat zdravé, přírodní materiály v co největší možné míře je pro studio KURZ zcela zásadní. V rozmanitém portfoliu najdete malé i velké, komerční i rezidenční projekty, interiéry či vlastní produkty.

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 5. až 7. srpna

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezení provozu hradu Valdštejn v úterý 9. srpna

Z důvodu plánované odstávky elektřiny bude hrad Valdštejn v úterý 9. srpna 2022 fungovat v omezeném režimu. „Upozorňujeme návštěvníky hradu Valdštejn, že po dobu odstávky 9. srpna 2022 nebudou v areálu hradu fungovat toalety a platba na pokladně bude možná pouze v hotovosti. V omezeném režimu bude fungovat i občerstvení u hradu, kde rovněž nebudou fungovat toalety a k dispozici bude pouze venkovní stánek s grilem. Děkujeme za pochopení," uvedl za Turnovské památky a cestovní ruch Radim Štícha.

Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o nepřetržité výluce na železniční trati č. 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna, která bude probíhat v úseku Smržovka - Tanvald ve dnech 8. srpna 2022 od 0:00 až do 14. srpna 2022 do 23:59. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Netradiční houslový koncert a nová výstava v turnovské synagoze
Při startu přeboru vyhrály Sedmihorky a Lomnice, bodovalo i Rovensko
Autorkou díla měsíce srpna v Oblastní galerii je Veronika Holcová
Obrazem: Křehká krása 2022
Jilemnický pouťový víkend přinese i koncerty, letní kino a turnaj

Nejčtenější články

07.08.: Přehled fotbalových výsledků prvního podzimního kola
06.08.: Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?
07.08.: Turnov při startu divize těsně prohrál s Trutnovem

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT