V Lomnici představí opravené SVČ Sluníčko

29.09.2023 23:35:54 | Autor: Zdeněk Rajm | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Lomnice nad Popelkou

V Lomnici představí opravené SVČ Sluníčko

V sobotu 30. září od 13 do 17 hodin proběhne Den otevřených dveří zrekonstruovaných prostor Střediska volného času Sluníčko Lomnice nad Popelkou, tedy představení dokončeného projektu Modernizace infrastruktury pro zájmové, neformální a celoživotní vzdělávání v SVČ Sluníčko Lomnice nad Popelkou. Projekt je spolufinancován Evropskou unií v rámci Integrovaného regionálního operačního programu.

Původním sídlem Domu dětí a mládeže Sluníčko (dřívější název příspěvkové organizace města Lomnice nad Popelkou) byla montovaná budova z roku 1985, jež byla postavena v rámci tehdejších akcí „Z" pro činnost Domu pionýrů a mládeže v Bezručově ulici. Pro nevyhovující stav byla organizace v roce 2005 přestěhována do bývalých jeslí v ulici Komenského.

Jesle Zdeňka Nejedlého, tehdejšího ministra práce a sociální osvěty, byly v tomto objektu otevřeny v listopadu 1949. Stavba byla součástí poválečného dvouletého plánu. Jesle zde fungovaly až do 90. let, kdy došlo ke změně v péči o dítě, ženy mohly zůstat se svým dítětem doma tři roky, a tak již obdobné budovy nabyly potřeba. Od ledna 1995 v objektu fungovalo Dětské centrum zdraví, které se staralo o děti se zdravotními problémy. Centrum bylo zrušeno v roce 2003 a pro zdravotně oslabené děti byly zřízeny dvě speciální třídy v Mateřské škole Dášenka.

K otevření budovy pro Sluníčko došlo 14. října 2005. Středisko na nové adrese získalo vhodné prostory pro svou bohatou činnost, vyhovující je i umístění, blízkost základní školy, kdy může využívat přilehlé školní hřiště a sportovní halu.

Objekt byl ale před přestěhováním upraven pouze částečně - byla vybudována tři sociální zařízení a ve sklepě vznikla keramická dílna. Provedeny byly jen nejnutnější opravy. Část objektu byla zvenku odizolována nopovou fólií, ale problémy s vlhkostí v suterénu trvaly dál.

Dům dětí mohl využívat pouze přízemí a suterén. Ve 2. NP byl ve středové části budovy původně byt správce. I přesto, že část malých místností byla postupně provizorně upravena, byly prostory nevyhovující. Celá budova svým stavem odpovídala stáří objektu, kdy původní dveře a okna na terasu byly v havarijním stavu, střešní plášť se blížil konci své životnosti, v nedobrém stavu byla i kotelna. To celé bylo zarámováno tepelnými ztrátami objektu, které neodpovídaly současným standardům. Z tohoto důvodu byla v roce 2006 započata projekční příprava rekonstrukce, nejprve pouze v části podkroví na ubytovací prostory, později pak na celém objektu.

V průběhu roku 2016 bylo s poměrně dlouhým zpožděním zahájeno vypisování výzev na podávání žádostí o dotace z programovacího období Evropské unie 2014 - 2020. Dotační programy byly poměrně úzce zacíleny, existovala však možnost na spolufinancování projektů na modernizaci infrastruktury školských zařízení a zájmového, neformálního a celoživotního vzdělávání z Integrovaného operačního programu Evropské unie. Město podalo v lednu 2017 žádosti o dotace na tři projekty - na ZŠ, ZUŠ a SVČ Sluníčko. V první vlně nebyl z projektů podpořen žádný.

Záměry na ZŠ a SVČ Sluníčko byly přesunuty do zásobníku projektů. V roce 2017 bylo provedeno zateplení včetně nové fasády a výměna otvorů výplní (oken a dveří), vyměněn byl střešní plášť, do střechy byla instalována střešní okna a vikýře pro plánované využití podkroví. Zrekonstruována byla také kotelna, která byla v téměř havarijním stavu. Na základě své žádosti město na tuto realizaci získalo dotaci z Operačního programu Životní prostředí EU ve výši 1,7 mil. Kč. Celková cena díla činila 6,2 milionu Kč.

Při rekonstrukci vedlejšího školního hřiště byla v roce 2020, kvůli úzké návaznosti, zrealizována i rekonstrukce přístupové rampy, přístupových chodníků z ul. Komenského a výměna pod nimi se nacházejících kanalizací, včetně likvidace dvou septiků a drenáží. Tyto práce hradilo město pouze ze svého rozpočtu, náklady činily 1 milion Kč.

V roce 2021 byla nakonec projektu, díky přesunům financí mezi jednotlivými dotačními programy, z IROP EU dotační podpora přiznána. Problémem bylo časové hledisko, protože programovací období se již chýlilo ke svému konci. Kvůli již hotovým částem a „morálnímu zastarání" projektové dokumentace byla objednána její revize a úpravy. V první polovině roku 2022 byl vysoutěžen dodavatel stavby, kterým se stala společnost REDOMO a.s., Hradec Králové.

Předmětem zakázky byla kompletní rekonstrukce všech vnitřních prostor, včetně vestaveb do dosud nevyužívaného podkroví - v jednom křídle vznikl sál, ve druhém pak ubytování turistického typu se sociálním zařízením o kapacitě 17 lůžek. Upraveny byly vnitřní dispozice, aby objekt vyhovoval realizovaným aktivitám. Vyměněny byly také veškeré instalace, podlahy, podhledy, vnitřní dveře, opravena byla venkovní terasa s novou přístupovou rampou do suterénu nebo příjezdová cesta z ul. Za Školou.

V průběhu realizace se řešila „obvyklá" překvapení, která starý objekt přichystal. Dodatečně se také nad rámec díla zasanoval suterén objektu od vzlínající vlhkosti. Stavba byla dokončena a předána v červenci 2023. Dodavatelská firma potvrdila své kvality a výsledek je velmi pěkný.

Stavaři posléze uvolnili prostor dodavateli vybavení, kterým se na základě veřejné zakázky stala firma AV MEDIA SYSTEMS a.s., Praha. Předmětem dodávky byl jak nábytek, tak i další vybavení a IT technika (počítače, interaktivní tabule, audio a videotechnika apod.). I přes časově napjaté lhůty byly všechny položky předány v termínu.

Náklady:
- Rekonstrukce objektu 31 856 415,55 Kč včetně DPH
- Dodávka nábytku a vybavení 4 488 930,47 Kč včetně DPH
36 345 346,02 Kč
Celkové náklady včetně všech souvisejících činností budou činit 38 697 465,71 Kč včetně
DPH.
Dotace z IROP EU 12 544 397,39 Kč
 

V mezidobí, kdy v objektu probíhala rekonstrukce, fungovalo Sluníčko v náhradních prostorech - v Domově mládeže Střední školy Lomnice nad Popelkou. Kroužky ale probíhaly také v dalších objektech ve městě - zámek, sokolovna... V průběhu září tohoto roku se Sluníčko stěhovalo ze svých náhradních prostor zpět. Nábytku, vybavení, různých pomůcek a materiálu se vracelo i přes realizovaný projekt hodně a bylo potřeba mnoho rukou. Vše se zdárně podařilo a Středisko volného času Sluníčko získalo krásný a důstojný prostor pro své široké aktivity a pro stovky návštěvníků z řad dětí i dospělých, kteří každodenně navštěvují pravidelné kroužky i příležitostné akce.

Zdeněk Rajm, místostarosta města Lomnice nad Popelkou 

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Dvě slunce Anety Langerové aneb Jak je krásné být milován

Koncertní turné s kapelou a smyčcovým triem nazvané Dvě slunce právě absolvuje zpěvačka Aneta Langerová. V úterý 5. prosince od 19 hodin zavítá do jabloneckého divadla. Aneta Langerová se po vzácném čase Na Radosti vydala domů do svého nitra a stala se pozorovatelem nových příběhů.

Dva drony pro bezpečnější Jablonec

Dva drony, jeden vybavený i termokamerou, v celkové hodnotě 240 tisíc korun bez DPH zakoupilo statutární město Jablonec nad Nisou. Nyní je zapůjčilo na základě smlouvy Policii ČR, Územnímu odboru Jablonec, a drony se zapojí do systému ochrany veřejného pořádku v městě. Jablonec nad Nisou je prvním městem v Libereckém kraji, který bude mít drony k dispozici. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body
Ježíškova vánoční pošta je v turnovském infocentru otevřená
Prosincové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Již 26. ročník soutěže Zlatý erb o nejlepší webové stránky se blíží
Na konci roku skončí provoz Infopointu Ukrajina

Nejčtenější články

02.12.: Hasiči opět odstraňovali spadané stromy
02.12.: Adventní a vánoční Valdštejn začíná
04.12.: První adventní neděle znamenala pro Dalmach tři body

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT