V Lomnici se koná 15. ročník výstavy Drahé kameny a minerály

16.07.2011 06:56:54 | Autor: mul | Rubrika: KULTURA | Obce: Lomnice nad Popelkou

V Lomnici se koná 15. ročník výstavy Drahé kameny a minerály

Lomničtí sběratelé minerálů oslaví v letošním roce 17. července malé jubileum. Je tomu již 15 let, co byla uspořádána v pořadí první oficiální výstava nazvaná Drahé kameny a minerály. Za tu dobu se zde vystřídalo mnoho zajímavých hostů i vystavujících.

Plodná spolupráce kamenářů s místním muzeem je však dřívějšího data. Již v roce 1994 byla společnými silami uspořádána a otevřena nová stálá expozice mapující mineralogické bohatství místního kraje, který je po této stránce velmi pestrý. Místní rozsáhlé sbírky reprezentovaly Lomnici nad Popelkou na výstavách i v Praze, Kolíně a v rámci spolupráce Euroregionu Nisa v německém Görlitz.

Každoročně pořadatelé akce zvou také zajímavé hosty a tím letošním bude mistr uměleckých řemesel - rytečka drahokamů Eva Víšková - Mrákotová z Pardubic a její žáci ze Střední umělecko průmyslové školy v Turnově. Kromě kamenů výstavu doplní barevné fotografie z Himalájí 2009 pana Benáka a Jana Kolka, a kresby košovského rodáka Františka Mikuleho s tématikou smírčí kříže a další pamětihodnosti Lomnicka.

V minulosti při této příležitosti vystavovali obrazy a fotografie Franta Patočka, Miroslav Fechtner, Zdeněk Hajný, Petr Janovský, Zdeněk Jiřišta, Milan Pokorný a Jiří Zahradník. V průběhu let se kamenářských výstav zúčastnila řada zapálených sběratelů, jmenovat se určitě sluší Vladimíra Hujera, Jindřicha Binháka a nedávno zesnulého Stanislava Novotného.

Na letošní letní výstavě chtějí kamenáři předvést nové nejzajímavější nálezy, a to nejen místním, ale také návštěvníkům Lomnice. Výstava bude doplněna již tradičně o videoprojekci s danou tématikou a prohlídkou stálých expozic muzea, které se postupně rozšiřuje. Zájemci si mohou také zakoupit i suvenýrové kameny, popřípadě odbornou literaturu. Výstava je otevřena od 17. července až do 28. srpna, a to v době od 9 do 16 hodin denně mimo pondělí.

Předchozí výstavy a akce lomnického muzea:

FOTO: Lomnické náměstí zaplnily veterány

FOTO: Lomnické náměstí zaplnily veterány

Obrazy automobilového světa odhalí výtvarníci Rameš a Zapadlo

Obrazy automobilového světa odhalí výtvarníci Rameš a Zapadlo

V Lomnici bude zahájena výstava Jiřího a Terezy Salabových

V Lomnici bude zahájena výstava Jiřího a Terezy Salabových

Vladimír Veselý se poprvé představí v lomnickém muzeu

Vladimír Veselý se poprvé představí v lomnickém muzeu

Unikátní betlémy jsou opět k vidění v lomnickém muzeu

Unikátní betlémy jsou opět k vidění v lomnickém muzeu

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Výzkum, vývoj a inovace podpoří kraj více než čtyřmi miliony

Více než čtyři miliony korun rozdělí Liberecký kraj na podporu inovativních a neotřelých nápadů, začínajících podnikatelů nebo spolupráce podniků s výzkumnými centry v rámci svého Regionálního inovačního programu. Úspěšným projektům tyto finanční prostředky rozdělí formou inovačních, startovacích a technologických voucherů až do výše 200 tisíc korun. Záměr musí ještě schválit krajské zastupitelstvo. Žádat mohli zájemci od 1. května do 14. června. Konzultovat myšlenky a projekty bylo možné s pracovníky Libereckého kraje i podnikatelského inkubátoru Lipo.ink. Kraj přijal celkem 35 žádostí v celkové výši 6.254.504 korun do všech typů voucherů.

Bojíte se o své kolo? Zabezpečte ho!

Forenzní značení jízdních kol syntetickou DNA je moderní a dnes již velmi rozšířená identifikační metoda, která funguje jako prevence krádeží. Používá se především pro jízdní kola a elektrokola (jiné předměty a prostředky jsou značeny pouze výjimečně, po dohodě). Pro označení jízdního kola je použit certifikovaný gel s mikrotečkami, který je viditelný pouze pod ultrafialovým světlem. Tímto gelem je bodově označeno kolo na deseti místech. Termíny forenzního značení jízdních kol v Turnově jsou pátek 22. září a sobota 23. září vždy od 10 do 14 hodin u služebny MP Turnov. Označení kola a zavedení do registru trvá přibližně 20 minut. Je tedy potřeba si rezervovat termín s časem na telefonu Městské policie Turnov: 723 389 122.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Zahraniční štáb natáčí dokument o kynologovi Václavovi Vančurovi
Fokus Fest 2023 míří do Semil
V Rokytnici zahraje na varhany Vladimír Roubal
VIDEO: Ohlédnutí za Slavnostmi města Desná 2023
Den architektury 2023 připravují i v Turnově

Nejčtenější články

24.09.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek sedmého podzimního kola
25.09.: Žitavská úzkokolejka ukáže českým fanouškům zákulisí naposled
24.09.: Roboti v knihovně aneb Meet and Code Semily 2023

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT