V Ratibořicích slaví 100. výročí odhalení sousoší Babička s dětmi

30.06.2022 10:56:46 | Autor: Lucie Bidlasová, pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Krkonoše

V Ratibořicích slaví 100. výročí odhalení sousoší Babička s dětmi

Správa státního zámku Ratibořice spolu s Městem Česká Skalice, Muzeem Boženy Němcové, Klubem českých turistů Česká Skalice a s Maticí českou dne 8. července 2022 v 15 hodin připomene a oslaví v Babiččině údolí 100. výročí odhalení proslulého sousoší Babička s dětmi, pomníku spisovatelky Boženy Němcové a jejího celoživotního díla.

9. července roku 1922, dva roky po položení základního kamene a po složitém mezidobí soutěže, výběru, zhotovení, přepravy a instalace sousoší, se konala celonárodní „pouť" do Babiččina údolí v Ratibořicích, při které bylo sousoší slavnostně odhaleno za účasti zhruba dvaceti tisíc osob.

„U příležitosti tohoto významného jubilea zvu všechny obdivovatele Boženy Němcové i památníku jako takového do Ratibořic, respektive do Babiččina údolí, kde si 8. července, tedy o den dříve, než naši předci před sto lety, ale shodně jako oni v 15 hodin odpoledne, připomeneme historii pomníku a osobnost Boženy Němcové," zve na chystanou slavnost Miloš Kadlec, ředitel Národního památkového ústavu, územní památky na Sychrově, pod jehož vedení ratibořický zámek spadá.

Pomník se již od odhalení těší velkému zájmu veřejnosti a nikdo, kdo navštíví ratibořické údolí, nevynechá zastávku u sousoší. Můžeme také říci, že od dob, kdy se fotografování stalo módní a široké veřejnosti dostupnou záležitostí, patří Babička s dětmi k nejvíce fotografovaným sochám vůbec. Konkurenci mu představuje pouze sousoší sv. Václava v Praze.

„My si nyní, po sto letech, téměř na den přesně, můžeme připomenout historii pomníku, vývoj jeho umístění a některé další zajímavosti kolem jeho vzniku a odhalení. Často se návštěvníci ptají například na to, proč je sousoší tak velké, robustní? Protože památník měl být původně dle architektonického řešení na jiném místě - tuto a další informace se dozví účastníci chystané slavnosti. A vzpomeneme i na významné osobnosti tehdejšího uměleckého světa a společnosti, které se podílely a zasadily o to, aby pomník mohl vzniknout a mohl být umístěn uprostřed Babiččina údolí," sdělil Ivan Češka, kastelán zámku v Ratibořicích.

Původcem a zadavatelem soutěže na vznik pomníku spisovatelky Boženy Němcové, určeného k umístění do Babiččina údolí, byl Klub československých turistů (KČST), zejména jeho odbor v České Skalici. Ten také organizoval položení základního kamene k pomníku již v roce 1920, kdy při příležitosti 100. výročí oficiálního data narození spisovatelky Němcové svůj projev pronesl a kámen poklepal spisovatel Alois Jirásek. Velkým příznivcem vzniku pomníku a také přímluvcem ve věci jeho konečného umístění byl tehdejší ministerský rada v Kanceláři presidenta ČR, zastávající funkci ceremoniáře, spoluzakladatel a generální tajemník Mezinárodního olympijského výboru a současně předseda Klubu čsl. turistů, dr. Jiří Stanislav Guth - Jarkovský. Ten v době svého mládí působil čtyři roky jako vychovatel princů v knížecí rodině Schaumburg - Lippe, která s konečnou platností souhlasila s umístěním pomníku na svém pozemku. Pikantní je, že již v desátých letech 20. století se vyjednávalo o pomníku v nedaleké Bažantnici a majitel pozemků v Ratibořicích, princ Bedřich Schaumburg - Lippe nejdříve žádost zamítl, ale po krátkém jednání navrhl, že by pomník na své náklady nechal vybudovat. Znajíc dobře životopis spisovatelky Němcové chtěl, aby pomník umístěný na jeho pozemku měl nápisy v českém a německém jazyce. Tato nabídka ale nebyla ze strany žadatelů akceptována, a vznik jakéhokoliv pomníku byl oddálen.

Autorem realizovaného sousoší je významný sochař Otto Gutfreund (3. 8. 1889 - 2. 6. 1927), který na celkovém architektonickém řešení pomníku spolupracoval s akademickým architektem Pavlem Janákem (12. 3. 1882 - 1. 8. 1956). Oba umělci se stali řádnými profesory a patřili k nejvýznamnějším představitelům umělecké scény první poloviny 20. století. Tvořili jak dekorativní, tak i užité umění, byli představiteli stylů dekorativismu a kubismu. Architekt Janák pak od 30. let čelným představitelem a tvůrcem funkcionalismu. Sousoší je typickým příkladem umělecké tvorby doby svého vzniku a má svou hodnotu uměleckou i památkovou. V únoru 1964 byl pomník prohlášen kulturní památkou a 24. 2. 1978 národní kulturní památkou. Sousoší je v majetku státu a je spravováno Národním památkovým ústavem prostřednictvím Správy státního zámku Ratibořice.

„Jsme velice rádi, že se podařilo právě v letošním roce vyčlenit z našeho rozpočtu finanční prostředky ve výši devadesát tisíc korun na komplexní restaurování a obnovu pomníku, která proběhla v polovině června. Celkové očištění, opravy spárování, drobné retuše a kompletní konzervace sousoší mu dává podobu z roku 1922. Máme radost, že je to náš symbolický dárek k 100. výročí odhalení pomníku, který si to jistě zaslouží. Každoročně kolem něj projde nebo se zastaví desetitisíce návštěvníků údolí, kde protékající voda řeky Úpy symbolicky představuje plynoucí čas - ale při pobytu v ratibořickém údolí se může zdát, že snad možná trošku pomaleji," dodal kastelán Ivan Češka.

K výročí pomníku pro rok 2022 vydala Správa státního zámku Ratibořice společně s Muzeem Boženy Němcové v České Skalici - výroční turistickou vizitku, pamětní list a každá z institucí má své výroční turistické razítko.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec
Muzejní noc v Jilemnici naváže na oslavy 150 let místních hasičů
Roubenky a pískovec – to je cyklojízda Dubským Švýcarskem
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
Výstava Příběhy Severních Čech zavítá na náměstí v Malé Skále

Nejčtenější články

12.06.: Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty
13.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
12.06.: Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT