V říjnu probíhal kurz pro uchazeče o specializaci hasič-lezec
11.11.2021 22:57:14 | Autor: Jiří Košek, HZS LK | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

V říjnu 2021 absolvovalo pět příslušníků HZS Libereckého kraje ze tří územních odborů a dva zaměstnanci HZS podniku Škoda Auto, a.s. z Mladé Boleslavi základní odbornou přípravu pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou.
Úvodní část kurzu byla věnována primárně teorii, bezpečnosti, zdravovědě a individuálním dovednostem lezce. Druhý a třetí týden řešili účastníci kurzu pod dohledem zkušených instruktorů HZS LK takzvané záchrany a práci v týmu. Cvičilo se nejen na trenažéru, který se nachází v areálu stanice HZS Liberec, ale rovněž v reálných podmínkách, jako jsou například skály, stromy, lanovky, stavební konstrukce, jeřáby, jeskyně apod. Náročné výcviky začínaly pro instruktory a frekventanty každý den v brzkých ranních hodinách a mnohdy končily až pozdě v noci.
Závěrečné zkoušky proběhly před komisí složenou z vedoucího kurzu, hlavního instruktora a zástupce krajského ředitelství HZS LK. Úspěšné zakončení kurzu, a tedy získání specializace „hasič-lezec", bylo podmíněno kladným hodnocením vedoucího kurzu z průběhu celého zaměstnání a úspěšným složením teoretické i praktické části zkoušky (test + provedení zadaného úkolu, jako například zdolání lanové cesty, provedení záchrany osoby visící na laně, práce s nosítky, vytažení břemene pomocí kladkostroje apod.). Noví „hasiči-lezci" doplní místa na stanicích HZS LK, která jsou v důsledku přirozené fluktuace průběžně uvolňována či neobsazena.
Vzdělávací program zaměřený na osvojení dovedností hasiče se specializací pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou byl druhým svého druhu ve formátu „klasického" kurzu, který HZS LK pořádal. Jednalo se tak o cennou zkušenost nejen pro příslušníky, kteří se kurzu účastnili jako frekventanti, ale i pro instruktory pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou, kteří se na hladkém průběhu celého zaměstnání podíleli.
Související články
Horská služba Krkonoše měla společné cvičení s polským GOPRem
Vybraní krajští hasiči obdrželi medaile Za věrnost
Spadla kabina lanovky na Ještěd, zemřel strojvedoucí
Hasiči-lezci plnili v Semilech a okolí náročné úkoly
Policisté a dobrovolníci v Jesenném cvičně pátrali po zraněné osobě
Hasiči na Semilsku absolvovali cvičení zásahu u nehody se zraněnými
Záchranářská tréninková akce Search and Rescue zavítala do Krkonoš
Hasiči Jiří Kovalský a Pavel Málek převzali ocenění za nasazení v Bejrútu
Taktické cvičení technické dovednosti hasičů proběhlo v Harrachově
Útočníci přepadli školu v Turnově. Při cvičení se jim postavili učitelé
Semilští hasiči - lezci cvičili na továrním komíně
Cvičné stanoviště nouzového přežití bylo v Rokytnici
Krajští hasiči absolvovali kurz pro uchazeče o specializaci hasič-lezec
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Liberecký kraj rozdělí téměř milion na podporu ekologického vytápění
Pokračovat v podpoře efektivnějšího a ekologičtějšího způsobu vytápění. To je cílem aktualizovaného programu z dotačního fondu kraje, který nese název Podpora dodatečné instalace akumulační nádoby u domácích kotlů na pevná paliva. Je v něm vyčleněno 949.410 korun. Podmínky programu odsouhlasila na svém úterním zasedání Rada Libereckého kraje. „Jsem rád, že Liberecký kraj opět podpoří efektivnější a ekologičtější způsoby vytápění formou dotačního programu, kterým domácnosti doplní otopnou soustavu o akumulační nádobu. Sníží se díky ní znečištění ovzduší emisemi z domácího vytápění a dosáhne se úspory paliva, vyššího tepelného komfortu, nižších nákladů na energii a nižších nákladů na obsluhu," uvedl Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana pro resort hospodářského a strategického rozvoje.
Na průtahu Libercem dojde v únoru k částečné uzavírce
V sobotu 15. února dojde k dopravnímu omezení na průtahu Libercem na silnici I/35. Důvodem je rekonstrukce tunelu. Uzavřen bude jeden jízdní pás. Řidiči projedou v režimu 1+1. V sobotu 15. 2. začne instalace dopravního značení. Následně budou provedeny práce na elektrických rozvodech v tubusu směr Děčín - Praha. A od začátku března až do konce července bude probíhat kompletní rekonstrukce tubusu směr Praha - Děčín. Spolu s tunelem na silnici I/35 projdou rekonstrukcí i mosty nad Švermovou ulicí a Košickou ulicí u Babylonu. Stavební práce na průtahu Libercem plánují s omezením provozu do konce roku 2025. Zhotovitelem všech tří zakázek je společnost EUROVIA CZ a. s. za zhruba 246 milionů Kč bez DPH.
Nejnovější články
V Českém ráji hasiči zachraňovali koně
Semilští hasiči o víkendu vyprošťovali u dopravní nehody
Výrobky šikovných řemeslníků a sociálních podniků ukáže výstava
Soud v Liberci uložil v korupční kauze hejtmanu Půtovi podmínku
Zima v Jizerských horách potěší sjezdaře, běžkaře, sáňkaře i ledolezce
Nejčtenější články
06.02.: Semilští hasiči o víkendu vyprošťovali u dopravní nehody
04.02.: Výprava Libereckého kraje veze ze zimní olympiády dětí 27 medailí
03.02.: Únorové akce Gymnázia Ivana Olbrachta
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.