V Roprachticích otevřeli stezku nazvanou Vlček, který nekouše
05.10.2022 15:29:58 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Vysoké nad Jizerou
Ke konci září se v Roprachticích slavnostně otevřela první místní naučná stezka Vlček, který nekouše. Jedná se jak o naučnou stezku, tak ale i o terénní hru, která je určená všem, kteří se chtějí dozvědět něco z historie obce. Na 2,5 km dlouhé trase je rozmístěno devět informačních tabulí a nejeden herní prvek. Stezka vznikla především díky práci místních řemeslníků a členů TJ Sokol Roprachtice a role kmotrů se ujali Krakonoš a Muhu.
A jak to celé vlastně začalo? „Inspirací byla svérázná, zadumaně malebná krajina kolem Roprachtic a vyprávění od místních pamětníků, kteří zavzpomínali, jak se tu dřív žilo. V neposlední řadě to byla chuť představit dětem hravou formou unikátnost této podhorské vesnice. Chtěli jsme ukázat, že co se na první pohled může zdát jako místo, podobné mnoha, ukrývá poklad. Poklad v podobě dílny na výrobu unikátních sáněk, jakou jinde na světě už nenajdete. Co je to roprachtický zadovák, že si to tu oblíbili nejedni filmaři, a že nad Roprachticemi drží vládu nejen Krakonoš, ale i tajemný Muhu. Pro děti je na trasu stezky připravena herní karta s pohádkou o malém vlčkovi, tajenkou i doplňovačkou," sdělila autorka stezky Tereza Ledlová
A proč vlček který nekouše? Tak to se podle autorky dozvíte spolu s dalšími zajímavostmi na trase.
Pravidla terénní hry: Ve schránce na hospodě u Tichánků jsou umístěné hrací karty, do kterých budete sbírat razítka ze schránek naučných tabulí. Po nasbírání všech razítek na vás čeká malá odměna. Tu si můžete vyzvednout například v hospodě u Tichánků, na místním obecním úřadě, v Informačním centru Jilemnice, Informačním centru Vysoké nad Jizerou, nebo v muzeu ve Vysokém nad Jizerou.
Stezku vydal TJ Sokol Roprachtice, za podpory Libereckého kraje.
Náhled fotogalerie
OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 11 fotek)
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Přihlášky na střední školy: Klíčové jsou priority, ne rychlost
Období podávání přihlášek na střední školy se blíží. Od 1. do 20. února 2026 budou moci žáci 9. tříd podávat přihlášky ke studiu a pro mnoho rodin to znamená zvýšenou nejistotu a tlak na rozhodování. Kraj proto shrnuje základní informace k přijímacímu řízení a zároveň chce uklidnit rodiče i žáky, že není potřeba spěchat ani zbytečně taktizovat. Přihlášky není nutné podávat hned první den. Pořadí odeslání přihlášek nemá vliv na přijetí, rozhodující jsou správně zvolené priority škol. Každý uchazeč může podat až tři přihlášky na střední školy a dvě na střední školy s talentovou zkouškou. U každé z nich je pak nezbytné stanovit pořadí (tzv. prioritu) podle toho, kam chce skutečně nastoupit. Toto pořadí je po podání přihlášek neměnné a má přímý vliv na výsledek přijímacího řízení. Systém přijímacího řízení je nastaven tak, aby co nejvíce respektoval skutečné preference žáků. Doporučujeme tedy řadit školy podle opravdového zájmu, nikoli podle obav, zda má žák „dostatečnou šanci". Taktizování s pořadím přihlášek se může naopak obrátit proti původnímu záměru.
Místní poplatek z pobytu v Turnově 2026
Městský úřad Turnov, odbor finanční informuje o výši a splatnosti místního poplatku z pobytu pro rok 2026. Od roku 2025 platí Obecně závazná vyhláška č. 7/2023 o místním poplatku z pobytu. Ubytovatel vybírá za osobu a noc 30 Kč za úplatný pobyt trvající nejvýše 60 po sobě jdoucích dnů u jednoho poskytovatele pobytu bez ohledu na to, kde je poskytnut nebo jaký má účel. Tedy vedle hotelů, motelů a penzionů se jedná také o soukromé domy, byty, ateliéry, karavany, stany apod. Ubytovatelé vybraný poplatek odvádí pololetně v hotovosti nebo na účet města, a to vždy do 15 dnů po skončení příslušného pololetí.
Nejnovější články
Festival Žlutomodrý kocour slaví 30 let!
Kafe u Osmanyho zajíždí i do Semil
V Jilemnici několika akcemi připomenou Jaroslava Havlíčka
Zásada se promění 7. a 8. února v centrum mushingu
Odešel Tomáš Rothröckl
Nejčtenější články
01.02.: Mimořádné změny jízdních řádů od 1. února na Turnovsku a Semilsku
02.02.: Odešel Tomáš Rothröckl
02.02.: Zásada se promění 7. a 8. února v centrum mushingu
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.