V Rovensku si připomněli výsadek Antimony i starostu Josefa Kouřila

06.05.2013 21:08:08 | Autor: redakce | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Rovensko pod Troskami

V Rovensku si připomněli výsadek Antimony i starostu Josefa Kouřila

Hrdinství parašutistů Františka Závorky, velitele skupiny Antimony, a Lubomíra Jasínka, kteří než se vzdali, spolkli takzvanou tabletku cyankali a krátce nato zemřeli, si občané ze širokého okolí připomněli 4. května na velkolepých oslavách v městečku pod Troskami.

Dva ze tří parašutistů, které 24. října 1942 vysadil letoun Halifax u Kopidlna, se totiž 16. ledna 1943 pokusilo gestapo zatknout na plovárně v Rovensku pod Troskami.  Nezapomnělo se ani na tehdejšího starostu Josefa Kouřila a město mu odhalilo na radnici pamětní desku s jeho podobiznou.

Úvodní slovo před odhalením desky přednesl hejtman Libereckého kraje Martin Půta. „Vážená paní starostko, vážený pane ministře, vážení hosté, dámy a pánové, sešli jsme se, abychom si společně připomněli odkaz statečných parašutistů ze skupiny Antimony, kteří splnili svou vojenskou přísahu a položili své životy za naši svobodu. Přišli jsme, abychom vzpomněli na odvážného člověka, jehož jméno nesmí být zapomenuto, dlouholetého starosty Rovenska pod Troskami pana Josefa Kouřila. Chci proto poděkovat městu Rovensko pod Troskami a všem organizátorům, bez kterých by se dnešní pietní akt a městská slavnost Antimony 70 nemohly uskutečnit. Dnes si společně připomínáme památku statečných lidí, kteří položili své životy za naši svobodu, za znak se lvem, za národní trikoloru," řekl mimo jiné při proslovu hejtman Půta.

Pamětní desku odhalili za zvuků zvonů

V přítomnosti ministra obrany Vlastimila Picka, který pochází z Turnova, náměstkyně hejtmana Hany Maierové, radního Vladimíra Mastníka, poslance Václava Horáčka, senátora Jindřicha Jermáře starostky města Zdeňky Nejedlé, představitelů Jednoty ČsOL Libereckého kraje Josefa Bujňáka a Františka Gábora a dalších významných hostí pak pamětní desku slavnostně odhalili za zvuků zvonů obsluhovaných Pavlem Matysem vnuci bývalého starosty Vlastimil a Miloslav Kouřilové.

Podle plukovníka Eduarda Stehlíka se starosta Kouřil před 70 lety ocitl ve velice složité situaci: Musel se vypořádat s tím, že gestapo nejenže parašutisty objevilo, ale také vědělo, že se ukrývají v Rovensku a současně si uvědomoval, že za daleko menší „prohřešky" byly vypáleny Lidice a vyvražděny Ležáky. Jeho postoj, kdy silou své osobnosti nacisty přesvědčil, aby od záměru vyhlazení Rovenska ustoupili, Stehlík považuje za hrdinský.

„Odhalením pamětní desky starostovi splácíme velký dluh, v souvislosti s parašutisty ze skupiny Antimony byl dosud neprávem opomíjen," řekla starostka města Zdeňka Nejedlá s tím, že autorem pamětní desky je výtvarník a kameník Jiří Číhal.

Slavnost překonala očekávání  

ANTIMONY 70, ležení na plovárně<br />Autor: Jiří Langer, KÚ Libereckého kraje Očekávání před slavností Antimony 70 bylo velké, nicméně, co se v Rovensku pod Troskami v sobotu 4. května nakonec odehrálo, asi přesvědčilo všechno. Městská slavnost pojatá ve velkém stylu byla určitě dobrou volbou. Antimony 70 jsou tak modelem pro další akce podobného typu, kde jde o propojení historie a současnosti v moderním, atraktivním obalu.

„Byl to samozřejmě velký krok do neznáma. Nebylo z čeho se učit, žádná podobná akce se v širším regionu nikdy nekonala. Přesto jsme se připravili snad na všechno, aktivity probíhaly na třech místech, takže se větší počet návštěvníků rozměnil, město nebylo průjezdné, parkovalo se na periferiích. Jen jsme odhadovali, kolik lidí by asi mohlo přijít. Nakonec jich bylo mezi čtyřmi a pěti tisíci, což bereme jako velký úspěch," přiblížila hlavní organizátorka setkání Kateřina Matysová.

K vidění byla vojenská technika, parašutisté i swing

V programu k 70. výročí této tragické události na náměstí, na fotbalovém stadionu a na bývalé plovárně, kde se parašutisté skrývali, se představila Rota Nazdar s ukázkami historického bojového výcviku a vojenské techniky a vystoupily i další historické bojové jednotky. Navíc seskočili parašutisté z Chrudimi, v obřadní síni radnice běžel film V. Filčeva „Antimony..." Slavnostní program pak vyvrcholil večerním koncertem Ondřeje Havelky a jeho orchestru Melody Makers.

„Podle ohlasů návštěvníků i místních lidí si myslím, že se vše organizačně povedlo, nezaznamenali jsme žádné stížnosti, i těch zhruba pět tisíc lidí jsme zvládli, protože program probíhal na více místech a pro rychlou přepravu jsme tu měli turistický vláček. Mám z průběhu celého dne dobrý pocit. Už samozřejmě zazněly dotazy, jestli se něco podobného bude opakovat. V tuto chvíli si myslím, že s týmem lidí, kteří Antimony 70 připravili, se nebojím už ničeho a dovedu si představit i další větší akce, které přinesou Rovensku žádoucí prestiž a zviditelnění v tom nejlepším slova smyslu," uzavřel místostarosta města Jiří Bíma.

Do vlastní organizace celého dne se zapojilo na osm desítek lidí ze všech zdejších spolků - od hasičů a sokolů po okrašlovací spolek či filatelisty, kteří připravili pro sběratele speciální tisk přímo pro tuto akci.

Pozvánka na akci Antimony 70 s podrobným připomenutím události

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 7 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj pomáhá svým příspěvkovým organizacím při zadávání veřejných zakázek

Vyhledat veřejné zakázky téměř všech příspěvkových organizací Libereckého kraje lze na profilu zadavatele. Nedávno se tam přidala i liberecká zoo, kterou kraj vloni převzal do své správy. Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek výrazně pomáhá. „Liberecký kraj i jeho příspěvkové organizace postupují při zadávání veřejných zakázek dle Směrnice Rady Libereckého kraje č. 1/2021 k zadávání veřejných zakázek. Směrnice určuje postupy zejména u menších veřejných zakázek, které jsou od 200 000 korun bez DPH uveřejňovány na profilu zadavatele. Na tomto místě je možné vyhledat i veřejné zakázky téměř všech 87 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje. Jedná se o střední školy, domovy důchodců nebo muzea. Dodavatelé tak naleznou informace o veřejných zakázkách na jednom místě," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Ve středu 1. února 11 minut po půlnoci vyjel první spoj z Rychnova a poté už na všechny trasy městské hromadné dopravy vyjely autobusy nového dopravce ČSAD Slaný. Společnost bude na Jablonecku nově obsluhovat městskou dopravu příštích pět let. Více podrobností a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 3. až 5. února
Únorová nabídka akcí Sportovního centra Semily
Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody
V turnovských školách se rozbíhá preventivní kampaň
Město Semily vybuduje v lokalitě Na Vinici retenční nádrž

Nejčtenější články

01.02.: Chaloupky pod horama otevírají novou muzejní sezonu v Lomnici
02.02.: Nejtěžší zápas pro starší žáky HC Turnov i Adama Jindřiška
03.02.: Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT