V Semilech diskutoval stvořitel Oldřicha z Chlumu

17.11.2010 17:33:10 | Autor: Zdeněk Sucharda | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

V Semilech diskutoval stvořitel Oldřicha z Chlumu

V sále nedávno rekonstruovaného semilského kina Jitřenka se na konci října konala pod patronací Městské knihovny beseda se známým spisovatelem a historikem Vlastimilem Vondruškou, který se věnuje psaní v Čechách ne až tak obvyklému žánru „historických detektivek“.

Spisovatel poutavě vyprávěl o svých začátcích, kdy publikoval pod pseudonymem Jan Alenský. Zmínil se i o své divadelní hře Gaudeamus Konšelé. Rozkryl také zákulisí vzniku filmu Jménem krále, který byl v loňském roce natočen podle jeho románu a hlavní role v něm vytvořili Karel Roden a Klára Issová.

Nejznámějšími knihami Vlastimila Vondrušky je pro čtenáře jistě série knih popisujících zločiny, které vyšetřuje královský prokurátor Oldřich z Chlumu. O popularitě této literární postavy svědčí to, že na hradě Bezděz byla nedávno otevřena expozice věnující se právě tomuto hrdinovi.

V závěru besedy byl prostor pro přímou diskuzi se čtenáři a fanoušky a také na autorovu autogramiádu.

Info a autorovi: Vlastimil Vondruška vystudoval obor historie a etnografie na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1990 se věnuje publicistice, literatuře a podnikání. Společně s manželkou Alenou, která je rovněž publicistka a spisovatelka vlastní sklárnu Královská huť v Doksech. Kromě literatury patří mezi jeho zájmy horolezectví, rekreační sporty a také jeho dva psi.

Další akcí Městské knihovny v Semilech bude mimo jiné opět beseda se známým spisovatelemTentokrát se čtenáři budou moci 29. listopadu od 17 hodin setkat s Jaroslavem Rudišem - autorem románů Nebe pod Berlínem, Grandhotel, Potichu a spoluautorem několika českých a německých rozhlasových a divadelních her i filmových scénářů. V Semilech představí i svoji poslední knihu Konec punku v Helsinkách.

K článku je použita ilustrační fotografie z archívu Vlastimila Vondrušky.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Na staveniště nové knihovny v Turnově dorazila pilotovací souprava
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Nejčtenější články

22.05.: Most přes Jizeru v Semilech začnou rekonstruovat 27. května
23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
22.05.: Kluci z Prahy zamířili do Českého ráje za veterány i ke granátům

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT