V Semilech připomněli výročí architekta a stavitele Josefa Schejbala
17.02.2026 17:50:21 | Autor: Renata Coufalová, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily
V pátek 13. února si kladením květin připomněli 85. výročí od úmrtí Josefa Schejbala, významného architekta a stavitele, autora návrhu budovy krematoria v Semilech, které se roku 2019 stalo kulturní památkou.
O Josefu Schejbalovi
Josef Schejbal se narodil v Holicích (ve Starých Holicích) 13. 2. 1882. V Semilech se stal nejprve asistentem stavitele Josefa Kosaře a spolu založili prosperující stavební firmu, jež se podílela na mnoha stavbách ve městě a okolí. Za Schejbalovy stavby, kromě krematoria, můžeme jmenovat např. semilskou hospodářskou záložnu (dnes Česká spořitelna a firma Semileas), živnostenskou školu (dnes původní budovu Střední školy v Semilech), školu v Benešově u Semil nebo nádražní budovu v Nové Pace. J: Schejbal zemřel v semilské nemocnici v den svých narozenin, tedy 13. 2. 1941 ve věku pouhých 59 let. Za čtyři roky po dostavbě „svého" krematoria byl zde 16. 2. zpopelněn.
Semilské krematorium - ohlédnutí do historie
Návrh na stavbu krematoria v Semilech byl zadán semilskému architektu a staviteli Josefu Schejbalovi který se nechal inspirovat strašnickým krematoriem v Praze. V září roku 1935 podal Odbor spolku Krematorium v Semilech ke schválení městské radě skici a rozpočet na stavbu krematoria. Kromě Josefa Schejbala (1882-1941), se na výstavbě podílel i další místní stavitel Josef Kosař. Celkové náklady na stavbu krematoria včetně zřízení urnového háje, úroků z půjček a nákladů na otevření a uvedení stavby do provozu se vyšplhaly na 1 118 475,08 Kč.
Slavnostní otevření krematoria se konalo v roce 1937. Jednalo se o poslední stavbu tohoto druhu z jedenácti vzniklých na území Československé republiky do roku 1945. Výmalbu interiéru provedl Alois Doležal. Semilská obřadní síň byla v té době hodnocena jako nejkrásnější v ČSR. Varhany dodala firma Petrof z Hradce Králové a další semilské řemeslné firmy se podílely na kompletní výstavbě.
Stavba samotná měla v půdorysu podobu kříže a byla budovou, která svým vzhledem imponovala a působí dodnes důstojně, a tak se v roce 2019 stala kulturní památkou.
Související články
Semilské krematorium zkrásní díky penězům z kraje
Semilské krematorium se dočká obnovy oken
FOTO: V Semilech odhalili památník padlým v 1. světové válce
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krajský stipendijní program podporuje žáky ve vybraných oborech
Rozhodování o studiu na střední škole není pro řadu žáků ani jejich rodičů jednoduché. Vedle zájmu a schopností často vstupují do hry i praktické otázky - dojíždění, náklady na studium nebo nejistota, zda má vybraný obor perspektivu. Právě v těchto situacích hrají roli stipendia, kterými Liberecký kraj dlouhodobě podporuje vzdělávání v důležitých oblastech. Rada kraje nyní schválila pokračování stipendií pro žáky středních škol ve vybraných oborech vzdělávání i pro druhou část školního roku 2025/2026. Jde o obory, které jsou pro region zásadní, ale dlouhodobě o ně není mezi uchazeči takový zájem - například technické, stavební, zemědělské, zdravotnické nebo tradiční řemeslné obory. „Stipendia vnímáme jako praktickou pomoc žákům i jasný signál, že si určitých oborů vážíme. Nejde jen o finanční podporu, ale také o podporu rozhodování v oblastech, které jsou pro Liberecký kraj dlouhodobě důležité," uvedla radní pro oblast školství a sportu Jitka Skalická.
Linka 112 slaví 22. výročí
Dne 11. 2. slaví tísňová linka 112 své výročí. Za 22 let provozu bylo v ČR přijato přes 64 milionů hovorů. V Libereckém kraji operátoři jen v roce 2025 na lince 112 odbavili více než 86 tisíc hovorů - průměrně 236 denně.
Nejnovější články
Krajští hasiči po pondělním sněžení zasahovali u 11 dopravních nehod
V Semilech připomněli výročí architekta a stavitele Josefa Schejbala
SDH Semily 1 na valné hromadě hodnotil rok 2025
Přístavba turnovské MŠ Waldorf se rýsuje uvnitř i venku
Maloskalští uhájili druhou příčku druholigové volejbalové tabulky
Nejčtenější články
16.02.: SDH Semily 1 na valné hromadě hodnotil rok 2025
17.02.: Krajští hasiči po pondělním sněžení zasahovali u 11 dopravních nehod
15.02.: Přístavba turnovské MŠ Waldorf se rýsuje uvnitř i venku
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.