V Semilech se přiblížili k realizaci unikátní geotermální elektrárny

17.01.2013 18:54:24 | Autor: Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

V Semilech se přiblížili k realizaci unikátní geotermální elektrárny

Semily stojí na prahu využívání geotermální energie. Po prvních úvahách před pěti lety totiž postoupilo jednání města s firmou Entergeo, která chce postavit geotermální elektrárnu na okraji sídliště V Řekách. Projekt ale ještě mohou zastavit v petici místní občané.

Semilská radnice, která prosazuje výstavbu geotermální elektrárny, paradoxně vypsala petici proti stavbě, kterou budou moci občané města podepsat v rámci druhého kola prezidentských voleb ve volebních místnostech. „Pokud se proti projektu vysloví 50 % z těch, kteří se zúčastní voleb, pak spolupráci zastavujeme. Pokud se proti vysloví více než 20 % ze všech voličů, což je v zákoně stanovená hranice pro vyhlášení referenda, tak budeme tyto hlasy považovat za hlasy pro vyhlášení místního referenda a toto na zastupitelstvu 4. února 2013 navrhnu vyhlásit," slíbil na úterním veřejném projednávání záměru s občany starosta Semil Jan Farský.

Znění petice určené ke zjištění názoru občanů města Semily ohledně realizace projektu geotermální elektrárny a výtopny (Nejde o oficiální verzi, text může být ještě změněn):
Zastupitelé města Semily v posledních pěti letech opakovaně rozhodli o krocích vedoucích k využití geotermální energie v Semilech. Realizace projektu geotermální elektrárny a výtopny v Řekách je díky investorovi před schválením. Pokud si využití geotermální energie v Semilech nepřejete, pokud jste PROTI, podepište prosím tento petiční arch.

Projekt geotermální elektrárny a výtopny připravuje vedení města Semily už od roku 2007. Nechalo si ve spolupráci s ministerstvem životního prostředí vypracovat geofyzikální průzkum. V roce 2009 se rozvinulo jednání s japonskou firmou Toyota Tsusho, ale mateřská firma později veškeré aktivity v Evropě pozastavila v souvislosti s tragédií elektrárny Fukushima v Japonsku. V roce 2012 se znovu rozběhla jednání se společností TOP-B a nyní Entergeo, kde se schyluje k podpisu konečné dohody.

Investor musí od města odkoupit pozemky a uhradit náklady na přípravu projektu (geofyzikální průzkum stál město milion korun) a také odvádět 3 % z tržeb do speciálního fondu, který bude moci využít město na potřebné projekty. Mluví se o částce 6 milionů korun za rok.

V Semilech by mohlo být levnější teplo

To jsou výhody pro město, ale samotní občané by měli nejvíce pocítit možnost nákupu levnějšího tepla, které při vyvádění teplé vody z hlubin Země vzniká. „Lidem ve městě nabízíme levnější teplo. Zárukou toho, že cena bude nižší je to, že my si to naše teplo nikam neodvezeme. Naším cílem musí být jedině jej prodat místním občanům, jinak je nám k ničemu," uvedl na besedě ředitel firmy Entergeo Zbyněk Šonka.

V semilské geotermální elektrárně se počítá s metodou HDR, kdy dochází k ohřívání vody jejím vháněním do suchého podzemí, odkud se voda čerpá zpět na povrch. Samotná vrtná soustava bude vysoká 69 metrů, tedy menší než blízký komín mazutové výtopny. Ke chlazení na povrchu se bude používat buď voda nebo vzduch. Kromě vývodům tepla do vytápění domů v zimě je možné například počítat i s využíváním přebytečného tepla na vyhřívání termálního koupaliště nebo různých skleníkových systémů. Entergeo dopředu počítá, díky levnému vytápění, i se zatraktivněním blízkého areálu firmy Hybler pro budoucí investorské využití.

Jednalo by se o první geotermální elektrárnu s touto technologií v České republice. V Semilech by tak v budoucnu mohlo vzniknout informační a školící centrum. Firma Entergeo navíc současně rozvíjí podobné projekty v dalších městech, nejdále jsou zatím jednání kromě Semil v Tanvaldě a v Benešově u Semil. Entergeo nyní v Semilech čeká na schválení projektu dohlížecími a státními orgány, v roce 2014 by mohl realizovat první vrty a v roce 2015 by mohlo dojít k realizaci a napojení na elektrickou a teplovodní soupravu.

O veřejné projednávání měli občané velký zájem

Vizualizace geotermální elektrárny v Semilech<br />Autor: Archív Context LabsNa úterním veřejném projednávání projektu s občany v Kině Jitřenka byli přítomni kromě ředitele investorské firmy a starosty města i odborník na geotermální energii Vlastimil Myslil, seizmolog z ústavu Struktury a mechaniky hornin Akademie věd ČR Leo Eisner a geolog Miloš Karous.

O besedu měli občané velký zájem a sál kina byl téměř zcela zaplněný, přestože se setkání opakovalo ještě za dva dny ve čtvrtek ve škole F. L. Riegra V Řekách.

Objevily se především výtky na bezpečnost a připomenutí stavby geotermální elektrárny ve švýcarské Basileji, kde došlo k zastavení projektu kvůli nečekanému zemětřesení. „Nic podobného v Semilech opravdu nehrozí, protože jednak bylo zjištěno, že okolí Basileje se nachází v nevhodné poloze styku zemských desek a také proto, že všichni odborníci se od té doby poučili. jsou mnohem přesnější monitorovací systémy a čerpání vody se okamžitě omezuje při jakýchkoliv případných problémech a při otřesech nad 1,5 stupně Richterovy škály se čerpání automaticky zcela zastaví," řekl geolog Miloš Karous.

Typická pro obyvatale Semil a hlavně blízkého panelového sídliště je zřejmě obava Romana Sáblíka, který upozornil na blízkost školy a nejbližších panelových domů od bývalé mazutové výtopny, kde bude elektrárna umístěna. Obě budovy jsou totiž vzdálené od daného pozemku pouze 200 metrů. V tomto případě argumentoval Vlastimil Myslil, že je třeba počítat se vzdáleností od samotného výměníku hluboko v zemi, který je od povrchu zcela oddělen a který bude vzdálený až 5 kilometrů v zemi. Takže podle něj je to stejné, jako by byla stejně daleko i samotná elektrárna od obytných domů. Nehrozí prý ani zastavení projektu v blízkém Benešově u Semil, protože by měl stačit ochranný okruh 1,5 kilometru kolem výměníku.

Dotazy občanů směřovaly i na možný hluk, otřesy a přítomnost chemikálií. „Otřesy budou silné, jako když kolem vašeho domu projede nákladní automobil," uvedl například seizmolog Leo Eisner. Ředitel Entergeo Zbyněk Šonka pak dodal, že budou pod přísným dohledem státních a kontrolních orgánů, takže si nebudou moci dovolit jakýkoliv problém a chemikálie se prý při této metodě vůbec nepoužívají. Hluk by řešili zbudováním protihlukové stěny. Vyvrácena byla i obava z poškození povrchových zdrojů vody. „Nemůže dojít k ohrožení vody, protože cesta vody bude zcela oddělená, funguje zde navíc ochranný obvod 1,5 kilometru kolem vrtu," dodal Vlastimil Myslil.

Sdílet s přáteli na facebooku

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Závody Světového poháru ve slalomu se jedou v Krkonoších

Svátkem pro české fanoušky alpského lyžování je víkendový závod Světového poháru ve sjezdu žen ve Špindlerově Mlýně i s hvězdami Michaelou Shiffrinovou a Petrou Vlhovou! Oba dny jsou na programu slalomy, v sobotu se jede v 9.30 a 12.30 a v neděli 9.15 a 12.15. Přehled pozvánek na aktuální víkend

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky
V noci z pátku na pondělí aneb Obrazy Pavly Soukupové
Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
Výsledky měření kvality ovzduší v Turnově 2022
Zásadská pralyže 2023 opět proběhne na fotbalovém stadionu

Nejčtenější články

27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
26.01.: Jablonecká hala 2023 byla světová
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT