V Semilech slavnostně otevřou novou školku pro 110 dětí

02.09.2022 08:58:41 | Autor: Renata Coufalová, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

V Semilech slavnostně otevřou novou školku pro 110 dětí

Úplně poprvé se v pondělí 5. září pro semilské předškoláky otevřou brány nové Mateřské školy Treperka a waldorfská Semily. Pro veřejnost se prostory nové mateřské školy otevřou v pátek 2. září v rámci Dne otevřených dveří, a to v čase od 15 do 17 hodin.

Moderní zařízení pro 110 dětí vyrostlo v posledních dvou letech nedaleko od zahrádkářské kolonie v lokalitě Pod Vartou na místě dosluhující mateřské školy, která pro potřeby semilských dětí sloužila od 70. let minulého století.

„Cesta za novou mateřskou školou byla dlouhá a složitá. Nešlo jen o to, abychom na stavbu nového zařízení získali dotační prostředky, ale museli jsme také vyřešit, kam s předškoláky, kteří původní školku doposud navštěvovali," řekla Lena Mlejnková, starostka města Semily.

Pozvánka na slavnostní otevření<br />Autor: Archiv města Semily Naštěstí město již v roce 2016 zakoupilo objekt č.p. 146 v sousedství Základní umělecké školy na Komenského náměstí, který vzápětí prošel mnohamilionovou rekonstrukcí. Ten po dobu výstavby nové školky plnohodnotně nahradil dosavadní předškolní zařízení. „Rekonstrukce objektu na Komenského náměstí pro potřeby mateřské školy stála město 21,5 milionu, nyní zde po následné dostavbě a úpravě za 1,2 millionu najdou potřebné zázemí učebny sousední Základní umělecké školy," prozradila starostka.

Specifikem MŠ Treperka a waldorfská Semily je kromě výjimečné lokality i souběžné fungování dvou rozdílných pedagogických programů. V rámci jedné budovy zde fungují běžná mateřská a waldorfská školka. To bylo nutné zohlednit již v rámci architektonického návrhu zařízení. Této výzvy se v architektonické soutěži, která výstavbě MŠ předcházela, nejlépe zhostil Mgr. A. Marek Topič, jehož návrh oslovil porotu nejenom dispozičním řešením s minimem chodeb, ale především pružným prolínáním dvou kruhů se společným zázemím.

„Zájem architektů o účast v architektonické soutěži, kterou jsme vyhlásili v říjnu 2015, byl obrovský. Zúčastnilo se jí neuvěřitelných 70 architektů či architektonických studií nejenom z České republiky, ale i z Německa, Slovenska, Rakouska, Švédska, Španělska anebo Japonska," připomněla Lena Mlejnková.

Výstavbě nové mateřské školy podle návrhu Marka Topiče předcházela nejprve demolice původní školky, která byla stavěna jako provizorní na dobu cca 10 let, a která nakonec sloužila neuvěřitelná čtyři desetiletí. Té se stejně jako výstavby školky nové chopilo sdružení stavebních společností BAK stavební společnost, a.s. a MBQ s.r.o. Demolice trvala od dubna 2020 do června 2020, samotná výstavba začala vzápětí a dokončena byla v červnu letošního roku.

Nová Mateřská škola Treperka a waldorfská Semily těsně před dokončením<br />Autor: Petr Ježek „Náklady na výstavbu a vybavení nové, moderní mateřské školy v atraktivní lokalitě města činí 105 milionů korun, 82 milionů pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, podíl města je 23 milionů Kč," sdělila Lena Mlejnková.

Prioritou města bylo vybudování zařízení s budoucími nízkými náklady na energie, a to za použití kvalitních materiálů při výstavbě. V zadání zaznělo spojit dvě různé mateřské školy v rámci jednoho objektu se společným zázemím, a to s respektem k jejich odlišnostem. Výsledné řešení dokonale odpovídá zadání. Přidanou hodnotou je pak krásná a prostorná zahrada plná herních prvků.

„Nová mateřská škola je zcela mimořádnou stavbou, postavenou v tzv. pasivním standardu, která bude sloužit dětem mnoha dalších generací. A my jí přejeme co nejvíce spokojených dětí, rodičů i zaměstnanců," dodala Lena Mlejnková.

Časosběrné video ze stavby pořízené městem Semily:


Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jaké byly investiční akce roku 2021 v Semilech a jaké budou nové
Obrazem: Jak pokračuje stavba školky Treperka v Semilech
Mateřská škola Treperka v Semilech se po pauze začíná konečně stavět
FOTO: Semilská školka najde dočasné zázemí na Komenského náměstí
FOTO: Cesta na Treperku v Semilech je průjezdná s omezeními
Semily získaly dotaci na novou školku pro 110 dětí
Semily znají rozpočet na rok 2016, větší akcí je i projekt MŠ Pod Vartou
Architektonická soutěž na novostavbu MŠ Pod Vartou již zná vítěze

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 37 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Hlava v pohodě na semináři v Turnově

Duševní zdraví dospívajících je hlavním tématem nového projektu Vzdělávacího centra Turnov, o. p. s., který nese název Hlava v pohodě. Seminář Duševní obtíže a duševní nemoci dospívajících se koná ve středu 12. října 2022 od 15 do 18 hodin v budově OA, HŠ a SOŠ Turnov ve Zborovské ulici. Zaměřen je na pedagogické pracovníky, kteří pracují s žáky ve věku 11-16 let, vítáni jsou ovšem také rodiče a vůbec všichni, kdo se o problematiku zajímají. Přihlášky a případné dotazy zasílejte do 6. října na adresu tomanova@vctu.cz.

Prameny pod Valdštejnem a Boží voda v Turnově jsou pitné

Odbor životního prostředí města Turnov informuje, že podle posledních rozborů je voda ve sledovaných pramenech pitná. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem a pramene Boží voda v Turnově z 15. září 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je z obou pramenů pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Rokytnici nad Jizerou pořádají Svatomichaelskou pouť
Svatováclavský turnaj v Turnově vyhrál tým Proseč C. F.
Hokejová 3. třída HC Turnov přivezla z Vrchlabí zlaté medaile
Mladí hokejisté rozjíždí své soutěže
V semilském muzeu otevřou zároveň dvě výstavy

Nejčtenější články

26.09.: Mezi Železným Brodem a Semilami vykolejil vlak
26.09.: Opustil nás kameraman a novinář Milan Brunclík
27.09.: V Semilech je o složení radnice jasno

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se sex shop staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT