V Semilech slavnostně otevřou novou školku pro 110 dětí

02.09.2022 08:58:41 | Autor: Renata Coufalová, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

V Semilech slavnostně otevřou novou školku pro 110 dětí

Úplně poprvé se v pondělí 5. září pro semilské předškoláky otevřou brány nové Mateřské školy Treperka a waldorfská Semily. Pro veřejnost se prostory nové mateřské školy otevřou v pátek 2. září v rámci Dne otevřených dveří, a to v čase od 15 do 17 hodin.

Moderní zařízení pro 110 dětí vyrostlo v posledních dvou letech nedaleko od zahrádkářské kolonie v lokalitě Pod Vartou na místě dosluhující mateřské školy, která pro potřeby semilských dětí sloužila od 70. let minulého století.

„Cesta za novou mateřskou školou byla dlouhá a složitá. Nešlo jen o to, abychom na stavbu nového zařízení získali dotační prostředky, ale museli jsme také vyřešit, kam s předškoláky, kteří původní školku doposud navštěvovali," řekla Lena Mlejnková, starostka města Semily.

Pozvánka na slavnostní otevření<br />Autor: Archiv města Semily Naštěstí město již v roce 2016 zakoupilo objekt č.p. 146 v sousedství Základní umělecké školy na Komenského náměstí, který vzápětí prošel mnohamilionovou rekonstrukcí. Ten po dobu výstavby nové školky plnohodnotně nahradil dosavadní předškolní zařízení. „Rekonstrukce objektu na Komenského náměstí pro potřeby mateřské školy stála město 21,5 milionu, nyní zde po následné dostavbě a úpravě za 1,2 millionu najdou potřebné zázemí učebny sousední Základní umělecké školy," prozradila starostka.

Specifikem MŠ Treperka a waldorfská Semily je kromě výjimečné lokality i souběžné fungování dvou rozdílných pedagogických programů. V rámci jedné budovy zde fungují běžná mateřská a waldorfská školka. To bylo nutné zohlednit již v rámci architektonického návrhu zařízení. Této výzvy se v architektonické soutěži, která výstavbě MŠ předcházela, nejlépe zhostil Mgr. A. Marek Topič, jehož návrh oslovil porotu nejenom dispozičním řešením s minimem chodeb, ale především pružným prolínáním dvou kruhů se společným zázemím.

„Zájem architektů o účast v architektonické soutěži, kterou jsme vyhlásili v říjnu 2015, byl obrovský. Zúčastnilo se jí neuvěřitelných 70 architektů či architektonických studií nejenom z České republiky, ale i z Německa, Slovenska, Rakouska, Švédska, Španělska anebo Japonska," připomněla Lena Mlejnková.

Výstavbě nové mateřské školy podle návrhu Marka Topiče předcházela nejprve demolice původní školky, která byla stavěna jako provizorní na dobu cca 10 let, a která nakonec sloužila neuvěřitelná čtyři desetiletí. Té se stejně jako výstavby školky nové chopilo sdružení stavebních společností BAK stavební společnost, a.s. a MBQ s.r.o. Demolice trvala od dubna 2020 do června 2020, samotná výstavba začala vzápětí a dokončena byla v červnu letošního roku.

Nová Mateřská škola Treperka a waldorfská Semily těsně před dokončením<br />Autor: Petr Ježek „Náklady na výstavbu a vybavení nové, moderní mateřské školy v atraktivní lokalitě města činí 105 milionů korun, 82 milionů pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu, podíl města je 23 milionů Kč," sdělila Lena Mlejnková.

Prioritou města bylo vybudování zařízení s budoucími nízkými náklady na energie, a to za použití kvalitních materiálů při výstavbě. V zadání zaznělo spojit dvě různé mateřské školy v rámci jednoho objektu se společným zázemím, a to s respektem k jejich odlišnostem. Výsledné řešení dokonale odpovídá zadání. Přidanou hodnotou je pak krásná a prostorná zahrada plná herních prvků.

„Nová mateřská škola je zcela mimořádnou stavbou, postavenou v tzv. pasivním standardu, která bude sloužit dětem mnoha dalších generací. A my jí přejeme co nejvíce spokojených dětí, rodičů i zaměstnanců," dodala Lena Mlejnková.

Časosběrné video ze stavby pořízené městem Semily:


Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Jaké byly investiční akce roku 2021 v Semilech a jaké budou nové
Obrazem: Jak pokračuje stavba školky Treperka v Semilech
Mateřská škola Treperka v Semilech se po pauze začíná konečně stavět
FOTO: Semilská školka najde dočasné zázemí na Komenského náměstí
FOTO: Cesta na Treperku v Semilech je průjezdná s omezeními
Semily získaly dotaci na novou školku pro 110 dětí
Semily znají rozpočet na rok 2016, větší akcí je i projekt MŠ Pod Vartou
Architektonická soutěž na novostavbu MŠ Pod Vartou již zná vítěze

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 37 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.

Rok české hudby podpoří kraj téměř osmi sty tisíci korun

Téměř osm set tisíc korun věnuje Liberecký kraj na podporu české hudby: Děje se tak prostřednictvím speciálně zaměřeného dotačního programu 7.11 Rok české hudby. Celkem si pořadatelé kulturních akcí z oblasti klasické hudby rozdělí 769 015 korun. „Liberecký kraj se připojil tímto dotačním programem k oslavám české hudby, které Rok české hudby přináší. Jsem ráda, že v kraji vznikají kvalitní hudební projekty, které si podporu zaslouží a přinesou posluchačům a divákům radost a krásný kulturní zážitek," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
Hořel dům v libereckém Starém Harcově. Hasiči zachránili dvě osoby
Slavíme Den Země
Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu

Nejčtenější články

21.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek pátého jarního kola
21.04.: Při akci Ukliďme Turnov sesbírali 330 kilo odpadu
20.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 19. až 21. dubna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT