V Semilech zahájí svoji činnost mobilní hospic

05.10.2020 14:51:18 | Autor: Renata Coufalová a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

V Semilech zahájí svoji činnost mobilní hospic

Při vyslovení pojmu hospic si většina z nás představí místo, kam se chodí umřít. Lékařka Marie Svatošová, zakladatelka hospicové péče v Čechách naproti tomu dle svých slov hospic vnímá jako místo, kde se žije naplno, do poslední minuty. O tom, co všechno hospicová péče obnáší, hovořila s hosty podvečerního setkání v kině Jitřenka v Semilech, na němž se veřejnosti představil právě vznikající Domácí hospic 14 pomocníků.

Pozvání na slavnostní večer 24. září přijali a svojí účastní vznik mobilního hospice podpořili Lena Mlejnková, starostka města Semily, Petr Tulpa, náměstek hejtmana Libereckého kraje a Marie Svatošová, lékařka, spisovatelka a zakladatelka českého hospicového hnutí. Hospici v průběhu večera požehnal vzácný host, litoměřický biskup Jan Baxant. Projekt domácí hospicové péče svým vystoupením na slavnostním večeru podpořila i sopranistka Jana Stehr (na snímku).

Posláním Domácího hospice 14 pomocníků, který zahájí své fungování na počátku roku 2021 je všestranná podpora a pomoc nevyléčitelně nemocným a umírajícím jednotlivcům a jejich rodinám a blízkým, kteří se rozhodli pečovat o nemocného doma. Hospic nabídne potřebným kromě odborné péče lékařů a zdravotních sester 24 hodin denně 7 dní v týdnu také zapůjčení zdravotních a kompenzačních pomůcek a v případě zájmu zajistí kontakt s duchovním. Součástí nabízené pomoci je doprovázení pečujících v ošetřování nemocného a v neposlední řadě i podpora a pomoc pozůstalým.

„Domácí hospic bude sloužit potřebám pacientů ze širokého okolí. Obrátit se na nás mohou rodiny ze Semilska, Lomnicka, Rokytnicka a z části Tanvaldska a Turnovska. Naše péče však není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale jsme odkázáni na individuální a firemní dárce, granty od státních i nestátních organizací a sbírek. Přivítáme proto s velikým vděkem jakoukoli podporu, které se nám dostane. Všechny dary zodpovědně a s velkou vděčností využijeme na péči o naše klienty," řekla jeho ředitelka Marie Zahrádková.

Jak vznikl název hospic 14 pomocníků?

Čtrnáct svatých pomocníků je 14 světců, jejichž uctívání (společné i samostatné) je ve většině případů společné jak v západní (latinské), tak ve východní (ortodoxní) církvi. Jde o světce a světice, jejichž vzývání je záhodno v každé nemoci, chorobě, úzkosti či strachu. Většina z těchto 14 světců a světic jsou pomocníky především v mnoha zázračných uzdraveních z těžkých i akutních chorob.

„Název našeho hospice nevznikl náhodně. Nejen, že nad Semily stojí už od 18. století kaple Čtrnácti svatých pomocníků, ale také tito světci jsou velkými pomocníky v nouzi, nebezpečí a smrti. Proto je chceme prosit o pomoc právě při službě, kterou domácí hospic bude poskytovat. Chceme vyprošovat potřebné dary jak pro všechny členy hospicového týmu, tak pro pacienty, jejich rodiny, pro všechny podporovatele a dobrovolníky," uvedla za Domácí hospic 14 pomocníků Lucie Stránská.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Setkání turnovského starosty se seniory

Setkání se starostou města Tomášem Hockem proběhne ve čtvrtek 19. března 2026 od 13 hodin v Klubu aktivních seniorů v penzionu v ulici Žižkova. Připravte si dotazy, připomínky k tomu, co vás zajímá, těší i trápí. Určeno pro pravidelné návštěvníky klubu o další zájemce z řad veřejnosti.

Individuálními dotacemi podpoří kraj projekty v oblasti životního prostředí

Liberecký kraj poskytne individuální dotace na pět projektů v celkové výši 1.550.000 korun. Podpora z rozpočtu odboru životního prostředí a zemědělství je určena například pro Geopark Ralsko, Globální geopark UNESCO Český ráj, Nadaci Ivana Dejmala pro ochranu přírody, Správu Krkonošského národního parku nebo organizaci Hnutí DUHA Šelmy. Projekty budou uskutečněny v období od ledna do listopadu roku 2026. „Individuálními dotacemi podpoříme aktivity, které přispívají k ochraně přírody, rozvoji šetrného turismu i environmentálnímu vzdělávání. Důležité je také zapojování veřejnosti a dětí do aktivit, které posilují vztah k přírodě a krajině našeho regionu," uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí a zemědělství Jiří Klápště.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek druhého jarního kola
Kam za sportem a zábavou o víkendu 21. a 22. března
V obci Horka u Staré Paky hořel kolový nakladač
Hasiči pomohli zpět na nohy koni v Benešově u Semil
Na náměstí v Železném Brodě chystají velikonoční trhy

Nejčtenější články

19.03.: Katapult zahraje legendární hity opět v Bozkově
20.03.: Hasiči pomohli zpět na nohy koni v Benešově u Semil
19.03.: Pěnčínské jarní slavnosti sázejí na zahradnické téma

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT