V Semilech zahájí svoji činnost mobilní hospic

05.10.2020 14:51:18 | Autor: Renata Coufalová a Petr Ježek | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Semily

V Semilech zahájí svoji činnost mobilní hospic

Při vyslovení pojmu hospic si většina z nás představí místo, kam se chodí umřít. Lékařka Marie Svatošová, zakladatelka hospicové péče v Čechách naproti tomu dle svých slov hospic vnímá jako místo, kde se žije naplno, do poslední minuty. O tom, co všechno hospicová péče obnáší, hovořila s hosty podvečerního setkání v kině Jitřenka v Semilech, na němž se veřejnosti představil právě vznikající Domácí hospic 14 pomocníků.

Pozvání na slavnostní večer 24. září přijali a svojí účastní vznik mobilního hospice podpořili Lena Mlejnková, starostka města Semily, Petr Tulpa, náměstek hejtmana Libereckého kraje a Marie Svatošová, lékařka, spisovatelka a zakladatelka českého hospicového hnutí. Hospici v průběhu večera požehnal vzácný host, litoměřický biskup Jan Baxant. Projekt domácí hospicové péče svým vystoupením na slavnostním večeru podpořila i sopranistka Jana Stehr (na snímku).

Posláním Domácího hospice 14 pomocníků, který zahájí své fungování na počátku roku 2021 je všestranná podpora a pomoc nevyléčitelně nemocným a umírajícím jednotlivcům a jejich rodinám a blízkým, kteří se rozhodli pečovat o nemocného doma. Hospic nabídne potřebným kromě odborné péče lékařů a zdravotních sester 24 hodin denně 7 dní v týdnu také zapůjčení zdravotních a kompenzačních pomůcek a v případě zájmu zajistí kontakt s duchovním. Součástí nabízené pomoci je doprovázení pečujících v ošetřování nemocného a v neposlední řadě i podpora a pomoc pozůstalým.

„Domácí hospic bude sloužit potřebám pacientů ze širokého okolí. Obrátit se na nás mohou rodiny ze Semilska, Lomnicka, Rokytnicka a z části Tanvaldska a Turnovska. Naše péče však není hrazena z veřejného zdravotního pojištění, ale jsme odkázáni na individuální a firemní dárce, granty od státních i nestátních organizací a sbírek. Přivítáme proto s velikým vděkem jakoukoli podporu, které se nám dostane. Všechny dary zodpovědně a s velkou vděčností využijeme na péči o naše klienty," řekla jeho ředitelka Marie Zahrádková.

Jak vznikl název hospic 14 pomocníků?

Čtrnáct svatých pomocníků je 14 světců, jejichž uctívání (společné i samostatné) je ve většině případů společné jak v západní (latinské), tak ve východní (ortodoxní) církvi. Jde o světce a světice, jejichž vzývání je záhodno v každé nemoci, chorobě, úzkosti či strachu. Většina z těchto 14 světců a světic jsou pomocníky především v mnoha zázračných uzdraveních z těžkých i akutních chorob.

„Název našeho hospice nevznikl náhodně. Nejen, že nad Semily stojí už od 18. století kaple Čtrnácti svatých pomocníků, ale také tito světci jsou velkými pomocníky v nouzi, nebezpečí a smrti. Proto je chceme prosit o pomoc právě při službě, kterou domácí hospic bude poskytovat. Chceme vyprošovat potřebné dary jak pro všechny členy hospicového týmu, tak pro pacienty, jejich rodiny, pro všechny podporovatele a dobrovolníky," uvedla za Domácí hospic 14 pomocníků Lucie Stránská.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách

Nejčtenější články

19.06.: Víc než sto bruslařů zápolilo v areálu turnovské Maškovy zahrady
19.06.: Složky IZS se veřejnosti představí na semilském Ostrově
21.06.: Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT