V semilském muzeu je k vidění přes padesát betlémů

12.12.2021 11:19:09 | Autor: redakce | Rubrika: KULTURA | Obce: Semily

V semilském muzeu je k vidění přes padesát betlémů

Předvánoční doba je zde. Ztišit a naladit se do klidné vánoční nálady nebude letos kvůli epidemické situaci jednoduché, ale možná o to důležitější. Semilské muzeum se k tomu rozhodlo přispět svým dílem - otevřením výstavy betlémů.

„Jako téměř každý rok uvítáme Advent speciální vánoční výstavou. Ta letošní nese název Za Betlémskou hvězdou a sešlo se na ní přes padesát betlémů nejrůznějších materiálů, velikostí, zpracování a stáří. Letošní výstava je speciální tím, že jsme se snažili o co největší pestrost a o to, abychom do Semil dostali i betlémy, které zde doposud nebyly vystaveny. S touto žádostí jsme oslovili muzea ve Dvoře Králové nad Labem, Jičíně, Mnichově Hradišti a Jilemnici a kolegové nám zapůjčili velmi zajímavá díla," řekl ředitel semilského muzea Miroslav Šnaiberk.

Ze sbírek těchto institucí je nyní v Semilech k vidění například rozměrná divadelní opona s motivem barokního betléma Matyáše Bernarda Brauna z Kuksu, královédvorský mechanický betlém Ladislava Cermana s pohyblivými figurkami či rozměrný skříňkový betlém sestavený z ručně malovaných figurek z dílny mnichovohradišťského malíře Václava Ningera z první poloviny 19. století. K dalším zajímavostem určitě patří dvě stě let starý betlém z chlebového těsta či betlém z tragantu, což je bílá pryskyřice, která se získávala nařezáváním kůry ze stromů rostoucích v Řecku, Turecku či Íránu. Z vlastních sbírek je vystaven například skříňkový betlém z kozákovských polodrahokamů se skleněnými figurkami od Jaroslava Brychty.

Zároveň zápůjčkami přispěli i soukromí sběratelé. Návštěvníci se tak mohou těšit i na některé betlémy ze semilského prostředí, například na dvě řezbářská díla Zdeňka Lindnera (dvoukřídlý betlém z kostela sv. Petra a Pavla a neobvyklý betlém v houslích). K vidění budou i betlémy keramické, papírové, z pečiva, ze šustí či ze skla. Betlém z přírodnin pak vyrobily děti z přírodního klubu Kořínek, sídlícího v zelené roubence v Jílovecké ulici.

„Výstava se koná v Muzeu a Pojizerské galerii Semily od 3. prosince 2021 do 30. ledna 2022. A po prohlídce výstavy jste srdečně zváni do muzejního obchůdku plného originálních vánočních dárků od místních tvůrců. Těšíme se na vaši návštěvu," dodal Miroslav Šnaiberk.

Program semilského muzea v prosinci

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj daruje obcím a městům pozemky. Podpoří tak rozvoj a bezpečí obyvatel

Téměř 31 tisíc čtverečných pozemků převedl letos Liberecký kraj bezúplatně na obce. Obce a města na nich vybudují chodníky a cyklostezky podél silnic, čímž zvýší bezpečnost chodců a cyklistů na jejich území. Kraj zároveň pracuje na majetkoprávním vypořádání pozemků včetně komunikací, které do budoucna vyřadí z krajské silniční sítě. „Během letošního roku převedl kraj pozemky v účetní hodnotě 2,6 milionu korun na deset obcí a třináct měst v regionu," upřesnil náměstek hejtmana pro řízení rezortu ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky Zbyněk Miklík. „Kraj sice za tyto pozemky peníze nedostane, obce a města v kraji však mohou ušetřené finanční prostředky za nákup pozemků investovat do svého dalšího rozvoje, což je i prioritou Libereckého kraje."

Vodárna Trkač je opravena

Technická památka vodárna v Obřím dole nedaleko Rudného potoka, známá jako Trkač, prošla letos na podzim opravou. Opravili samotnou stavbu, její střechu, venkovní fasádu i vnitřní omítky, které kvůli vlhkosti a drsnému klimatu na tomto místě velmi trpí. Zvláštní péči věnovali samotné turbíně, kterou natřeli. Opravy a nátěru se dočkaly i původní dveře a mříže. Vodárna a 700 metrů dlouhý vodovod sloužily k dopravě vody na Sněžku do České boudy. Postavit ji nechat v roce 1912 hrabě Rudolf Czernin-Morzin. Ukončil tím éru vynášení vody na Sněžku na bedrech nosičů. Toto zařízení sloužilo až do 50. let minulého století, kdy kvůli nedbalé údržbě přestalo fungovat.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Betlémy v lomnickém muzeu již pojednadvacáté
Liberecký kraj vydal ročenku, která hodnotí končící rok 2022
Košťálovští fotbalisté zakončili podzim vítězstvím nad Českou Lípou
Adventní akce se vrací na hrady a zámky
Přednáška o Vladimíru Komárkovi se koná v semilské knihovně

Nejčtenější články

24.11.: Pod vlivem alkoholu skončil v Horních Štěpanicích s autem na boku
24.11.: FOTO: Vyhlášení seriálu ECC 2022 se konalo v Loukově
25.11.: Listopadové Vítání občánků v Turnově s knížkou i drobnými dárky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Informace z oblasti tvorby, údržby a podpory webových stránek.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT