V Turnově hledají řešení místo betonového bazénku na sídlišti U Nádraží

21.04.2017 21:23:28 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

V Turnově hledají řešení místo betonového bazénku na sídlišti U Nádraží

Město Turnov se v letošním roce zaměřilo na pokračující zvelebování oblasti Turnova II. Nachází se zde dlouhodobě neutišené zákoutí betonového bazénku, které by mohlo být upraveno na příjemný veřejný prostor. Po veřejném projednání byla vytvořena anketa, která má za cíl zjistit smysluplnost nové studie o změně prostoru kolem bazénku.

Turnov II. se sídlištěm U Nádraží tvoří významnou část města Turnova. Dlouhodobě zde probíhají postupné kroky ke zlepšování zdejšího života. Sídliště U Nádraží je však také známé svým betonovým bazénkem, který v této chvíli není využíván ke svému původnímu účelu. V dobách, kdy byl betonový bazének napuštěn, fungoval jako příjemný rybníček plný ryb. Nicméně poslední dvě desítky let je bazének bez svého využití a postupně chátrá. O změně tohoto prostor se vedou debaty již dlouhá léta a vzniklo i několik studií.

První studie na úpravu bazénku vznikla zhruba v roce 1997 od Sdružení architektů urbanistů Liberec, kteří bazének chtěli revitalizovat a vytvořit další vodní prvek. Postupem doby přicházely další varianty úprav. Jedna studie navrhovala v prostoru sídliště vytvořit přírodní biotop, který zcela nahrazoval stávající betonový objekt. Dřívější městský architekt J. Patrný zde také navrhoval vytvořit muzeum turnovských miniatur pod širým nebem. Starosta města Tomáš Hocke dokonce již před třemi lety, při stavbě waldorfské školy, navrhoval bazének zavézt zeminou. „Tehdy zazněl názor, že zavezení bazénku je málo a je třeba na stávající místo vymyslet veřejný prostor, který oblast obohatí." vzpomíná starosta.

V současnosti byla vypracována studie od architektonického studia AND, kterou na veřejném setkání v prostorách jídelny ZŠ Skálova v Alešově ulici představili architekti Jaromír Kosnar a Ondřej Smolík. Studie ruší neutišený stav betonového bazénku společně s mostkem, čímž se eliminuje problém místních obyvatel s nevzhledným prostorem, který využívá mládež jako provizorní skatepark. Na místě bazénku nebo v jeho blízkosti počítá studie s vytvořením nového veřejného prostoru se zpevněnou plochou, do které by byly zabudovány vodní trysky. Vodní prvek přináší příjemné oživení prostoru s využitím osvěžení v letních měsících. V zimním období však prostor zůstane dále využitelný jako zpevněná plocha pro hraní dětí nebo místo setkávání se.

Při zpracovávání studie vznikla také vize upravit prostor před prodejnou Billa. Během provádění analýzy prostoru přišli architekti se zajímavým konceptem zvětšení chodníkové části před prodejnou, čímž se vytvoří příjemný a vzdušný prostor nejen pro setkávání, ale hlavně pro pohodlný pohyb obyvatel sídliště, školáků, sportovců a v neposlední řadě také cestujících. „Nesmíme zapomínat, že tento prostor by měl být také důstojným místem nejen pro místní obyvatele, ale také pro návštěvníky Turnova a čekající cestující na další spoj, protože v blízkosti je důležitý dopravní uzel." vysvětlili architekti. Studie představuje místo před Billou jako centrum sídliště a parku s možností odpočinku a současně jako hlavní spojnici pro pěší. Nynější podoba studie počítá svým zásahem s otevřením, provzdušněním, prosvětlením a hlavně zútulněním pro všechny návštěvníky.

Prostor bazénku je již dlouho neutišeným místem, ale pro vedení města je důležitá reakce obyvatel a smys-luplnost tohoto prostoru i s ohledem na revitalizaci sídliště a probíhajících diskusí k občanské vybavenosti. Z veřejného projednání vzešly otázky, které je třeba zodpovědět. Starosta města Tomáš Hocke tímto vyzývá a prosí všechny, kterým není tento prostor lhostejný, aby vyjádřili svůj názor v anketním šetření, které má za cíl určit přínos současné studie a směřování úprav tohoto veřejného prostoru. Hlasování veřejnosti je možné do 19. května 2017.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově II slavnostně otevřeli nová dětská hřiště
Který z projektů navržený občany se v Turnově letos uskuteční?
Starosta Hocke odstartoval setkávání s občany v Turnově II
Pomalu ožívá tradice setkávání v Turnově II
Regenerace turnovského sídliště u nádraží postupuje do páté etapy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na Smržovce počtrnácté pořádají Prolínání - Sen o Jizerských horách

Jizerskohorské pochoutky, výrobky s označením regionální produkt, ruční zpracování vlny, zdobení perníčků, šikovné ruce dráteníka a košíkáře, hospodářská zvířata, sokolníky, bosoviště a mnoho dalšího nabídne 14. ročník akce Prolínání - Sen o Jizerských horách aneb Smržovský jarmark, která se koná 21. května 2022 v lesoparku na Smržovce. Podrobná pozvánka

Architekt představí chystanou podobu parku u Severočeského muzea

Obnovou by měl v budoucnu projít park, který obklopuje Severočeské muzeum v Liberci. Bližší informace o této chystané akci se mohou zájemci dozvědět ve čtvrtek 19. května od 17 hodin. V tento den a čas se v muzeu uskuteční představení plánovaného projektu obnovy muzejního parku. „Severočeské muzeum prošlo v minulých letech z velké části náročnou rekonstrukcí. K nádherné budově patří také památkově chráněný park, který si zaslouží tomu odpovídající péči. Z toho důvodu jsme s obnovou oslovili jeden z nejlepších ateliérů nejen v České republice, ale i z hlediska evropského, a sice Ateliér Krejčiříkovi. Mají za sebou takové práce, jakými jsou revitalizace Lednicko-valtického areálu nebo park na Kuksu," řekla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pohádkový les v Semilech bude letos O stromech a bytostech
Okresní soutěž: V duelu o první místo Zálesní Lhota vyhrála v Tatobitech
Okresní přebor: Libštát vyhrál jasně 5:0 na trávníku prvních Roztok
Májový jarmark opět oživí jilemnické náměstí
Nabitý program květnového Týdne oslav v Turnově

Nejčtenější články

18.05.: Řidič vlivem mikrospánku přejel v Železném Brodě do protisměru
18.05.: I.A třída: Košťálov/ Libštát doma udolal Rynoltice
17.05.: Krajský přebor: Turnov i Sedmihorky si přesvědčivě připsaly tři body

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT