V Turnově hledají řešení místo betonového bazénku na sídlišti U Nádraží

21.04.2017 21:23:28 | Autor: TZ města Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

V Turnově hledají řešení místo betonového bazénku na sídlišti U Nádraží

Město Turnov se v letošním roce zaměřilo na pokračující zvelebování oblasti Turnova II. Nachází se zde dlouhodobě neutišené zákoutí betonového bazénku, které by mohlo být upraveno na příjemný veřejný prostor. Po veřejném projednání byla vytvořena anketa, která má za cíl zjistit smysluplnost nové studie o změně prostoru kolem bazénku.

Turnov II. se sídlištěm U Nádraží tvoří významnou část města Turnova. Dlouhodobě zde probíhají postupné kroky ke zlepšování zdejšího života. Sídliště U Nádraží je však také známé svým betonovým bazénkem, který v této chvíli není využíván ke svému původnímu účelu. V dobách, kdy byl betonový bazének napuštěn, fungoval jako příjemný rybníček plný ryb. Nicméně poslední dvě desítky let je bazének bez svého využití a postupně chátrá. O změně tohoto prostor se vedou debaty již dlouhá léta a vzniklo i několik studií.

První studie na úpravu bazénku vznikla zhruba v roce 1997 od Sdružení architektů urbanistů Liberec, kteří bazének chtěli revitalizovat a vytvořit další vodní prvek. Postupem doby přicházely další varianty úprav. Jedna studie navrhovala v prostoru sídliště vytvořit přírodní biotop, který zcela nahrazoval stávající betonový objekt. Dřívější městský architekt J. Patrný zde také navrhoval vytvořit muzeum turnovských miniatur pod širým nebem. Starosta města Tomáš Hocke dokonce již před třemi lety, při stavbě waldorfské školy, navrhoval bazének zavézt zeminou. „Tehdy zazněl názor, že zavezení bazénku je málo a je třeba na stávající místo vymyslet veřejný prostor, který oblast obohatí." vzpomíná starosta.

V současnosti byla vypracována studie od architektonického studia AND, kterou na veřejném setkání v prostorách jídelny ZŠ Skálova v Alešově ulici představili architekti Jaromír Kosnar a Ondřej Smolík. Studie ruší neutišený stav betonového bazénku společně s mostkem, čímž se eliminuje problém místních obyvatel s nevzhledným prostorem, který využívá mládež jako provizorní skatepark. Na místě bazénku nebo v jeho blízkosti počítá studie s vytvořením nového veřejného prostoru se zpevněnou plochou, do které by byly zabudovány vodní trysky. Vodní prvek přináší příjemné oživení prostoru s využitím osvěžení v letních měsících. V zimním období však prostor zůstane dále využitelný jako zpevněná plocha pro hraní dětí nebo místo setkávání se.

Při zpracovávání studie vznikla také vize upravit prostor před prodejnou Billa. Během provádění analýzy prostoru přišli architekti se zajímavým konceptem zvětšení chodníkové části před prodejnou, čímž se vytvoří příjemný a vzdušný prostor nejen pro setkávání, ale hlavně pro pohodlný pohyb obyvatel sídliště, školáků, sportovců a v neposlední řadě také cestujících. „Nesmíme zapomínat, že tento prostor by měl být také důstojným místem nejen pro místní obyvatele, ale také pro návštěvníky Turnova a čekající cestující na další spoj, protože v blízkosti je důležitý dopravní uzel." vysvětlili architekti. Studie představuje místo před Billou jako centrum sídliště a parku s možností odpočinku a současně jako hlavní spojnici pro pěší. Nynější podoba studie počítá svým zásahem s otevřením, provzdušněním, prosvětlením a hlavně zútulněním pro všechny návštěvníky.

Prostor bazénku je již dlouho neutišeným místem, ale pro vedení města je důležitá reakce obyvatel a smys-luplnost tohoto prostoru i s ohledem na revitalizaci sídliště a probíhajících diskusí k občanské vybavenosti. Z veřejného projednání vzešly otázky, které je třeba zodpovědět. Starosta města Tomáš Hocke tímto vyzývá a prosí všechny, kterým není tento prostor lhostejný, aby vyjádřili svůj názor v anketním šetření, které má za cíl určit přínos současné studie a směřování úprav tohoto veřejného prostoru. Hlasování veřejnosti je možné do 19. května 2017.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V Turnově II slavnostně otevřeli nová dětská hřiště
Který z projektů navržený občany se v Turnově letos uskuteční?
Starosta Hocke odstartoval setkávání s občany v Turnově II
Pomalu ožívá tradice setkávání v Turnově II
Regenerace turnovského sídliště u nádraží postupuje do páté etapy

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj pomáhá příspěvkovkám při zadávání veřejných zakázek

Vyhledat veřejné zakázky téměř všech příspěvkových organizací Libereckého kraje lze na profilu zadavatele. Nedávno se tam přidala i liberecká zoo, kterou kraj vloni převzal do své správy. Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek výrazně pomáhá. „Liberecký kraj i jeho příspěvkové organizace postupují při zadávání veřejných zakázek dle Směrnice Rady Libereckého kraje č. 1/2021 k zadávání veřejných zakázek. Směrnice určuje postupy zejména u menších veřejných zakázek, které jsou od 200 000 korun bez DPH uveřejňovány na profilu zadavatele. Na tomto místě je možné vyhledat i veřejné zakázky téměř všech 87 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje. Jedná se o střední školy, domovy důchodců nebo muzea. Dodavatelé tak naleznou informace o veřejných zakázkách na jednom místě," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Ve středu 1. února 11 minut po půlnoci vyjel první spoj z Rychnova a poté už na všechny trasy městské hromadné dopravy vyjely autobusy nového dopravce ČSAD Slaný. Společnost bude na Jablonecku nově obsluhovat městskou dopravu příštích pět let. Více podrobností a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Únorový program turnovské knihovny
VIDEO: Spadlý strom na Malé Skále zpozdil dopravu po celé trati
Zlomené stromy padaly na domy, silnice i železniční tratě
Jablonec, Drážďany, Vídeň i Berlín. Kraj propagují doma i v zahraničí
Kvůli větru a poruchám napětí je mnoho lidí bez elektřiny

Nejčtenější články

03.02.: Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody
02.02.: Nejtěžší zápas pro starší žáky HC Turnov i Adama Jindřiška
04.02.: Zlomené stromy padaly na domy, silnice i železniční tratě

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT