V Turnově postaví alzheimer centrum a nový bytový dům pro seniory

19.07.2018 22:26:55 | Autor: Petr Ježek a Zdenka Štrauchová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

V Turnově postaví alzheimer centrum a nový bytový dům pro seniory

Aktualizováno: Na Domov důchodců Pohoda Turnov naváže v budoucnu alzheimer centrum a bytový dům města pro 29 bytových jednotek. Vzniknou tak blízko sebe tři bytové domy vzájemně propojené, zatím byly v Turnově dva domy s pečovatelskou službou.

Turnov spojil jednotlivé vize zdravotně sociálních služeb a plánuje výstavbu Bytového domu s pečovatelskou službou v ulici 5. května. Tento nový objekt by mohl vyrůst v místě garáží, nedaleko Domova důchodců Pohoda a plánovaného alzheimer centra. Přínosem by bylo soustředění seniorů do komplexu budov, ve kterém by si vybrali místo dle svého aktuálního stavu. Během pobytu v daném zařízení by se pohybovali ve známém prostředí a lépe adaptovali. Nespornou výhodou je blízkost nemocnice a samozřejmě střední zdravotnické školy. „Toto propojení nám dává hluboký smysl," potvrdil starosta města Tomáš Hocke.

Druhou lokalitou pro seniory by zůstávaly byty se zvláštním určením v Žižkově ulici. „Naopak dům na Výšince, kde je 90 bytů, by změnil svůj status a stal by se běžným bytovým domem. Péči o seniory bychom chtěli situovat kolem Domova důchodců Pohoda a Žižkovy ulice. Když budeme mít dvě centra, jsme schopní zefektivnit práci zdravotně sociálních služeb," nastínil Tomáš Hocke.

Bytový dům s pečovatelskou službou ve studii Miloše Mlejnka<br />Autor: Archiv města Turnov, reprofoto Petr Ježek Přirozeným vývojem diskuzí bylo oslovení dvou architektů, aby zpracovali architektonickou studii. Jedním z nich byl Ing. arch. Miloš Mlejnek, se kterým město spolupracovalo na areálu Maškovy zahrady. Miloš Mlejnek stavbu navrhl jako monoblok o třech podlažích, kde v částečně zapuštěném suterénu nechybí garáže (36 stání pro osobní automobily). V bytovém domě je umístěno 30 bytů, náklady na výstavbu jsou předběžně odhadovány na necelých 40 milionů Kč bez DPH. Druhý návrh vzešel z rukou Ing. arch. Václava Hájka. Ten stavbu navrhl jako tři třípodlažní budovy, které jsou spojeny komunikačními krčky. Jednotlivé objekty jsou obdélníkového půdorysu o rozměrech 12,5 x 17 metrů. Studie počítá s 29 byty, v suterénu je navrženo parkoviště pro 24 automobilů. V předběžných propočtech ceny je bytový dům o 4 miliony nákladnější než předchozí studie, čítá téměř 44 milionů Kč.

Obě studie byly projednávány v několika komisích (komisi pro rozvoj a správy majetku, sociálně bytové či komisi pro zdravotně sociální služby). Výsledky byly jednoznačné. Komise se na základě stávajících zkušeností přiklonily ke studii Václava Hájka a doporučily rozpracování do dalších projekčních stupňů. Důvodem byly především menší chodby, menší anonymita prostředí, která by mohla vést ke snížení konfliktů ve vzájemném soužití. Stejné stanovisko vzešlo z jednání rady města a zastupitelstva.

„Zhruba za rok by mohla být hotová dokumentace k provedení stavby a začal by se soutěžit dodavatel. V brzké době by začalo také pátrání po vhodném dotačním titulu. Kolik to bude peněz a jaký bude podíl města, nelze zatím říci. Ideální by bylo začít stavět dům s pečovatelskou službou i bez dotace, protože ho Turnov potřebuje," popsal starosta.

Bytový dům s pečovatelskou službou ve studii Václava Hájka<br />Autor: Archiv města Turnov, reprofoto Petr Ježek Jak vysvětlil, záměr stavby bytového domu postupně vykrystalizoval z řady jednání. Na počátku stála otázka, jak se bude v Turnově vyvíjet bytový fond. Město Turnov má zhruba 400 bytů, které spravuje ve svém bytovém fondu. Většina je v domovech s pečovatelskou službou, dále jde o některé městské domy (v Bezručově ulici, na sídlišti v Přepeřské, 5. května čp. 1001, 1002 a pak v Palackého ulici).

Kvůli špatnému stavu některých objektů zde byla tendence více rekonstruovat a postupně zlepšovat stav v bytech. V souvislosti s opravami objektů v ulici 5. května (čp. 1001 a 1002) však vzniklo rozhodnutí, že bude lepší objekty přímo zbourat a postavit zcela nové Alzheimer centrum.

Lokalita 5. května se v rámci studií začala rázem měnit a řešen byl prostor tamních garáží. Původně bylo počítáno s bytovým domem s univerzálním využitím pro seniory, matky s dětmi v krizové situaci a sociálně slabší skupiny obyvatel. V souvislosti se stavbou Alzheimer centra se vize spojily ve vybudování celého areálu s komplexními službami pro seniory.

Domov důchodců Pohoda v září minulého roku oslavil 15 let činnosti. O tom, že jeden z nejmladších domovů pro seniory v Libereckém kraji si vede dobře a o své klienty se stará vzorně, svědčí ocenění Značka kvality v sociálních službách. Tento certifikát, udělovaný Asociací poskytovatelů sociálních služeb ČR, získal DD Pohoda v roce 2011. Domov má za rok až 200 nových žádostí o umístění.

Postavení nového bytového domu by právě mělo snížit dlouhou čekací dobu na umístění v DD Pohoda. Nový bytový dům mají postavit v horizontu čtyř let, zároveň se počítá i s rekonstrukcí ARO blízké Panochovy nemocnice Turnov a rozšíření následné péče o 15 lůžek.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

DD Pohoda Turnov se zapojil do projektu Ježíškova vnoučata
FOTO: Domov důchodců Pohoda v Turnově slavil patnáctiny
V domově důchodců Pohoda v Turnově to žije

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Přednáška Léčitelské příběhy znovu v semilském muzeu

Opakování přednášky Léčitelské příběhy se uskuteční v semilském muzeu ve středu 24. dubna v 17:00. V našem regionu v rámci léčitelské výstavy nalezli více jak 30 velmi zajímavých a mnohdy i různorodých osobností. Jací to byli lidé? Jaké byly jejich motivace k léčení potřebných? Z jakých zdrojů čerpali své znalosti? O tom bude vyprávět autor výstavy, náš muzejní historik Tomáš Chvátal.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Krkonošské louky mohou dál rozkvétat
Ensemble Flair a Jan Rokyta rozsvítí Fabriku 1861
Kam na jaře v Jizerských horách? K vodě, na rozhlednu i za vědou
Volejbalisté Malé Skály zakončili sezonu v Kojetíně
Jaké chystají investice v Harrachově v roce 2024?

Nejčtenější články

22.04.: Obrazem: Sto zvířat rozeznělo zaplněnou sokolovnu ve Sklenařicích
24.04.: Halu lomnického muzea rozezní trampská muzika
23.04.: Hledá se nejlepší knihovna Libereckého kraje

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT