V Turnově proběhl vydařený Den architektury

07.10.2021 16:35:59 | Autor: Eliška Gruberová a Václav Hájek | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

V Turnově proběhl vydařený Den architektury

Již počtvrté se přihlásil Turnov k celorepublikovému říjnovému festivalu Den architektury, který v letošním roce probíhá od 1. do 7. října. Tématem letošního ročníku jsou dopravní spojnice a připomenutí architekta Jana Kotěry, zakladatele moderní architektury, od jehož narození letos v prosinci uplyne 150 let.

V Turnově na sobotu 2. října byla připravena procházka bývalou židovskou čtvrtí, kde se návštěvníci měli možnost seznámit s její historií, současností i výhledem do budoucnosti. Bohatého programu, který začal ve 14 hodin v synagoze Turnov se zúčastnilo více než padesát účastníků. Jan Kotěra byl připomenut malou výstavkou jeho nejznámějších děl včetně realizovaného domu v Turnově, který navrhl pro akademického malíře Karla Vika. Více než 5 desítek návštěvníků bylo seznámeno s historií židovského osídlení v Turnově i dle pramenů čtvrté, do současnosti dochované synagogy. Připomenuty byly i Stolpersteiny, Kameny zmizelých, které se v Turnově postupně umisťují.

Den architektury v Turnově 2021<br />Autor: Václav Hájek Poté se ujal slova starosta Tomáš Hocke, který spolupracoval na projektu a podílel se na obnově synagogy. Návštěvníci se zájmem sledovali jednotlivé fotografie z obnovy této kulturní památky. Následně architekt Václav Hájek promítl historické fotografie bývalého turnovského kina. Poté již následovala vycházka bývalou židovskou čtvrtí s výkladem o jednotlivých domech v Krajířově a Palackého ulici. Účastníci měli možnost projít a seznámit se s domem židovského číslování II, dnes č.p. 473, který patřil k nejrozsáhlejším objektům bývalého ghetta. Zajímavostí tohoto domu je nejen jeho stavební vývoj, ale i že v roce 1857 v tomto domě žily čtyři rodiny, dvě židovské a dvě katolické.

Druhou zastávkou bylo prvorepublikové kino na Trávnici, hodnotná stavba z hlediska architektury, která byla dokončena v roce 1930. Bylo postaveno na místě po zbořeném bývalém židovském domě č. XVI. (č.p. 488). V této budově kina se promítalo až do roku 1990. Poté v roce 2001 koupil budovu od města tehdejší radní pan Vítězslav Sekanina, ale jeho záměry se mu nepodařilo uskutečnit a budova chátrala. V současné době má budova nového majitele, pana Jindřicha Svobodu, který zde chce vybudovat muzeum automobilových veteránů. Účastníci akce měli možnost si celou budovu projít, prohlédnout si vizualizaci a dozvědět se plno zajímavostí. Mnozí Turnováci zavzpomínali na kino v době jeho plného provozu, na své zážitky z mládí i první lásky, které zde prožívali.

Den architektury v Turnově 2021<br />Autor: Václav Hájek Poslední zastávkou byla budova Městského divadla v Turnově, které bylo postaveno již v roce 1874 jako třetí kamenné divadlo v Čechách. Divadlo bylo postaveno na přání místních ochotníků Občanskou záložnou a půjčovnou, která stavěla svou budovu, dnešní hotel Slavii, v Hluboké ulici. Záložna tak budovu divadla postavila ve dvoře a do divadla se chodilo přes dvůr záložny z Hluboké ulice. Pan starosta účastníky seznámil se schválenou dostavbou divadla podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Návštěvníci si mohli prohlédnout i druhou vizualizaci navrhované dostavby dalšího renomovaného architekta Ladislava Lábuse. Starosta přirovnal navrhovanou dostavbu Ladislava Lábuse k německému pěknému fortelnému Mercedesu a Pleskotovu k italskému stylovému Maserati a osvětlil, proč byla dána přednost netradičnímu návrhu architekta Josefa Pleskota. Zároveň se zmínil o architektonických soutěžích i současných finančních problémech obcí v souvislosti s investicemi.

Zmíněna byla i bývalá kaplička na Trávnici se soškou Panny Marie Trávnické, která měla Turnováky chránit před povodněmi. Po jejím zboření byla soška nejdříve umístěna v kostele sv. Mikuláše a nyní se nachází v presbytáři kostela sv. Františka s Assisi.

Poděkování za hezké odpoledne patří starostovi Tomáši Hockemu, architektovi Václavu Hájkovi a mému kolegovi Miroslavu Hlouškovi. Dále Kamilu Tyrychtrovi a Jindřichu Svobodovi, že pro účastníky vycházky otevřeli svoje objekty.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 1. až 3. října
Festival Den architektury vyrazí po stopách tramvají, továren i obcí

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek 10. jarního kola
Chráněná území jsou drahokamy v koruně české přírody a krajiny
Chystají Týden čtení v Turnově
Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května

Nejčtenější články

23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
24.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 24. do 26. května
23.05.: Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT