V Turnově proběhl vydařený Den architektury

07.10.2021 16:35:59 | Autor: Eliška Gruberová a Václav Hájek | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

V Turnově proběhl vydařený Den architektury

Již počtvrté se přihlásil Turnov k celorepublikovému říjnovému festivalu Den architektury, který v letošním roce probíhá od 1. do 7. října. Tématem letošního ročníku jsou dopravní spojnice a připomenutí architekta Jana Kotěry, zakladatele moderní architektury, od jehož narození letos v prosinci uplyne 150 let.

V Turnově na sobotu 2. října byla připravena procházka bývalou židovskou čtvrtí, kde se návštěvníci měli možnost seznámit s její historií, současností i výhledem do budoucnosti. Bohatého programu, který začal ve 14 hodin v synagoze Turnov se zúčastnilo více než padesát účastníků. Jan Kotěra byl připomenut malou výstavkou jeho nejznámějších děl včetně realizovaného domu v Turnově, který navrhl pro akademického malíře Karla Vika. Více než 5 desítek návštěvníků bylo seznámeno s historií židovského osídlení v Turnově i dle pramenů čtvrté, do současnosti dochované synagogy. Připomenuty byly i Stolpersteiny, Kameny zmizelých, které se v Turnově postupně umisťují.

Den architektury v Turnově 2021<br />Autor: Václav Hájek Poté se ujal slova starosta Tomáš Hocke, který spolupracoval na projektu a podílel se na obnově synagogy. Návštěvníci se zájmem sledovali jednotlivé fotografie z obnovy této kulturní památky. Následně architekt Václav Hájek promítl historické fotografie bývalého turnovského kina. Poté již následovala vycházka bývalou židovskou čtvrtí s výkladem o jednotlivých domech v Krajířově a Palackého ulici. Účastníci měli možnost projít a seznámit se s domem židovského číslování II, dnes č.p. 473, který patřil k nejrozsáhlejším objektům bývalého ghetta. Zajímavostí tohoto domu je nejen jeho stavební vývoj, ale i že v roce 1857 v tomto domě žily čtyři rodiny, dvě židovské a dvě katolické.

Druhou zastávkou bylo prvorepublikové kino na Trávnici, hodnotná stavba z hlediska architektury, která byla dokončena v roce 1930. Bylo postaveno na místě po zbořeném bývalém židovském domě č. XVI. (č.p. 488). V této budově kina se promítalo až do roku 1990. Poté v roce 2001 koupil budovu od města tehdejší radní pan Vítězslav Sekanina, ale jeho záměry se mu nepodařilo uskutečnit a budova chátrala. V současné době má budova nového majitele, pana Jindřicha Svobodu, který zde chce vybudovat muzeum automobilových veteránů. Účastníci akce měli možnost si celou budovu projít, prohlédnout si vizualizaci a dozvědět se plno zajímavostí. Mnozí Turnováci zavzpomínali na kino v době jeho plného provozu, na své zážitky z mládí i první lásky, které zde prožívali.

Den architektury v Turnově 2021<br />Autor: Václav Hájek Poslední zastávkou byla budova Městského divadla v Turnově, které bylo postaveno již v roce 1874 jako třetí kamenné divadlo v Čechách. Divadlo bylo postaveno na přání místních ochotníků Občanskou záložnou a půjčovnou, která stavěla svou budovu, dnešní hotel Slavii, v Hluboké ulici. Záložna tak budovu divadla postavila ve dvoře a do divadla se chodilo přes dvůr záložny z Hluboké ulice. Pan starosta účastníky seznámil se schválenou dostavbou divadla podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Návštěvníci si mohli prohlédnout i druhou vizualizaci navrhované dostavby dalšího renomovaného architekta Ladislava Lábuse. Starosta přirovnal navrhovanou dostavbu Ladislava Lábuse k německému pěknému fortelnému Mercedesu a Pleskotovu k italskému stylovému Maserati a osvětlil, proč byla dána přednost netradičnímu návrhu architekta Josefa Pleskota. Zároveň se zmínil o architektonických soutěžích i současných finančních problémech obcí v souvislosti s investicemi.

Zmíněna byla i bývalá kaplička na Trávnici se soškou Panny Marie Trávnické, která měla Turnováky chránit před povodněmi. Po jejím zboření byla soška nejdříve umístěna v kostele sv. Mikuláše a nyní se nachází v presbytáři kostela sv. Františka s Assisi.

Poděkování za hezké odpoledne patří starostovi Tomáši Hockemu, architektovi Václavu Hájkovi a mému kolegovi Miroslavu Hlouškovi. Dále Kamilu Tyrychtrovi a Jindřichu Svobodovi, že pro účastníky vycházky otevřeli svoje objekty.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 1. až 3. října
Festival Den architektury vyrazí po stopách tramvají, továren i obcí

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Závodníci Jizerské 50 dostanou medaili od České mincovny již potřetí

V jablonecké České mincovně se uskutečnila slavnostní ražba neprodejných stříbrných medailí Jizerská 50, které obdrží vítězové vybraných kategorií při 55. ČEZ Jizerská 50 včetně dětských. Pozvání přijal nejen autor sloganu Petr Karlovský a ředitel závodů Jizerská 50, ale i primátor Jablonce nad Nisou Jiří Čeřovský a další hosté. Podrobnosti a fotogalerie na Našem Jablonecku

Závodníci Jizerské 50 dostanou medaili od České mincovny již potřetí

Pitná voda je v prameni Boží voda i pod Valdštejnem

Odbor životního prostředí informuje občany, že prameny pod Valdštejnem a Boží voda jsou pitné. Výsledky rozboru pramenů ze dne 17. ledna 2022 vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vznik česko-německého inovačního centra podpoří Liberecký kraj
Oslavy města Turnov už mají vlastní propagační předměty
Celkem 540 milionů míří na opravy silnic, investice, do školství a kultury
V Turnově proběhlo Novoroční setkání s představiteli církví
Alejí roku 2021 se stala lipová Klokotská alej z jižních Čech

Nejčtenější články

20.01.: Počasí komplikovalo dopravu, nehoda uzavřela silnici z Brodu na Bozkov
20.01.: Lídr hnutí STAN v kraji Jan Farský se vzdá poslaneckého mandátu
21.01.: Zemědělci i v Pojizeří protestovali proti změně strategického plánu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT