V Turnově proběhl vydařený Den architektury

07.10.2021 16:35:59 | Autor: Eliška Gruberová a Václav Hájek | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

V Turnově proběhl vydařený Den architektury

Již počtvrté se přihlásil Turnov k celorepublikovému říjnovému festivalu Den architektury, který v letošním roce probíhá od 1. do 7. října. Tématem letošního ročníku jsou dopravní spojnice a připomenutí architekta Jana Kotěry, zakladatele moderní architektury, od jehož narození letos v prosinci uplyne 150 let.

V Turnově na sobotu 2. října byla připravena procházka bývalou židovskou čtvrtí, kde se návštěvníci měli možnost seznámit s její historií, současností i výhledem do budoucnosti. Bohatého programu, který začal ve 14 hodin v synagoze Turnov se zúčastnilo více než padesát účastníků. Jan Kotěra byl připomenut malou výstavkou jeho nejznámějších děl včetně realizovaného domu v Turnově, který navrhl pro akademického malíře Karla Vika. Více než 5 desítek návštěvníků bylo seznámeno s historií židovského osídlení v Turnově i dle pramenů čtvrté, do současnosti dochované synagogy. Připomenuty byly i Stolpersteiny, Kameny zmizelých, které se v Turnově postupně umisťují.

Den architektury v Turnově 2021<br />Autor: Václav Hájek Poté se ujal slova starosta Tomáš Hocke, který spolupracoval na projektu a podílel se na obnově synagogy. Návštěvníci se zájmem sledovali jednotlivé fotografie z obnovy této kulturní památky. Následně architekt Václav Hájek promítl historické fotografie bývalého turnovského kina. Poté již následovala vycházka bývalou židovskou čtvrtí s výkladem o jednotlivých domech v Krajířově a Palackého ulici. Účastníci měli možnost projít a seznámit se s domem židovského číslování II, dnes č.p. 473, který patřil k nejrozsáhlejším objektům bývalého ghetta. Zajímavostí tohoto domu je nejen jeho stavební vývoj, ale i že v roce 1857 v tomto domě žily čtyři rodiny, dvě židovské a dvě katolické.

Druhou zastávkou bylo prvorepublikové kino na Trávnici, hodnotná stavba z hlediska architektury, která byla dokončena v roce 1930. Bylo postaveno na místě po zbořeném bývalém židovském domě č. XVI. (č.p. 488). V této budově kina se promítalo až do roku 1990. Poté v roce 2001 koupil budovu od města tehdejší radní pan Vítězslav Sekanina, ale jeho záměry se mu nepodařilo uskutečnit a budova chátrala. V současné době má budova nového majitele, pana Jindřicha Svobodu, který zde chce vybudovat muzeum automobilových veteránů. Účastníci akce měli možnost si celou budovu projít, prohlédnout si vizualizaci a dozvědět se plno zajímavostí. Mnozí Turnováci zavzpomínali na kino v době jeho plného provozu, na své zážitky z mládí i první lásky, které zde prožívali.

Den architektury v Turnově 2021<br />Autor: Václav Hájek Poslední zastávkou byla budova Městského divadla v Turnově, které bylo postaveno již v roce 1874 jako třetí kamenné divadlo v Čechách. Divadlo bylo postaveno na přání místních ochotníků Občanskou záložnou a půjčovnou, která stavěla svou budovu, dnešní hotel Slavii, v Hluboké ulici. Záložna tak budovu divadla postavila ve dvoře a do divadla se chodilo přes dvůr záložny z Hluboké ulice. Pan starosta účastníky seznámil se schválenou dostavbou divadla podle návrhu architekta Josefa Pleskota. Návštěvníci si mohli prohlédnout i druhou vizualizaci navrhované dostavby dalšího renomovaného architekta Ladislava Lábuse. Starosta přirovnal navrhovanou dostavbu Ladislava Lábuse k německému pěknému fortelnému Mercedesu a Pleskotovu k italskému stylovému Maserati a osvětlil, proč byla dána přednost netradičnímu návrhu architekta Josefa Pleskota. Zároveň se zmínil o architektonických soutěžích i současných finančních problémech obcí v souvislosti s investicemi.

Zmíněna byla i bývalá kaplička na Trávnici se soškou Panny Marie Trávnické, která měla Turnováky chránit před povodněmi. Po jejím zboření byla soška nejdříve umístěna v kostele sv. Mikuláše a nyní se nachází v presbytáři kostela sv. Františka s Assisi.

Poděkování za hezké odpoledne patří starostovi Tomáši Hockemu, architektovi Václavu Hájkovi a mému kolegovi Miroslavu Hlouškovi. Dále Kamilu Tyrychtrovi a Jindřichu Svobodovi, že pro účastníky vycházky otevřeli svoje objekty.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 1. až 3. října
Festival Den architektury vyrazí po stopách tramvají, továren i obcí

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 6 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Jablonec se připravuje na nákup elektřiny a plynu na burze

Jablonec nad Nisou začne nakupovat elektrickou energii a zemní plyn na příští rok na Českomoravské komoditní burze Kladno (ČMKBK), a to formou centralizovaného zadávání. Nakupovat energetické komodity může město pro sebe i pro zřizované organizace i po částech. Více podrobností na Našem Jablonecku

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pozvánka na tradiční prázdninovou akci lomnického muzea
Hasiči zasahují v Horkách u požáru sila s dřevěnými pilinami
Obrazem: Senioři zápolili na Městském stadionu v Tanvaldě
Anonym hrozil bombou v průmyslové zóně v Turnově, evakuovali 70 lidí
Lužické hory zvou na výhledy, koupání i cyklohrátky. Nechybí ani pivo

Nejčtenější články

28.06.: Anonym hrozil bombou v průmyslové zóně v Turnově, evakuovali 70 lidí
28.06.: Hasiči zasahují v Horkách u požáru sila s dřevěnými pilinami
27.06.: Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Dodávky dílčích výrobních celků, tak i plně automatizovaných strojů, dopravníkových a polohovacích systémů.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT