V Turnově si připomínají městský svátek

28.05.2024 09:29:27 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

V Turnově si připomínají městský svátek

Dne 28. května 2024 si připomínají v Turnově městský svátek u příležitosti odchodu okupační rudé armády z města v roce 1990, jedné z nejvýznamnějších událostí v novodobé historii Turnova.

Turnov jako jedno z mála měst v republice má svůj vlastní městský svátek, kterým si chce připomínat významnou událost novodobých dějin nejen města, ale celé země. Turnov byl totiž první město v zemi, odkud přesně 28. května 1990 odešla rudá armáda. Z dalších vojenských základen na jiných místech někdejšího Československa, jako byly Milovice nebo Kuřivody, odjížděly vojenské transporty zpět do Sovětského svazu až do 21. června 1991.

Turnov se už 28. května 1990 stal prvním městem v republice, odkud se podařilo vojska odsunout. Významný podíl na tom měl první porevoluční starosta města Václav Šolc i radní, místostarosta a dlouholetý zastupitel Josef Kunetka (oba se stali nositeli titulu Čestný občan města Turnova).

Městský svátek se v Turnově připomíná od roku 2015, kdy ho tehdejší zastupitelstvo odhlasovalo u příležitosti 25. výročí odchodu rudé armády. Na městských budovách a organizacích také 28. května 2024 uvidíte vlát městské vlajky. Ve videoreportáži RTM+ tady se můžete ohlédnout za víkendovou atmosférou Staročeských řemeslnických trhů 2024, kde městský svátek připomínal i starosta města Tomáš Hocke.

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka

Na Frýdlantsku vyjede dodávka na přepravu jízdních kol

S platností od 11. července 2024 posílí náhradní autobusovou dopravu na Frýdlantsku mimořádně zavedená linka „K". Nová linka ve formě dodávky jedoucí v trase vybraných spojů linky náhradní autobusové dopravy „C" je určena výhradně k přepravě jízdních kol. Spoj s vlekem na jízdní kola vyjíždí až do konce prázdnin denně v 8:25 z autobusového nádraží v Liberci jako zrychlený spoj do Frýdlantu a dále pak po své trase na Smědavu (s časovým posunem odjezdu na 9:00).


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července
Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
Závod světové série ve fourcrossu horských kol je zpátky v Jablonci
Léto přináší novinky a zajímavosti na hradech a zámcích

Nejčtenější články

11.07.: Tanečníci ILMA Turnov soutěžili v Řecku na mistrovství světa
12.07.: Krakonošovy letní podvečery podvacáté obsadí jilemnické náměstí
11.07.: Bouřky zaměstnaly hasiče v kraji, nejčastější bylo čerpání vody

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT