V turnovské nemocnici se investuje, má novou skiaskopickou stěnu

18.06.2022 19:38:02 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

V turnovské nemocnici se investuje, má novou skiaskopickou stěnu

Aktuální investice do Panochovy nemocnice v Turnově dosahují výše 30 milionů korun. Její rozvoj se však netýká pouze každodenního provozu, stále se řeší také budoucnost péče o pacienty v nových prostorách. Slavnostní předání skiaskopické stěny se odehrálo 23. května.

Celkové náklady na investiční činnost jen v letech 2021 a 2022 se pohybují okolo 30 milionů korun. Co konkrétně to pro turnovskou nemocnici znamená?

Běžné investice v turnovské nemocnici proudí především do přístrojového vybavení, do stavebních úprav, ale také do nutného obnovení vybavení ICT včetně rozvodů apod. Do stavebních úprav, jako například pořízení nových zdrojů chladu pro operační sály, výměny vstupních dveří, oken nebo do méně patrné, ale neméně důležité výměny kanalizace pod heliportem bylo celkem investováno 5,218 milionu Kč.

Předání skiaskopické stěny v turnovské nemocnici<br />Autor: Archiv města Turnov a Marcela Jandová Přístrojové vybavení si pak vyžádalo částku 9,371 milionu Kč za rok 2021, včetně roku 2022 je to 11,964 milionu Mezi hlavní investice do přístrojů patří nákup skiaskopicko-skiagrafické stěny za 6,158 milionu Kč, která umožňuje prosvěcování a snímkování celé páteře, kolen nebo kyčlí. Byla pořízena také nová laparoskopická sestava za 2,4 milionu Kč či vybavení oddělení IBD, tedy oddělení pro léčbu nespecifických střevních zánětů. Pořízena byla myčka endoskopů nebo videogastroskop.

Do obnovy hardwarového a softwarového vybavení nemocnice v Turnově bylo investováno více než 4,3 milionu Kč. Mimo jiné došlo k obnově zabezpečení sítě a updatu programového vybavení, došlo k vybudování datové sítě patologie, vybudování datové stoupačky v budově ambulantního traktu. Zabezpečení kvalitních rozvodů a sítí je ostatně zásadní podmínkou pro obnovu přístrojového vybavení nemocnice tak, aby dostála všem standardům moderní léčby.

Kromě podobných každoročních investic do Panochovy nemocnice je velmi živým tématem také další rozvoj péče o pacienty v Turnově. Rozsáhlejší dostavba či nová výstavba budov nemocnice se řeší už od roku 2016. Konkrétně se jedná o dostavbu traktu, který by měl propojit ambulantní křídlo s částí nemocnice, která slouží jako ARO, a to směrem k budově Střední zdravotnické školy. Takzvaný pavilon TA by se dočkal zásadní rekonstrukce oddělení intenzivní medicíny, s tím je spojeno také rozšíření akutní péče o další lůžka.

Vzniknout by mohl urgentní příjem, který by spojil interní a chirurgické oddělení. Při příjmu by tak pacient dostával komplexní péči, aniž by se musel sám rozhodnout, na které oddělení se s obtížemi vypravit. Zrychlil by se tak rovněž příjem akutních příjmů. Celkově se jedná o směr, kterým se moderní medicína ubírá nejen v České republice. Společně s dostavbou by v dalších patrech budovy vznikl nový prostor pro ambulance. Díky novému traktu by došlo k posílení oddělení IBD, vystaven by mohl být menší zákrokový sál.

Budovy areálu turnovské nemocnice<br />Autor: Archiv města Turnov a Marcela Jandová Celý záměr se nachází ve fázi zpracování prováděcí projektové dokumentace, je těsně před vydáním stavebního povolení. Z pohledu akcionářů ovšem stále platí původní podmínka pro další rozvoj nemocnice v Turnově, a sice zahájení stavby Centra urgentní medicíny v Krajské nemocnici Liberec. Otázkou číslo jedna tak zůstává financování podobné výstavby v Turnově. Budoucnost turnovského projektu je tedy otevřená, je možné uvažovat o dotačních titulech v rámci IROP, které by s investicí až 145 milionů Kč na stavební práce plus přístrojové vybavení ve výši 21 milionů Kč mohly pomoci. Jak řekl starosta Turnova: „Kdo není připraven, nemůže na dotace dosáhnout, proto práce managementu nemocnice i jednotlivých primariátů tady v Turnově není ztracená a je dobře, že podobná investice je připravena."

Kromě zmíněného záměru se s ohledem na případné vyhlášení nových dotačních titulů pracuje také na dokumentaci pro územního rozhodnutí ke stavbě takzvaného pavilonu TX. Nový třípodlažní objekt by mohl vzniknout mezi budovou interního oddělení a bývalým dětským oddělením. Podobný projekt by přinesl dvě lůžkové stanice a v suterénu technické zázemí pro zaměstnance včetně šaten. Výstavba je zvažována kvůli dalšímu možnému rozšíření intenzivní péče. Případně by se díky rozšíření zvýšil standard pro pacienty turnovské nemocnice, kteří momentálně sdílí pokoje až po pěti. Do budoucna by mohlo dojít k úpravě na dvoulůžkové pokoje. Prioritou ovšem zůstává dostavba pavilonu TA. Projektová dokumentace pavilonu TX pro územní rozhodnutí je zatím důležitá především pro vytvoření vhodných podmínek pro rozvoj nemocnice v dalších obdobích.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Projekt výstavby Centra urgentní medicíny v KNL bude pokračovat
Kraj vybral banku, která mu poskytne úvěr na výstavbu CUM
Nemocnice v kraji v klikací výzvě uspěly. Dohromady žádaly 840 milionů
Očkování v turnovské nemocnici probíhá, registrace 45+ od 19. května
Poslední ponorková služba na ARO turnovské nemocnice
V turnovském babyboxu našli holčičku. Dostala jméno Světlana
KNL otevřela v Turnově lékárnu a spustila nové cétéčko
Nemocnice Turnov vymění nemocniční lůžka za 8,5 milionu
V Turnově vznikla pro seniory biblioterapie
Nemocnice Turnov představuje nového primáře interny
V turnovské nemocnici oficiálně otevřeli babybox

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 3 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V kraji pomáhají vyučujícím s nadanými dětmi proškolené metodičky

Již pátým rokem mohou školy a pedagogičtí pracovníci v Libereckém kraji využívat konzultací a podpory, kterou poskytují pracovnice projektu Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Libereckém kraji, aby mohli co nejkvalitněji pečovat o nadané žáky. „Metodičky pomáhají s rozpoznáváním nadaných dětí ve třídě, doporučují nejvhodnější metody práce s nimi i s celou třídou, spolupracují s pedagogicko-psychologickými poradnami z celého kraje. Podporují nejen jednotlivé učitelky, ale umí také nabídnout systémová řešení ředitelům škol," popsal Dan Ramzer, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Příjem žádostí o kotlíkové dotace odstartoval v pátek 1. července

V pátek 1. července v 9 hodin spouští Liberecký kraj příjem žádostí do programu Kotlíkové dotace v Libereckém kraji IV. Žádosti se budou podávat elektronicky prostřednictvím odkazu na krajském dotačním portálu https://dotace.kraj-lbc.cz/kotlikove-dotace. Odesláním elektronické žádosti si žadatelé zajistí pořadí podle data a času doručení. „Poté je třeba do 10 pracovních dní od podání elektronické žádosti doručit její písemnou verzi včetně příloh na adresu krajského úřadu," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Skončil 28. ročník Ještědu f Kleci. Jaký měl program a kdo zvítězil?
Otevřeli nová sportoviště v Horní Branné a Valteřicích
Severočeské muzeum v Liberci vystavuje renesanční církevní oděv
Festival v Berlíně představil Liberecký kraj: sirupy, mošty, kávu i Ještěd
Žitavská úzkokolejka už projela po opraveném mostě přes Mandavu

Nejčtenější články

01.07.: Po bouřce opět zasahovali krajští hasiči
02.07.: Historické vlaky jezdí o prázdninách z Turnova do Rovenska a Semil
02.07.: Bozkovská pouť má tradičně i sportovní nádech

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Aktivní dovolená s CK TRIP.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT