V turnovské synagoze nachystali výstavu Uloupené umění

29.05.2021 07:56:39 | Autor: TZ Turnovské památky a cestovní ruch | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

V turnovské synagoze nachystali výstavu Uloupené umění

Až bude možné otevřít dveře turnovské synagogy návštěvníkům, přivítá je výstava Uloupené umění, která byla nainstalována v pondělí 24. května na ženské galerii v synagoze. Správce synagogy, příspěvková organizace Turnovské památky a cestovní ruch, si ji zapůjčil od Centra pro dokumentaci majetkových převodů kulturních statků obětí II. světové války, o. p. s. Není patrně potřeba dodávat, že většinou se jednalo o majetek našich židovských spoluobčanů. Co však možná málokdo ví je skutečnost, že osudy tohoto majetku jsou spojené s naším regionem - konkrétně se zámkem Sychrov.

Než se o jeho roli zmíníme, ocitujme z publikace Židovský majetek uložený na zámku Sychrov (vydané Centrem v roce 2017), co se za války s majetkem dělo:

„Souběžně se zahájením deportací protektorátních židů do koncentračních táborů v říjnu 1941 bylo v Židovské náboženské obci z rozkazu nadřízené Ústředny pro židovské vystěhování nově ustaveno jedno z nejdůležitějších a nejrozsáhlejších oddělení - Treuhandstelle. Toto oddělení spravovalo a evidovalo veškerý majetek deportovaných, který po sobě zanechali v opuštěných bytech. Každý předvolaný do transportu byl povinen vyplnit podrobný dotazník o svých majetkových poměrech s tím, že vše odkazuje ústředně. Na seřadišti před transportem byly tyto dotazníky zevrubně kontrolovány a zároveň vybírány klíče od bytů, které zůstávaly do jejich vyklizení uloženy v Treuhandstelle. Tam opět probíhala kontrola majetkových přiznání, oddělení vedlo evidenci veškeré dokumentace o jednotlivcích i opuštěných bytech a provádělo také klasifikaci bytového zařízení. ...Poté byli do bytu povoláni baliči, kteří mobiliář připravili k převozu do skladů. Prázdný byt pak byl uzavřen a zapečetěn a připraven k případnému dalšímu využití. Všechny informace o jednotlivých bytech včetně soupisu veškerého majetku v nich zanechaného, byly předávány ústředně. Veškerá tato dokumentace obsahovala transportní čísla svých bývalých obyvatel. Takto získaný mobiliář byl podle druhu rozčleněn... a ukládán do specializovaných skladů, jejichž počet postupně vzrostl na téměř šest desítek. Ve skladech se zároveň zabavený majetek opravoval, kompletoval, odstraňovaly se monogramy a ex libris. S povolením a v doprovodu vedoucích úředníků ústředny si mohli říšští občané ve skladech vybrat vše, co potřebovali, a pod cenou to zakoupit. ..." (str. 11, svazek 4) Tolik k těmto hanebným krádežím.

Po válce se většina pravých vlastníků nevrátila. Majetek byl spolu s majetkem zkonfiskovaným německému obyvatelstvu na základě Benešových dekretů svezen na několik zámků, mj. Sychrov, Bouzov či Kunštát. Sběrna na Sychrově byla otevřena v roce 1947. Majetek byl za komunismu často prodáván (prostřednictvím podniků Klenoty, Artia či Tuzex), předán státním institucím k používání do muzeí a galerií, případně použit k vybavení interiérů státních hradů a zámků.

Majetky židovských rodin byly ve spolupráci s Centrem, založeným v roce 2001, identifikovány postupně. Jak v knize poznamenává ředitelka centra, paní Helena Krejčová, identifikace se podařila především díky přístupu „několika generací památkářů, kteří na Sychrově pracovali a pracují", protože většinou „z jednotlivých předmětů neodstraňovali identifikační znaky." Paní Krejčová má na mysli štítky a cedulky s transportním číslem původních vlastníků. Ono smutně proslulé „číslo místo jména člověka" tak v našem kraji získává další rozměr - bývá většinou jediným vodítkem, jak vyhledat původní vlastníky ukradeného majetku a vrátit tak předmětům paměť a kolektivnímu svědomí pravdu.

Správce synagogy TPCR děkuje partnerům za spolupráci. Těšíme se na viděnou se všemi návštěvníky v nové kulturní sezoně!

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pořadatelé významných sportovních akcí mohou žádat o dotaci do 30. září

Pořadatelé sportovních akcí mezinárodního významu, které se budou v roce 2023 konat na území Libereckého kraje, ale i organizátoři mistrovství světa, mistrovství Evropy nebo světových pohárů, si mohou požádat o poskytnutí dotace z rozpočtu Libereckého kraje. Pro události konané v roce 2023 tak musí učinit nejpozději do 30. září 2022. „Chtěli bychom vyzvat pořadatele, kteří na území našeho kraje v roce 2023 plánují uskutečnit sportovní akci mezinárodního významu a budou na tuto akci žádat o peněžní podporu z rozpočtu Libereckého kraje, aby si žádost o poskytnutí dotace podali nejpozději do konce září letošního roku," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež, tělovýchovu, sport a zaměstnanost.

Oba sledované turnovské prameny jsou pitné

Odbor životního prostředí MěÚ Turnov informuje, že pramen pod Valdštejnem a pramen Boží voda jsou podle posledních rozborů pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem proběhly 13. června 2022 a oba prameny na jejich základě vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění, a voda je tak pitná.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Žáci ze Žižkovky byli letos opět velmi úspěšní
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 24. až 26. června
Zprovoznili silnici a okružní křižovatku u Ktové
Vratislavická kyselka přichází zpátky na trh
Vědomostní soutěž Poznej turistický region Český ráj má své výherce

Nejčtenější články

22.06.: TJ Sokol Jablonec nad Jizerou pořádá oslavu 100 let místního fotbalu
23.06.: Semilská pouť se po dvou letech koná i s kulturním programem
22.06.: Fichtl MAZEC 24 hodin je tady

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

VAMA - trezory a sejfy vám nabízí veškerý sortiment produktů pro ochranu vašich cenností

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT