V turnovské synagoze probíhá výstava Hvězda pod tíhou hvězdy

11.06.2020 17:04:40 | Autor: Miroslav Hloušek, TPCR | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

V turnovské synagoze probíhá výstava Hvězda pod tíhou hvězdy

Od čtvrtka 4. června 2020 můžete zhlédnout výstavu o vztazích mezi Československem a státem Izrael na ženské galerii Synagogy Turnov. Expozice je zapůjčena z Útvaru pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, který je součástí Policie České republiky.

Výstava na 16 panelech ukazuje vývoj vzájemných diplomatických, ale i obchodních styků mezi oběma státy od vzniku státu Izrael až po pád komunistického režimu u nás. Vše je doprovázeno fotografiemi důležitých osob, diplomatů i důstojníků z obou států, a ukázkami mnoha dobových dokumentů.

Vše začíná procesem uznání státu Izrael Československem na konci čtyřicátých let a navázáním vzájemných styků. Z těchto vztahů vzešla i materiální pomoc vznikajícímu státu a jeho armádě a dokonce se utvořila i dobrovolnická brigáda. Ale již velmi brzy se tyto slibně se vyvíjející vztahy náhle obrátily.

Tento obrat souvisí se zájmy Sovětského svazu. Izrael se totiž začal orientovat spíše na západ, než k Sovětskému svazu, a i v samotném státu Izrael utrpěli tamní komunisté politickou porážku. Namísto možného sovětského spojence se tak na blízkém východě začal rýsovat spojenec západních mocností. To se odrazilo na ochladnutí sovětsko-izraelských vztahů a v důsledku toho i na ochladnutí československo-izraelských vztahů. Na konci šedesátých let pak dokonce došlo k přerušení diplomatických styků.

Vztah Československa ke státu Izrael se následně odrazil i na židovské obyvatele Československa, kteří byli sledováni. Teprve konec vlády jedné strany umožnil obnovení vzájemných vztahů.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Od 8. do 14. srpna bude výluka na trati Smržovka - Tanvald

Provozovatel dráhy Správa železnic, s. o. informuje o nepřetržité výluce na železniční trati č. 036 Liberec - Harrachov - Szklarska Poręba Górna, která bude probíhat v úseku Smržovka - Tanvald ve dnech 8. srpna 2022 od 0:00 až do 14. srpna 2022 do 23:59. Podrobný článek

Kraj, města a instituce chtějí vybudovat v Liberci bioplynovou stanici

Návrh memoranda o chystaném vybudování bioplynové stanice v Liberci, které hodlá Liberecký kraj uzavřít s dalšími subjekty, schválili na svém zasedání krajští radní. Dalšími signatáři budou akciové společnosti MVV Energie CZ, Teplárna Liberec a Severočeské vodovody a kanalizace, dále pak statutární města Liberec a Jablonec nad Nisou. „Tímto memorandem sledujeme částečné naplnění cílů odpadového hospodářství v oblasti biologicky rozložitelných komunálních odpadů, a to právě jejich využitím v bioplynové stanici. Budeme usilovat o to, abychom my i naše příspěvkové a námi vlastněné organizace předávali své biologicky rozložitelné odpady do bioplynové stanice, a to nejpozději do zahájení zkušebního provozu," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Andělský hoboj zazní v jilemnickém kostele svatého Vavřince
Výzva Tvoříme Turnov je v roce 2022 rozdělena do dvou kategorií
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Přehled fotbalových výsledků prvního podzimního kola
Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?

Nejčtenější články

05.08.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 5. až 7. srpna
05.08.: Přepeře chtějí s novým trenérem navázat na velmi úspěšnou sezonu
06.08.: Do divize se vrací fotbalisté Turnova. Jaké jsou změny v kádru?

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

KP Papír -papírnictví a kancelářské potřeby nabízí široké spektrum papírnických potřeb pro Vaši kancelář, domácnost i do školy.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT