V turnovské synagoze probíhá výstava Hvězda pod tíhou hvězdy

11.06.2020 17:04:40 | Autor: Miroslav Hloušek, TPCR | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

V turnovské synagoze probíhá výstava Hvězda pod tíhou hvězdy

Od čtvrtka 4. června 2020 můžete zhlédnout výstavu o vztazích mezi Československem a státem Izrael na ženské galerii Synagogy Turnov. Expozice je zapůjčena z Útvaru pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu, který je součástí Policie České republiky.

Výstava na 16 panelech ukazuje vývoj vzájemných diplomatických, ale i obchodních styků mezi oběma státy od vzniku státu Izrael až po pád komunistického režimu u nás. Vše je doprovázeno fotografiemi důležitých osob, diplomatů i důstojníků z obou států, a ukázkami mnoha dobových dokumentů.

Vše začíná procesem uznání státu Izrael Československem na konci čtyřicátých let a navázáním vzájemných styků. Z těchto vztahů vzešla i materiální pomoc vznikajícímu státu a jeho armádě a dokonce se utvořila i dobrovolnická brigáda. Ale již velmi brzy se tyto slibně se vyvíjející vztahy náhle obrátily.

Tento obrat souvisí se zájmy Sovětského svazu. Izrael se totiž začal orientovat spíše na západ, než k Sovětskému svazu, a i v samotném státu Izrael utrpěli tamní komunisté politickou porážku. Namísto možného sovětského spojence se tak na blízkém východě začal rýsovat spojenec západních mocností. To se odrazilo na ochladnutí sovětsko-izraelských vztahů a v důsledku toho i na ochladnutí československo-izraelských vztahů. Na konci šedesátých let pak dokonce došlo k přerušení diplomatických styků.

Vztah Československa ke státu Izrael se následně odrazil i na židovské obyvatele Československa, kteří byli sledováni. Teprve konec vlády jedné strany umožnil obnovení vzájemných vztahů.

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj pomáhá příspěvkovkám při zadávání veřejných zakázek

Vyhledat veřejné zakázky téměř všech příspěvkových organizací Libereckého kraje lze na profilu zadavatele. Nedávno se tam přidala i liberecká zoo, kterou kraj vloni převzal do své správy. Kraj svým příspěvkovým organizacím při administraci veřejných zakázek výrazně pomáhá. „Liberecký kraj i jeho příspěvkové organizace postupují při zadávání veřejných zakázek dle Směrnice Rady Libereckého kraje č. 1/2021 k zadávání veřejných zakázek. Směrnice určuje postupy zejména u menších veřejných zakázek, které jsou od 200 000 korun bez DPH uveřejňovány na profilu zadavatele. Na tomto místě je možné vyhledat i veřejné zakázky téměř všech 87 příspěvkových organizací, které kraj zřizuje. Jedná se o střední školy, domovy důchodců nebo muzea. Dodavatelé tak naleznou informace o veřejných zakázkách na jednom místě," uvedl Zbyněk Miklík, náměstek hejtmana pro resort ekonomiky, majetku, investic, veřejných zakázek a informatiky.

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Na Jablonecku od 1. února vyjely nové autobusy ČSAD Slaný

Ve středu 1. února 11 minut po půlnoci vyjel první spoj z Rychnova a poté už na všechny trasy městské hromadné dopravy vyjely autobusy nového dopravce ČSAD Slaný. Společnost bude na Jablonecku nově obsluhovat městskou dopravu příštích pět let. Více podrobností a fotografie na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Závod Lyžuj lesy prověří mladé závodníky na jilemnické Hraběnce
Únorový program turnovské knihovny
VIDEO: Spadlý strom na Malé Skále zpozdil dopravu po celé trati
Zlomené stromy padaly na domy, silnice i železniční tratě
Jablonec, Drážďany, Vídeň i Berlín. Kraj propagují doma i v zahraničí

Nejčtenější články

03.02.: Nový sníh a vítr v kraji porážely stromy a zapříčinily nehody
04.02.: Zlomené stromy padaly na domy, silnice i železniční tratě
02.02.: Nejtěžší zápas pro starší žáky HC Turnov i Adama Jindřiška

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT