V září probíhala kampaň na zviditelnění neslyšících Deafember

23.10.2020 07:17:15 | Autor: Barbora Voráčová | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj,Pojizeří

V září probíhala kampaň na zviditelnění neslyšících Deafember

Od 1. do 30. září organizoval Tichý svět osvětovou kampaň Deafember s podtitulem Měsíc osob se sluchovým postižením. Září je historicky důležitý měsíc v kultuře neslyšících, a zásadním datem je 23. září, tedy Mezinárodní den znakových jazyků.

V průběhu celého měsíce se konaly akce naživo i online. Jejich cílem bylo ukázat veřejnosti, jak je svět neslyšících pestrý, bohatý a inspirativní.

„Českou premiéru mělo stand-up vystoupení komiků z Underground Comedy Praha tlumočené do znakového jazyka. Akce se konala v pražském klubu Rock Café, a vzhledem k velkému úspěchu mezi diváky i komiky se nejspíš bude opakovat," naznačila Eva Štípková, vedoucí oddělení komunikace Tichého světa. „Další premiérou byla online přednáška na Facebooku, která přiblížila veřejnosti komunitu neslyšících," dodala.

Přednášky naživo, minikurzy znakového jazyka a další osvětové akce se konaly v rámci festivalu Taška Fest v Kladně, Retroměstečka v Pardubicích nebo jako součást sousedské slavnosti Zažít město jinak v Praze. V Pardubicích proběhla výstava Tiché osudy v Kavárně Kosatec, další akce se konaly v Brně, Ústí nad Labem a Liberci.

Kampaň Deafember s podtitulem Měsíc osob se sluchovým postižením<br />Autor: Archiv Tichý svět „Na sociálních sítích plnil Deafember převážně osvětovou funkci prostřednictvím fotek, videí a dalších příspěvků. Kampaň informovala o různých tématech, která s neslyšícími souvisí, vyvracela zastaralé, ale stále trvající mýty, ukazovala překážky, které neslyšící musí dennodenně překonávat, ale zvala také na kurzy znakového jazyka nebo vysvětlovala, jaké sociální služby jsou pro osoby se sluchovým postižením k dispozici," shrnula Eva Štípková.

„Sluchový hendikep na ulici nepoznáte, a možná právě proto, že nejsou neslyšící vidět, se o nich ví tak málo. Deafember se snažil celý měsíc toto změnit, a oslovil svými příspěvky 52 000 lidí. To je ale jenom začátek, protože neslyšící jsou tu s námi ne jeden měsíc, ale celý rok, a stačí se jich nebát, vycházet jim vstříc a snažit se komunikovat, nic víc v tom není," popsala ředitelka organizace Tichý svět Marie Horáková. Jak říká snowboardcrossař Tomáš Pazdera: My už líp neuslyšíme, a proto je tak potřebné dělat i osvětu o komunikaci. Velice často se totiž stává, že má slyšící člověk strach komunikovat s neslyšícím.

Ke kampani se připojily i známé osobnosti, které si vyzkoušely znakovat větu, motto celého Deafemberu, Chci naslouchat neslyšícím. K Deafemberu se připojily tyto osobnosti - Alexandr Hemala, Eva Josefíková, Dominik Hašek, Vojtěch Bernatský, Petr Kotvald, divadelní spolek Kašpar, Jan Hájek, Pavel Šimčík, Marek Daniel, Petr Buchta, Jan Hájek, Eliška Podzimková, Tereza Prucková Bufková, Jana Epikaridis, Bára Jánová, Petra Nesvačilová, Klára Vytisková, Bořek Joura, Jiří Kohout, Anna Fixová a Aleš Háma.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Znaková řeč hluchých lidí aneb ochota ke znakovému jazyku neslyšících
Tábor nejen pro neslyšící děti měl letos název Svět kolem nás
Tichý svět naslouchá neslyšícím i v době pandemie
Roušky komplikují komunikaci lidem s poruchou sluchu
Tlumočník Karel Redlich: Znakový jazyk by měly znát už děti ve školkách

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Kraj hledá Památku roku pro letošek. Nominace přijímá do 30. dubna

Již jen několik dní je možné přihlásit se do devátého ročníku soutěže Památka roku 2023 Libereckého kraje; termín vyprší 30. dubna. Soutěž, jejímž cílem je upozornit na úspěšné obnovy kulturních památek a poukázat na ojedinělé stavby v našem regionu, vypisuje Liberecký kraj. „Skutečně velice stojíme o to, aby se nám hlásilo co nejvíce majitelů úspěšných obnov památek. Jejich obnovy jsou inspirací příkladem pro ostatní majitele," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovního ruchu Libereckého kraje. Předchozí článek

Jeden a půl milionem podpoří Liberecký kraj vědomostní soutěže žáků

Částkou 1 605 000 korun podpořil v letošní roce Liberecký kraj konání vědomostních olympiád žáků základních a středních škol. Okresní a krajská kola se konají již od začátku roku. Další finanční prostředky na soutěže ve výši 630.000 korun čerpá kraj ze státního rozpočtu. „Organizaci vědomostních soutěží zajišťuje na základě příspěvku zřizovatele ve výši 1 200 000 korun Střední škola a Mateřská škola Na Bojišti, Liberec. Jedná se o krajská a okresní kola vědomostních soutěží a klání ve středoškolské odborné činnosti. Na organizaci okresních kol mimo Liberec se podílejí příspěvkové organizace obcí. Jedná se například o domy dětí a mládeže či střediska volného času," uvedl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
V Turnově se odehraje 17. ročník festivalu Kytara v Českém ráji
Na schody v kostele na Krásné přispěje kraj. Zapojit se může každý

Nejčtenější články

27.04.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 26. dubna do 1. května
28.04.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek šestého jarního kola
27.04.: Mistrovství České republiky v ROB se koná v okolí Turnova

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT