V Železném Brodě opět můžete obdivovat skleněné betlémy

28.11.2013 11:42:18 | Autor: pjs | Rubrika: KULTURA | Obce: Železný Brod

V Železném Brodě opět můžete obdivovat skleněné betlémy

Výstavy betlémů se staly v čase vánočním vyhledávaným cílem návštěvníků. I Železný Brod je jedním z měst s touto tradicí. S myšlenkou vystavit skleněné betlémy v městské galerii přišla železnobrodská rodačka Alena Kortanová v roce 2009 a proměnila tak svou zálibu ve sběratelství skleněných betlémů v reálnou výstavu.

„Jde o jednu z našich nejúspěšnějších výstav. Sklo k Železnému Brodu neodmyslitelně patří, stejně tak i skleněné betlémy," poznamenal starosta Železného Brodu André Jakubička.

Snahou pořadatelů je, aby se na každém ročníku představily nové či dosud nevystavované exponáty. Zatím se daří, že se každoročně sejde kolem 60 betlémů. Konečná podoba výstavy je něco jako sázkou do loterie a pro organizátory tak trochu adrenalinová záležitost. Záleží totiž na ochotě lidí ukázat svůj skleněný betlém veřejnosti, na ochotě sklářských firem, řemeslníků a umělců přispět do výstavy vlastními exponáty.

Vedle klasických skleněných betlémů můžete vidět například betlémy z figurek tažených nebo hutních, rytiny na skle, vitráže, mozaiky, podmalby na skle, betlémy z dutých trubic, lisovaného skla i tavené plastiky, moderní či historické betlémy, betlémy čistě skleněné či v kombinaci s jiným materiálem, například keramikou. Záleží vždy na tom, jaké betlémy jsou do výstavy zapůjčeny.

Skleněný betlém je jedním z železnobrodských fenoménů. Historie skleněných betlémů úzce souvisí se vznikem zdejší sklářské školy v roce 1920. Vedle „starších" betlémů vyřezávaných či papírových je tedy skleněný betlém jejich „mladším sourozencem", který si ale rychle vydobyl své místo na výsluní popularity.

V letošním roce bude 2. prosince v 16 hodin zahájen již 5. ročník výstavy. U příležitosti prvního malého jubilea přináší Informační a kulturní středisko novinku v podobě komentovaných prohlídek pro organizované skupiny, děti z mateřských a základních škol, ale i veřejnost. Nutná je telefonická rezervace na tel.: 483 353 948 nebo 483 353 925. Výstavu budete moci navštívit až do 5. ledna 2014.

„Na místě je poděkování všem, kteří své betlémy do Městské galerie Vlastimila Rady v Železném Brodě zapůjčili. A pokud ještě někdo váhá, ozvěte se. Uděláte radost všem, kteří na výstavu přijdou. A svátky vánoční jsou přeci především o rozdávání radosti svým bližním," uvedla vedoucí Informačního a kulturního střediska Železný Brod Iva Chaloupková.

Kulturní akce v Pojizeří a v Krkonoších od adventu až do Nového roku

Více o výstavách v Pojizeří čtěte v rubrice KULTURA - Výstavy

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Zahájili již 12. ročník soutěže Dřevěná stavba roku

Nadace dřevo pro život zahájila přihlašování do prestižní oborové soutěže Dřevěná stavba roku. Už dvanáctým rokem představuje široké veřejnosti díla těch, kteří umí doslova kouzlit se dřevem a vytváří dřevěné stavby šetrné k přírodě. I letos je pro soutěžící připraveno 6 soutěžních kategorií, do kterých mohou přihlásit realizace nebo návrhy různých typů dřevěných staveb, jako jsou rodinné domy, sruby, konstrukce, dětská hřiště, rozhledny či dřevěné interiéry. Přihlašování do 12. ročníku soutěže Dřevěná stavba roku probíhá do 28. února 2022 na webových stránkách soutěže. Soutěžící, kteří se přihlásí do 31. ledna navíc získají 20% slevu z registračního poplatku. V březnu bude pro soutěžní díla hlasovat odborná porota i široká veřejnost. Na konci dubna pak proběhne slavnostní vyhlášeni letošních vítězů a jejich projektů.

Kraj spustil inovovaný Informační a vzdělávací portál Libereckého kraje

Komunikace mezi školskými institucemi, jejich zřizovateli a veřejností - to je hlavním posláním Informačního a vzdělávacího portálu Libereckého kraje (EDULK). Web se nyní dočkal od firmy UVM interactive, s.r.o. inovace za 1 270 500 korun včetně DPH. Zájemci na portálu naleznou například důležité termíny akcí či seminářů, ale i informace určené pro školní hospodáře nebo uchazeče o studium na střední škole. Webové stránky jsou dostupné na https://edulk.cz/.  „Původní portál EDULK jsme spustili v roce 2013. V současné době však již nevyhovuje aktuálním požadavkům a bylo třeba ho nahradit. Nová je například možnost uzavřeného diskusního fóra pro specializované pracovníky. Formuláře pomohou urychlit sběr dat od škol a školských zařízení. To výrazně zjednoduší způsob komunikace a zkvalitní služby," uvedl Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Harrachově budou jednat o osudu Vily Mlynářka
Kraj věnuje Českému červenému kříži sanitku z liberecké záchranky
Počet případů covidu stoupá, ale naštěstí je méně hospitalizovaných
Anonym oznámil bombu v liberecké firmě
Ve školách zimuje čtrnáct Bodlinek

Nejčtenější články

17.01.: Sedmi zchátralým krkonošským nádražním budovám svítá naděje
17.01.: V rámci akce SIMAR byla zadržena dealerka drog z Turnovska
17.01.: Moderátor Háma v televizi představí Liberecký kraj z karavanu

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

ABcomp.cz, s.r.o. - již 16 let se sex shop staráme o Vaše problémy s výpočetní technikou.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT