Valdštejnská pouť potřetí připomněla hrad jako poutní místo

02.06.2017 22:34:19 | Autor: Martin Hašek, Turnovské památky a cestovní ruch | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Valdštejnská pouť potřetí připomněla hrad jako poutní místo

Na hradě Valdštejn a v jeho předhradí se v sobotu 20. května konala pouť. Přes ztížené podmínky způsobené současnými stavbami, ne příliš příznivé počasí i řadu jiných akcí v okolí se ukázalo, že si valdštejnská pouť získala své příznivce a setkala se s pozitivním ohlasem.

Jednalo se o třetí z řady poutí, jejichž nynější tradice byla založena v roce 2015. Tato tradice má jednak upomínat na to, že Valdštejn byl v období baroka obnoven jako poutní místo a jednak tak trochu navázat na věhlasné poutě, které si mnozí dodnes pamatují. Při nich mohl návštěvník u hradu narazit nejen na atrakce jako koupačky či kolotoče, ale třeba i na „kouli smrti". Cesta k Valdštejnu bývala tehdy lemována odstavenými automobily.

Takováto podoba pouti je dnes na Valdštejně samozřejmě zcela nemyslitelná - nynější ochrana přírody je na úplně jiné úrovni a formou pouti se snažíme respektovat kulturně-památkový charakter objektu. Proto se návštěvníci mohli v předhradí setkat s prodejem řemeslných výrobků či regionálních produktů a zaposlouchat se do zpěvu lidových a jarmarečních písní. V areálu hradu se konala loutková divadelní představení turnovského souboru „Na židli", při nichž se děti mohly seznámit prostřednictvím netradičně zpracované pohádky „O červené Karkulce" se zajímavým pohledem na domestikaci vlka. V kapli zazněl velmi pěkný společný koncert flétnového souboru „Tibia Pragensis", flétnového a pěveckého souboru „Pifferaios" a mužského pěveckého souboru „Toni Dei Signori" - divácký ohlas o čtvrt hodiny prodloužil plánovanou délku koncertu. Prvním nádvořím se po celou dobu nesly melodie flašinetu.

Symbolickým zakončením pouti byla mše svatá celebrovaná turnovským děkanem Václavem Vlasákem, který ve svém kázání připomněl patrona zdejšího poutního místa sv. Jana Nepomuckého, v jehož odkazu jsou impulsy aktuální i pro naši současnost.

Průběh letošní valdštejnské pouti je tak dobrým příslibem pro rok příští, kdy nebudeme limitováni stavbami, ale naopak díky nim hrad získá na kráse.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Sezonu na hradě Valdštejn otevřel Máchův Máj
Hrad Valdštejn mimořádně uzavřou, provádí plánovanou rekonstrukci
Na Valdštejně probíhají úpravy předhradí
Valdštejn v roce 2016 navštívilo přes 54 tisíc lidí
Kaple na Valdštejně bude mít novou střechu

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Příjem žádostí o kotlíkové dotace odstartoval v pátek 1. července

V pátek 1. července v 9 hodin spouští Liberecký kraj příjem žádostí do programu Kotlíkové dotace v Libereckém kraji IV. Žádosti se budou podávat elektronicky prostřednictvím odkazu na krajském dotačním portálu https://dotace.kraj-lbc.cz/kotlikove-dotace. Odesláním elektronické žádosti si žadatelé zajistí pořadí podle data a času doručení. „Poté je třeba do 10 pracovních dní od podání elektronické žádosti doručit její písemnou verzi včetně příloh na adresu krajského úřadu," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Podrobný článek

Šaldovo a Naivní divadlo podpoří kraj sedmi miliony korun

Poskytnutí neinvestičních a investičních dotací z rozpočtu Libereckého kraje Naivnímu divadlu Liberec a Divadlu F. X. Šaldy Liberec schválili na svém zasedání krajští radní. V souladu s memorandem uzavřeným mezi Libereckým krajem a statutárním městem Liberec je vyčleněno v rozpočtu odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu 5 milionů korun na investiční dotace a 2 miliony korun na podporu těchto divadel. „Dva miliony korun rozdělí kraj coby provozní příspěvek mezi obě scény. Částkou 1 470 000 korun podpoří činnost Divadla F. X. Šaldy a 530 000 korunami Naivní divadlo," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně hejtmana pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Otevřeli nová sportoviště v Horní Branné a Valteřicích
Severočeské muzeum v Liberci vystavuje renesanční církevní oděv
Festival v Berlíně představil Liberecký kraj: sirupy, mošty, kávu i Ještěd
Žitavská úzkokolejka už projela po opraveném mostě přes Mandavu
Kulturní léto v Semilech 2022

Nejčtenější články

01.07.: Po bouřce opět zasahovali krajští hasiči
02.07.: Historické vlaky jezdí o prázdninách z Turnova do Rovenska a Semil
02.07.: Bozkovská pouť má tradičně i sportovní nádech

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Vyrobíme pro şişli escort Vás webové stránky nebo eshop.

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT