Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka

28.03.2023 21:15:20 | Autor: pjs | Rubrika: KRIMI | Obce: Harrachov,Liberecký kraj

Vandalové zničili kamenný pomník u rozhledny Štěpánka

Neznámý pachatel či spíše pachatelé zničili v noci z pátka 24. na sobotu 25. března kamenný pomník ve tvaru kříže v Jizerských horách u rozhledny Štěpánka. Kamenný artefakt připomínající nacistické vyznamenání Železný kříž rozbili na několik kusů, případem se o víkendu začala zabývat policie v Harrachově.

Efektní kamenný kříž v přírodní scenérii nedaleko Kořenova na pomezí Jizerských hor a Krkonoš byl nelegálně obnoven v roce 2011. Následujících osm let ovšem nikomu nevadil, neboť se myslelo, že jde o maltézský kříž spojený s první světovou válkou. Historik Jan B. Uhlíř, přední znalec dějin 2. světové války ale v roce 2019 zjistil, že žula vydávaná za maltézský kříž je ve skutečnosti pomníkem postaveným v říjnu 1944. A to na památku padlých příslušníků říšské branné moci a zbraní SS z Kořenova a okolních obcí.


Od té doby probíhá spor, zda kříž na místě ponechat jako poučení z minulosti (historik Jan B. Uhlíř), nebo jej zbourat (badatel Josef Doškář). Pro ponechání se ovšem vyslovila například i Správa KRNAP, na jejímž území kříž stojí. „Odpůrci památníku jsou neúspěšní a nevidím cestu, že by úspěšní byli. Kříž vnímáme jako určitou připomínku doby minulé a nijak neuráží české občany. Není to téma, které má smysl dále řešit," řekl mluvčí Správy Krkonošského parku Radek Drahný už před dvěma lety po prvním sporu o kříž a jeho nabarvení.

Odpůrci objektu ovšem byli tento víkend úspěšní. Za činem prý ale nestojí amatérský badatel Josef Doškář, který naopak veřejnost sám informoval o nelegální zkáze. Badatel trval na úředním odstranění kříže, nikoliv na jeho vandalském zničení.

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 13 fotek)

Sdílet s přáteli na facebooku

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Omezená provozní doba sběrného dvora na Vesecku

Pozor na omezenou páteční provozní dobu sběrného dvora, 9. června se uzavře už v 15 hodin. „Informujeme občany, že z technických důvodů bude provoz sběrného dvora na Vesecku omezen, a to v pátek 9. června 2023, otevřeno bude pouze do 15:00. Děkujeme za pochopení," sdělily Turnovské odpadové služby, s. r. o.

Červnové uzavírky v Jablonci nad Nisou

Rekonstrukce tramvajové trati s sebou nesou uzavírky jabloneckých ulic. S postupem stavby se uzavírky mění. Aktuální změny od 7. června se dotknou jabloneckých ulic Tovární, Rýnovická, Liberecká, Poštovní, U Nisy, Vodní a Na Vršku. Více podrobností


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vyhlídka v 17. patře krajského úřadu je opět otevřená pro veřejnost
Den dětí s Ponorkou opět v turnovském parku
Krkonoše jsou opět čistější
Víkend otevřených zahrad zve na statek, bylinky i do arboreta
Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové

Nejčtenější články

06.06.: Kino Jitřenka uvede dokument o režisérce Věře Plívové - Šimkové
05.06.: Nekrmte krkavce!
05.06.: V soutěži Kniha roku bodovali sudetští Němci i fotograf z místních novin

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT