Vánoční Valdštejn se líbil, na výzdobu se podívalo dva tisíce lidí

07.01.2021 17:23:27 | Autor: Turnovské památky a cestovní ruch | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Turnov

Vánoční Valdštejn se líbil, na výzdobu se podívalo dva tisíce lidí

Téměř dva tisíce lidí vidělo během sedmi dnů vánoční výzdobu venkovních prostor hradu Valdštejna. Od 23. až do 30. prosince (kromě prvního vánočního svátku) si zájemci mohli volně prohlédnout vánoční výzdobu v přízemí klasicistního paláce a na druhém nádvoří se dozvědět tradice a zvyky Adventu a Vánoc.

Před oltářem ve vyzdobené kapli sv. Jana Nepomuckého byl k vidění betlém z kukuřičného šustí, který je tvořen více jak 150 figurkami. Před Štědrým večerem23. a 24. prosince si z hradu mohli lidé odnést do svých domovů i Betlémské světlo, které zde pro ně bylo k dispozici v kapličce sv. Jana Křtitele na prvním nádvoří. Betlémské světlo bylo rozdáváno ve spolupráci s turnovskými skauty.

Vánočně vyzdobený Valdštejn<br />Autor: Archiv Turnovské památky a cestovní ruch Lidé obdivovali nejen vánoční stromečky bohatě ozdobené mašlemi, ale i slavnostní tabuli, které dominoval prvorepublikový rybí servis a secesní nápojová souprava. Zajímavostí rybího servisu pro šest osob je, že se ani jeden motiv na talířích neopakuje a na každém z 12 talířů je vyobrazení různých skupinek ryb.

„Potěšilo mě, že se lidem vánoční výzdoba líbila a že je nazdobené stromečky či slavností tabule šlechtického rodu Aehrenthalů bude inspirovat pro výzdobu jejich domácností. Obdivovány byly i plesové šaty prezentující druhorokokovou módu druhé poloviny devatenáctého století, kterými byl interiér doplněn," podotkla Eliška Gruberová, ředitelka příspěvkové organizace. „Velký pondělní vítr shodil i jeden nazdobený stromeček a rozbilo se několik kouliček. Střepy ale znamenají štěstí," dodala. Nejvíce lidí, a to 412, přišlo na hrad ve středu, 30. prosince.

Poděkování patří všem návštěvníkům za dodržování potřebných pravidel. Vytvoření vánoční výzdoby bylo součástí projektu Valdštejn umění a tradic v rámci získaného grantu z Libereckého kraje, který tento projekt finančně podpořil.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovské památky a cestovní ruch se ohlížejí za sezonou 2020
Slovem i hudbou oslavili na Valdštejně Dny evropského dědictví
Jak probíhala Hradozámecká noc 2020 nejen na hradě Valdštejn
Hrad Valdštejn si připomíná rod Valdštejnů
Dětské a noční prohlídky na Valdštejně zahájí prázdninovou sezonu!
Valdštejn bronzový v projektu Má vlast cestami proměn 2020
Konírnu na Valdštejně ovládly erbovní bestie!
Na Valdštejně připravili pro návštěvníky několik novinek
Hrad Valdštejn otevírá svou bránu!
Opravují spárování kamenného zdiva na prvním nádvoří hradu Valdštejn

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 5 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krok k budoucnosti podruhé pomáhá osmákům s volbou střední školy

Ve čtvrtek 11. prosince se uskutečnil druhý ročník projektu Libereckého kraje Krok k budoucnosti a znovu potvrdil význam systematické podpory kariérového rozhodování žáků základních škol. Akce určená pro žáky 8. tříd libereckých základních škol je propojila se středními školami a jejich partnerskými firmami či institucemi a nabídla mladým lidem přehledné a srozumitelné informace o možnostech dalšího studia i budoucího uplatnění. Krok k budoucnosti vznikl jako reakce na rostoucí potřebu pomáhat žákům v období, kdy stojí před jedním z prvních zásadních rozhodnutí - volbou střední školy. Formát akce staví na jednoduchém principu: jedno místo, jeden den a přímý kontakt se školami i firmami, které jsou s konkrétními obory dlouhodobě spojeny. Žáci tak získávají nejen informace o studijních programech, ale i reálnou představu o tom, jaké dovednosti a znalosti jsou v praxi skutečně potřeba. „Podpora odborného vzdělávání a kariérového poradenství šitého na míru mladé generaci patří mezi dlouhodobé priority Libereckého kraje. Máme odpovědnost vytvářet podmínky, ve kterých se mladí lidé mohou rozhodovat informovaně a s ohledem na budoucí uplatnění. Krok k budoucnosti je jedním z konkrétních nástrojů, jak tuto odpovědnost naplňovat," uvedla radní Libereckého kraje pro školství a sport Jitka Skalická.

Krajský odbor silničního hospodářství bude od ledna řídit Frömelová

Rada Libereckého kraje obdržela v úterý 2. prosince návrh na jmenování Bc. Dominiky Frömelové, DiS. do funkce vedoucí odboru silničního hospodářství Krajského úřadu Libereckého kraje s účinností od 1. ledna 2026. Do výběrového řízení vypsaného 2. října 2025 se přihlásila jedna uchazečka. Dominika Frömelová dlouhodobě působí na daném odboru, kde zastává od roku 2024 pozici vedoucí oddělení dopravně správních agend, a tak byla doporučenou kandidátkou pro jmenování krajskou radou. Ve funkci nahradí odchodivšího Zdeňka Borovičku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči vytahovali v Košťálově auto z potoka
Hejtmanský vánoční mošt vynesl 7611 korun pro Hospic svaté Zdislavy
Předvánoční večer s klasikou rozezní Pojizerskou galerii
Dopravně bezpečnostní akci Mikuláš v kraji neuniklo 356 řidičů
Avatara 3 uvádí Kino Jitřenka už od 17. prosince

Nejčtenější články

14.12.: Co nového v jízdním řádu od prosince 2025?
15.12.: Poděkovali zaměstnancům dopravců za služby pro cestující v roce 2025
16.12.: Střední školy v Libereckém kraji pomáhají

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT